ÖMER ÖNDER (7)

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ÖMER ÖNDER (7)
Paylaş
Tarih : 15 Aralık 2020 - 12:15

Gazetemizde köşe yazılarının yer aldığı bölümdeki spotu “Çevre Dostu” idi.
Haftalık yayınlandığımız dönemlerde en az 2-3 gün önce daha önce bahsettiğim gibi bir tarafı önceden kullanılmış, bir tarafı ise boş atık kâğıtlara daktilo ile yazılmış makalesini getirirdi.
Bazen yazısında işlediği konuyu ve önemini kısaca anlatır, bazen bir çay sohbetinden sonra ayrılırdı.
Teknolojinin, haberleşmenin ışık hızı ile ilerlediğini ya da geliştiğini söylemek isterim.
Çünkü o ilk zamanlar ben daktilo ile yazdığı yazılarını tipo baskı sistemine uygun hurufat dediğimiz kurşun harflerle yazar, baskı sonrası da harfleri yerlerine tek tek dağıtırdım.
Daha sonraki süreçte ise 70’inden sonra bilgisayarı kullanmayı, klavyenin başına geçip yazılarını yazmayı, çıktı almayı hatta mail atmayı öğrenen bu ihtiyar delikanlı, her zaman bilgiye ve öğrenmeye aç bir insan olarak yaşadı ve göçtü.
Şimdi düşünüyorum da o daktilo ile yazdığı dönemlerde çektiği çileyi, bu çileye eşdeğer benim de el dizgisi ile makalelerini baskıya hazırlamamı..
Ne zor ve zorluklarla dolu yılları geride bırakmışız.
Şimdi son sistem bilgisayarlar, haberleşmeler, ofset baskı sistemleri, daha hızlı bilgi aktarımları, dünyanın bir köşesinden bir başka köşesindeki kişiye mail atmalar.
En önemlisi de tüm dünyaya elindeki cep telefonunun yardımı, interneti de kullanarak ulaşmak, bilgi göndermek, bilgi sorgulamak ve öğrenmek.
Sanırım tanıdığım insanların içinde Ömer Amcam gibi idareden, kandile, kandilden lüks’e, lüksten ispirtolu gaz ocağına, ondan tüplü aydınlatmalara, ondan da elektrikli aydınlatma gereçlerine varıncaya kadar her şeyi kullanan insan olarak kaybettiğim tek insan oldu.
***
Her köşe yazısına “Can Dostlarım” diyerek başlayan ve küçük, büyük okuyucusuna önce saygı sonra da sevgisini sunan, her yazısının sonunda yine baştaki gibi “Can Dostlarım” diyerek yazısını tamamlayan Ziraat Teknisyeni-TEMA Simav Gönüllü Sorumlusu Ömer Önder’in yazılarında hiçbir insanı sert bir şekilde eleştirdiğine, imada bulunduğuna hatta ona çattığına hiç şahit olmadım.
Gün gelir Simav ve memleket meseleleri üzerine sohbet ettiğimizde “Yaz Ömer amcam, yaz. Sen özgürsün, istediğin gibi eleştir, eleştir ki bu ilçede muhalefet insanların da olduğunu bilsinler” dediğimde ise her zamanki sözlerini tekrarlardı; “Siyaset benim işim değil, onu siyasetçiler yapsın Mustafacığım” derdi.
Belediye Yeni Düğün Salonunda yapılan Halk Konseyi, Memleket Toplantılarının değişmeyen yüzüydü.
Sabırla dinler izler ve herkesin ona baktığı bir zamanda konuşma sırasının geldiğini anlar söz isteyerek mikrofonu kapardı.
Yazılarında olduğu gibi yine isim vermeden, ona buna çatmadan, ilçe ve toplum yararına görüşünü söyler, önerilerini aktarır ve bunların da takipçisi olurdu.
***
“Yahu bunları neye yazıyorsun? Adam geldi, yaşadı ve Allah rahmet eylesin göçtü gitti” der gibi içinizden bir şeyler demek istediğinizi hissediyorum.
Belki de haklısınız.
Ben Ömer Amcamı anlatarak bu örnek insanın başkaları için de örnek olmasını istediğim için O’nun ölümünden sonra hatırasına, ona olan vefama bağlı kalarak yazımı sürdürüyorum.
Keşke sizler de onlarla uzun süre birlikte olma fırsatı yakalaya bilseydiniz..
***
Vefatından sonra bugün ilk kez evine gittim.
Sanki kendi evime gider gibi rahat ve huzurlu.. Ama üzgün ve düşünceli..
Kızları ve oğlu beni bekliyorlardı.
Ömer Amca’dan kalan arşivlerdi buluşmamızın konusu. Belediye aracılığıyla Kent Müzesine teslimden, Kütüphaneyle de bazı arşivleri paylaşmaktan, hatta fotoğraf, görüntü gibi Simav konulu değerleri de dijital ortamda halkla paylaşmaktan söz ettik.
İnşallah bunları gerçekleştirmek bir gün gerçek olur da Ömer Önder’in hayatı boyunca oluşturduğu arşivi geleceğe, o çok sevdiği miniklerin büyük dünyasına taşınır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 304

”Endişe, kapının önünde” Yine bu köşede 13 Nisan gününün koronavirüs verilerini paylaşırken ‘gelen gün giden günü aratıyor’

KORONA GÜNLERİMİZ 303

”Gelen gün, giden günü aratıyor” Koronavirüs salgınıyla ilgili bugüne kadar pandemiyi çeşitli boyutlarıyla ele aldım.Ama bugüne kadar

KORONA GÜNLERİMİZ 302

”Hatırlatma Dozu” Koronavirüse karşı yurt genelinde aşı çalışmaları aşı karşıtlarına rağmen devam ederken, 1 ve 2.doz aşılarını