ÖMER ÖNDER (8)

Ana Sayfa » Simav Haberleri » ÖMER ÖNDER (8)
Paylaş
Tarih : 16 Aralık 2020 - 11:50

Dünkü yazımda anlatmak isteyip de bugünkü yazıma bıraktığım bir konuyla Ömer Önder 8’e giriş yapmak istiyorum.
Vefatının ardından gittiğim evinde TEMA Dedenin kızları ve biricik oğlu Mehmet Önder ile buluşmamızda doğal olarak Ömer Amcamdan ve elbette konunun olmazsa olmazı Önder Ailesinin gizli pusulası, yol göstereni Zekiye Önder’den bahsettik.
Hayatlarında özlem ve hasret kelimelerini en az yarım asır yaşayan ve hiçbir zaman bunları yakın çevresindekilere hissettirmeyen Önder çifti, her zaman 4 çocuğuna hasretlik çekti.
3 kız çocuğundan sonra bir erkek çocuğa sahip olan, ayrıca çeşitli nedenlerle 3 de çocuk büyüten, onları okutan, evlendiren Önder Ailesi yaşadıkları evlat hasretini yüreklerine gömerken zaman içinde yaz tatilleri ve bayramlarda çocuklarıyla hasret gidermesi hiçbir zaman onlara yetmedi.
Çocuklarının her birinin meslekleri ve hayat şartları nedeniyle yuvadan uçmaları sonucu tatlı bir yalnızlık çeken Önder’ler bu açığı Simav’ın minik çocukları, öğrencileri, gençleri, komşuları ve yakın çevresiyle giderdi.
İşte bugün Ömer Amcamın evine gittiğimde çocuklarına anlattığım da bu oldu.
Bunu yazmak istediğimi ve izinlerini istediğimi belirttim.
Sağ olsunlar hoşgörü ile karşılayıp ‘istediğin gibi yazabilirsin’ dediler.
Önder Ailesinin 3 kızının evlilikler nedeniyle yuvadan uçmasının bir kader, evin tek oğlu Mehmet’in da 45 yıl önce yatılı okul nedeniyle Simav’dan ayrılmasının ailedeki hasretin kökeninde yattığını belirttiler.
Hiçbir zaman Zekiye-Ömer Önder ile bağlarının kopmadığını ve her fırsatta buluşup her fırsatta bir şekilde görüştüklerini anlatan Önder Ailesinin üyeleri, “Şu da bir gerçek ki annemiz ve babamız zaten Simav’a mal olmuştu. Onun arkasında koskoca bir Simav, uçsuz bucaksız bir TEMA Ailesi vardı” dediler.
***
Bu cümleden hareketle şimdi sormak gerek; bu şehrin hayatta olan zenginleri olarak bilinenler şunu bilmeliler ki gerçek zenginler ardında halk olanlar değil mi?
30 Ocak 2020 tarihinde ebediyete göç eden Zekiye Önder’den sonra aynı yılın son ayında kaybettiğimiz Ömer Önder büyüğümüz ahrete milyonlarca sevgiyle göç ederken geride binlerce kendileri için dua eden, hatırlayan ve hep hatırlayacak olan Önder ve TEMA dostları bıraktı.
Bundan güzel, bundan büyük mutluluk, emanet olur mu?
***
Bu yazı dizimin bu son bölümüyle sizleri her gün buluşturduğum Korona Günlerimiz adlı köşe yazılarımın kasvetinden bir süre uzak tuttuğumu düşünüyorum.
Benim için bir vefa borcu olarak değerlendirdiğim ‘Ömer Önder’ adlı yazı dizimi bugün sonlandırırken Allah bana yazma fırsatı sunduğu müddetçe Önder çiftini unutmayacağımı ve hatırlatacağımı da söylemek isterim
Simav’a iz değil izler bırakan ve sonuçta “Baki kalan bu kubbede hoş bir sada” olan Önder Ailesinin büyükleri Ömer ve Zekiye Önder çiftine bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.
***
Son sözüm ise; inşallah bu kadim şehri yönetenler onun adını tabelası bile görünmeyen Kışla Caddesindeki sokaktan alarak evinin bulunduğu Yeni Cami Caddesi’ne taşırlar.
Bu isteğim sizedir Kaymakamım Sayın Türker Çağatay Halim, sizedir Belediye Başkanım Sayın Adil Biçer, sizleredir Belediye Meclisimizin AK Parti, İYİ Parti ve MHP’li değerli Meclis üyeleri.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN BİÇER AK PARTİ BÖLGE TOPLANTILARINA KATILACAK

AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Bölge Toplantıları, bir yıl aradan sonra 17-19 Eylül tarihleri arasında Balıkesir’de

KAYBOLAN DEMANS HASTASI ŞÜKRİYE TEYZEYİ JANDARMA BULDU

Son yıllarda Alzheimer ya da demans hastası olarak bilinen yaşlı kişilerin kayboluşuna  eklenen Hacıhüseyinefendi köyünden 1930 doğumlu

BAŞKAN BİÇER’DEN ÖĞRENCİLERE MASKE VE KALEM KUTUSU DESTEĞİ

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, eğitim ve öğretim yılı başlarında geleneksel hale getirdiği ilkokul birinci sınıflara yönelik kırtasiye