ORGANİZE SERA BÖLGESİ İÇİN ORGANİZE OLALIM

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ORGANİZE SERA BÖLGESİ İÇİN ORGANİZE OLALIM
Paylaş
Tarih : 08 Temmuz 2019 - 13:28

İnsanlar için olduğu kadar şehirler için de bazı fırsatlar 100 yılda bir yakalanır.
İnsanın kişisel hatta aile hayatına doğrudan etki yapabilen bu fırsatlar şehirler açısından düşünüldüğünde kitleleri bir yerden bir yere taşır ki, o kitlelerin sonraki nesilleri bile bu fırsatlar sayesinde geleceğe emin adımlarla yürür.
***
Simav için jeotermal kaynaklar bir fırsattır.
Simav için Termal turizm jeotermal kaynakların getirdiği bir fırsattır.
Simav’ın verimli ovası; kalkınmanın, kendi kendine yetmenin bir fırsatı,
Kurutulmuş göl arazisinin daha verimli kullanılması, “Bacasız Sanayi” olarak adlandırdığımız fakülte ve yüksek okullarımızın geçmişten geleceğe büyüyerek yol alması da bir başka önemli fırsatlarımızdır.
***
Şimdi Simav yeni bir fırsatı yakalamanın doğum sancılarını yaşıyor.
Hazine’ye ait, yani devletin olan,
Naşa, Çitgöl ve çevresindeki vatandaşların “Kovanlık” olarak tabir ettiği dikenli bitkilerin yetiştiği,
Tarım ve hayvancılığın yapılamadığı 1000 dekarlık bir alanda “Organize sera Bölgesi kurulmak isteniyor.
***
1990’lı yıllarda jeotermal enerji ile Simav’da konut ısıtılması göz önünde tutularak, göl arazisinde jeotermalle ısıtılan seralar, organize sera bölgesi, 90 bin kişiye iş ve üretim hayalleri Kütahya Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman, Kütahya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kütahya İl Özel İdaresi, Simav Kaymakamlığı, Simav Belediyesi, Çitgöl Belediyesi, Naşa Belediyesi ve Simav Ticaret ve Sanayi Odası’nın hayalleri gerçeğe dönüştürme adına çabaları Simav’ın geleceğini aydınlatmaya başlayan yüzyılın hamlesidir.
Devlet garantisinde kurulacak bir oluşumla hisseler pay edilmiş,
Yine devletin yeni jeotermal sondajlarla elde edeceği jeotermal kaynakların organize sera alanlarına ulaştıracağı bu oluşumda belki de Türkiye’nin domates ihtiyacına önemli bir katkı sağlayacak, belki de yurt dışı ülkelerin aradığı özelliklerde domates yetiştirebilecek bir hayalin gerçeğe dönüşmesi olacaktır.
Kısacası Kurutulmuş göl arazisinin kullanılamayan Hazine arazisi bölümleri Simav’ın ve göl arazisinin çevresindeki yerleşim alanlarının yakalayacağı en büyük umut olacaktır.
***
Kütahya Valiliği, Simav Kaymakamlığı ve iktidar partisi olarak AK Parti Simav İlçe Başkanlığının Organize Sera Bölgesi konusundaki girişimlerine, çabalarına şapka çıkarmak gerek.
Özellikle Simav Kaymakamı Sayın Türker Çağatay Halim’in Organize Sera Bölgesi konusunda yatırımın yapılacağı alanın en yakınında bulunan
yerleşim birimlerinde yaşayanları, yerel yönetimlerini konu hakkında bilgilendirme ve aydınlatma çabaları bu güne kadar hiçbir kaymakamın gün ışığına getirmediği bir fırsatı mercek altına başarıyla almasının bir göstergesidir.
***
Bunun yanında tarım yapılabilen göl arazisine de şöyle bir bakalım istiyorum.
1960’lı yıllarda tarım alanı oluşturmak için kurutulan, çevresindeki çiftçilere dağıtılacağı söylenen, toprak uğruna kavgaların yapılıp canların verildiği Simav Göl Arazisi’nde ilk 10-20 yıl dışında yapılan tarımdan, rekoltelerden çiftçimiz memnun mudur?
Göl arazisinde tarım yapma hakkına sahip olmak için çocuk evliliklerinin yaşandığı, vatandaşların yurt dışından döndüğü, kimsenin memur bile olmak istemediği, Bağ-Kur’lu, sigortalı olmaktan kaçınıldığı göl arazisine bir tek çivi çakmadan, bir ağaç bile dikmeden her yıl aynı yere aynı kişilerin tarım yapmasıyla çoraklaşan, toprak verimi düşen kurutulmuş göl arazisi Simav’ın kaderi olmaya devam ediyor.
Devletin bir an önce Hazine’ye ait 18 bin dekar dolayındaki Simav Göl Arazisi için düğmeye basması hem bölgemiz, hem bölge insanlarımız hem de ilçe, ülke kalkınması, istihdamı için en büyük etken olacaktır.
Yaklaşık 60 yıldır gerçekleştirilemeyen bu dev hayalin içinden şimdi küçük bir Organize Sera Bölgesi düşü kuruluyor.
Gerçekleşmesi de diğerine göre daha kolay.
Çitgöl ve Naşa’ya sesleniyorum, gelin bu düşü gerçekleştirmek için el ele verelim. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğine tohum ekelim.
Anlamsız düşünce ve söylemlerle Simav ve göl arazisinin etrafındaki yerleşim birimlerinin geleceğini karartmayalım.
100 binli nüfuslardan 60 binli nüfuslara düştük, yeni göçlere neden olmayalım.
Unutmayınız ki, üzerinde yaşadığımız topraklar; çocuklarımız, torunlarımız ve gelecek nesillerimiz için bizlere emanet edilen en büyük mirastır.
***
Kısacası; “Organize Sera Bölgesi için organize olalım”.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları