PAZARIN PANAYIR ALANINA ALINMASINDAN VATANDAŞ VE ESNAFLARIN “HEM BEĞENİSİ HEM ÖNERİSİ VAR”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » PAZARIN PANAYIR ALANINA ALINMASINDAN VATANDAŞ VE ESNAFLARIN “HEM BEĞENİSİ HEM ÖNERİSİ VAR”
Paylaş
Tarih : 16 Nisan 2020 - 11:55

İçişleri Bakanlığının genelgesinin ardından önce Kütahya Hıfzıssıhha Kurulu’nun ardından da Simav Hıfzıssıhha Kurulu’nun Simav’ın Çarşamba
Pazarı ile ilgili kararı ilk kez önceki gün gerçekleştirildi. Belirli
meyve, sebze ve tüketim maddelerinin yer aldığı pazarla ilgili olarak görüştüğümüz bazı pazar esnafları yeni önerilerde bulunurken bazı vatandaşlarda hem beğendiklerini hem de yeni ilavelerle pazarın panayır alanında sürekli kalması yönünde görüş bildirdi. Küresel salgın korona virüsüyle mücadele ve önlemler kapsamında; sosyal ortamları azaltmanın virüsle mücadelede öncelikli kurallardan olduğu öne sürülürken en riskli sosyal ortamlardan birisinin de geleneksel pazar yerleri olduğuna dikkat çeken Kütahya ve Simav Hıfzıssıhha Kurulları pazar yerlerine il ve ilçe dışından pazarcının girmemesi kararının ardından pazara gelen vatandaşlarla pazarcıların eldiven ve ağız maskesi kullanımını hayata geçirmişti. Bunların ardından pazara birer giriş ve çıkış ı noktası olmasının istenmesi yanı sıra 20 yaş altı gençlerle çocukların pazara girmemesi kuralı da uygulandıktan sonra şimdi de üçüncü aşama olarak Simav’ın yarım asırlık Çarşamba Pazarı panayır alanına taşındı.
Simav’ın Sesi Gazetesi olarak önceki gün ilk kez panayır alanında açılan pazarda hem satıcıların hem de vatandaşların görüşüne başvurduk.
Yılların balıkçı esnafı Bahri Tumbay, “Balık Sezonunun bittiği şu günlerde gölet, baraj ve balık çiftliklerinden getirdiğimiz ürünlerimizi ilçemizin balık tutkunlarına sunuyoruz. Belediyenin gösterdiği panayır alanındaki bu yerin bize göre eksikleri var. Simavlı tüketiciler bilindiği gibi balıkları temizlenmeden satın almıyorlar. Bunun için balık temizleme bölümlerine ihtiyaç var. Ayrıca balıklar güneş gördüğünde kuruduğu için bizlerin bulunduğu alanın büyük bölümü kapatılmalı. Bu işin yazı olduğu gibi kış mevsimi de var. Zaman içinde eksikliklerimizin giderileceğini ümit ediyoruz” dedi.

Simav’da “Karpuzcu Kadir” olarak tanınan Kadir Tekeş,”Belediyenin kura ile panayır alanında yer belirlemesini yapması olumlu bir karardı. Ayrıca Simav dışından pazarımıza gelmeme kararı ise bizim gibi yerel esnafları sevindirdi. Uygulamanın zaman içinde daha iyi şartları hayata geçireceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Emekli meteoroloji memuru Zeki Kamer, yeni uygulamanın kendisini ve eşini memnun ettiğini belirterek, “Şehrimizin bazı uzak bölümlerinden gelenlerin, yaşlıların arabalarıyla geldiğini düşünürsek panayır alanında bir bölümün otopark olarak ayrılması özellikle yaşlı kişilerin rahatlıkla gelip, alışverişini yapıp arabasıyla evine dönmesi için gerekli bir ihtiyaç. Belediyenin bu konuda da gerekeni yerine getireceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz dönemin başarılı İl Genel Meclisi üyelerinden Gazi Bülbül ise çarşı merkezinden panayır alanına taşınan pazarın durumunu merak ettiği için geldiğini belirtti. Simav Belediye Başkanlığının Koronavirüsle mücadele kapsamında Hıfzıssıhha Kurulu kararını uygulamasını yerinde bir karar olarak gördüğünü belirten Bülbül, “Geniş ve rahat bir ortam. Satıcılar arasındaki boşluklar, satıcı ve alıcı arasında korunan sosyal mesafe, pazarın dezenfektesi, girişte vatandaşların vücut ateşlerinin ölçülüp ellerine dezenfekte imkanı sunulması ilk etapta gördüğüm olumlu adımlar. Bence Çarşamba Pazarı her zaman burada olmalı” dedi.

Geçtiğimiz dönem Yenimahalle Muhtarı olarak hizmet veren Kadir Yeşil ise Çarşamba Pazarının panayır alanındaki yeni haline düzen geldiğini ifade etti. Yeşil, “Satıcılar ve vatandaşlarımız panayır alanının temizliğine önem vererek kirletmezlerse çok daha fazla sevinirim. Telaşsız, kargaşasız bir pazar yeri oluşturulmuş. Kararı alanları kutluyorum” dedi.

Sanayi Sitesinin tanınmış esnaflarından Uğur Çıbuk ise şehir merkezindeki Çarşamba Pazarında yaşanan sıkışıklık ve kargaşanın panayır alanında sona erdiğine dikkat çekti. Çıbuk, “Çarşamba Pazarı için olması gereken de buydu. Tüketici pazarı açısından Gediz kadar bile olamadık. Dilerim barakalar arasındaki boşlukların üzerleri kapatılır ve pazarımız yaz ve kış burada hizmet verecek bir hale getirilir” şeklinde konuştu. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle