ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜN SİMGESİ CUMHURİYET, “KUTLU OLSUN”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜN SİMGESİ CUMHURİYET, “KUTLU OLSUN”
Paylaş
Tarih : 29 Ekim 2019 - 11:51

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk ulusuna kazandırdığı Cumhuriyet bayramının 96.yıldönümü kutlamaları tüm yurtta ve Türkiye’nin dış temsilciliklerinde olduğu gibi Simav’da da coşkuyla kutlandı. Kutlamalara Kaymakam Türker Çağatay Halim’in
yaptığı bayram konuşmasında kadınları öne çıkaran açıklamaları ve
kutlamalara katılan zeybeklerin oyunlarına eşlik eden, elinde Atatürk
portresiyle bayrama katılan Down sendromlular damga vurdu. Bundan tam 96 yıl önce kazandığı Kurtuluş Savaşı ile birlikte özgür dünya ülkeleri arasına giren ülkemizin kurucusu, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk ulusuna hediye ettiği Cumhuriyet Bayramı dün yapılan coşku dolu törenlerle Simav’da da kutlandı.
Adını Cumhuriyetten alan ilçenin en büyük meydanı olan Cumhuriyet Meydanında, Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi ile İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ev sahipliğinde saat tam 10.00’da başlayan kutlamalara ilçe merkezindeki resmi, askeri ve sivil erkân ile birlikte okullar ve halk katıldı. Saygı duruşundan sonra İstiklal Marşının okunmasının ardından sonra her Cumhuriyet Bayramında olduğu gibi ilçe kaymakamı Türker Çağatay Halim, tören sunucuları Simav Fen Lisesi Öğretmeni Turan Akbulut ve Simav Anadolu Lisesi Öğretmeni Hafize Akçan’ın daveti üzerine günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirmek için alkışlar eşliğinde kürsüye geldi.
Konuşmasında Türk Kadını üzerine önemli mesajlar aktaran, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınını yücelten yenilikçi kararlarından örnekler sunan kaymakam Halim şöyle konuştu:
“Bugün Cumhuriyetin 96.yılını umut ve kıvanç ile kutluyoruz. Cumhuriyet yönetimi, ulusal kurtuluş savaşının hem maçı hem de en önemli sonucudur. Eşsiz Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Ulusal Kurtuluş Savaşı kadın ve erkek tüm ulusun ortak mücadelesi ile gerçekleşti. Atatürk; son 300 yılda meydan savaşı kazanan ilk komutan ve devlet adamıdır. Cumhuriyet; Türk’e aşk, insana sevgi, doğaya saygı, bilim ve tekniğin önderliğine inanç demektir. Bugünleri Atatürk’ün eşsiz öngörüsü ve kurucu aklına, kahraman silah arkadaşlarına, şehitlerimize, gazilerimize borçluyuz. Yokluk içinde var etmeye çalışan öğretmenlere, köy ebelerine, verem ve sıtma doktorlarına, köyden başlayan kalkınma için çalışan adsız kahramanlarına borçluyuz. Savaş yorgunu 13 milyon insanla eğitim, sağlık, tarım, sanayi alanında atılan cesur adımlara borçluyuz. Durum böyle iken, Cumhuriyete en çok sahip çıkacak olan kadınlar olmalı. Cumhuriyet, adı olmayan kadını hem birey hem vatandaş yaptı. Bugün bu alanda öğrenci kızlarımız var, Öğretmen kadınlarımız var. Cumhuriyet sayesindedir. Kadın yöneticiler, kadın belediye başkanları, kadın mebuslar var. Kadın muhtarlar, kadın bakanlar var. Kadın başbakanımız oldu. Cumhuriyet sayesindedir. Yarbay Songül Yakut şehit olmasa idi kadın generalimiz olabilecekti. Kadın şehitlerimiz var. Cumhuriyeti korumak için. Kadınlarımız 1930 Belediye seçimlerinde ilk kez oy kullandı. Atatürk’ün sayesindedir. 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı anayasal güvence altına alındı. Cumhuriyetin sayesindedir. Kadınlarımız, bu hakka Fransız kadınından 11 yıl önce, İsviçreli kadından 36 yıl önce kavuştu. Atatürk’ün sayesindedir.
Bugün Türkiye Cumhuriyeti Fethullah terör örgütünün prangasından büyük ölçüde kurtularak her alanda önemli hamleler yapıyor. Otomotiv sektöründe önemli bir ihracatçı ülke olduk. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı operasyonları ile korkusuzca iç ve dış güvenliğimizi sağlamak adına Türk ordusu kararlılığını tüm dünyaya gösterdi. Savunma sanayi sektöründe yerli ve milli ürünlerimiz, dosta güven verirken düşmana korku salıyor. Şer güçlerin aleyhte çabasına karşın S-400 savunma sistemi ile seçeneksiz olmadığımızı, dayatmaları asla kabul etmeyeceğimizi bir kez daha vurguladık. İşte bunlar; bugün 96.yılını kutladığımız Cumhuriyetin nimetidir. Bazı borçlar vardır, ödeyemezsiniz. Mustafa Kemal Atatürk’e, bu ülke için birçok cephede can veren şehitlerimize, gazilerimize borcumuzu ödeyemeyiz. Ancak, bu ülkeyi çok daha fazla çalışarak daha ileriye taşıyabiliriz. Türkiye Cumhuriyetinin 96.yıldönümü kutlu olsun. Tüm Simavlılara saygılar sunuyorum.”
Kaymakam Halim’in konuşmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından eğitim kurumları arasında düzenlenen Cumhuriyet Kupası ödül töreni yapıldı. Turnuvada birinci olan Çitgöl Eğitim Kurumları Takımına ödülünü Kaymakam Türker Çağatay Halim takdim ederken ödülü takım kaptanı Mehmet Şentosun teslim aldı. Aynı turnuvada ikinci olan Simav İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü-Özel Eğitim Uygulama Okulu takım kaptanı Halil Aktay, ikincilik kupasını Belediye Başkanı Av. Adil Biçer’in elinden aldı. Ardından Simav Şeref Kolejinden Oğuz Armağan günün şiiri seçilen şiirini, Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Sude Naz Avseven de Cumhuriyet Bayramına ilişkin yazdığı ve ilçe birincisi olan kompozisyonunu alkışlar eşliğinde okudu.
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 96.yıldönümü törenleri daha sonra Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneğinin sergilediği 3 oyun ve ardından da Simav Eynal Kaplıcaları Mehteran Musikisi Turizm ve Kültür Derneğinin icra ettiği 4 kahramanlık türküsünün seslendirilmesiyle devam etti. Oyunlar sırasında Down sendromlu vatandaşların yöresel oyunlara eşlik etmesi meydanı dolduran vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı.
Cumhuriyet Meydanındaki Cumhuriyet Bayramı gündüz törenleri Bayraklar, şehit ve gazi yakınları, Esnaf odaları, Okullar, Spor kulüpleri, Kamu kurum ve kuruluşlarına ait araçlarla sivil kurum araçlarının katıldığı Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi ile İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi karma bandosunun eşliğinde, Beden Eğitimi Öğretmeni Esim Çalış’ın yönetiminde resmigeçit töreni yapıldı.
Her Cumhuriyet Bayramında olduğu gibi resmi ve sivil kurumların araç geçişi büyük ilgi gördü.
Gazetemiz yayına girdiğinde Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Simav Belediyesi ile Simav Eynal Kaplıcaları Mehteran Musikisi Turizm ve Kültür Derneği Mehteranı eşliğinde yapılacak Fener Alayı henüz yapılmamıştı. 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle