PAZARLAR MYO ÖĞRENCİLERİNE “TRAFİK ADABI” ANLATILDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » PAZARLAR MYO ÖĞRENCİLERİNE “TRAFİK ADABI” ANLATILDI
Paylaş
Tarih : 06 Mart 2017 - 13:01

Simav’daki motorlu taşıt sürücüleri kurslarından birisi olan Başarı Sürücü Kursu, Dumlupınar Üniversitesi’ne bağlı Pazarlar Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine “Trafik Adabı” semineri verdi. Simav Başarı Sürücü Kursu Kurucusu Resmi Arık’ın konuşmacı olarak katıldığı seminerin en ilgi çeken bölümü ise seminer ortasında yapılan mini testte soruları doğru cevaplayan bir kız ve bir erkek öğrenciye sürücü belgesi kurslarına ücretsiz katılma hakkının verilmesi oldu.
Simav’ın Kışla Caddesi Özel İdare İş hanında hizmet veren Başarı Sürücü Kursu, Simav’a komşu ilçelerden Pazarlar’daki Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine Trafik Adabı’ başlıklı seminer verdi. Meslek yüksek Okulu’nun konferans salonunda kurs merkezinin kurucusu Resmi Arık’ın görsellerle destekli sunumunda salonu dolduran öğrencilere trafikteki kurallarla ilgili bilgiler aktarılırken Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Eğitim Daire Başkanlığı’nın programına ve müfredatına uygun olarak verilen seminerde trafik adabı, trafik ışıklarını kullanımdaki sürücü davranışları öne çıkan konular arasında yer aldı.
Verdiği seminerde trafik kurallarına ceza ödememek için değil de sevdiklerimizi üzmemek için uymak gerektiğinin altını çizen Arık, dünyada kayıtlara giren ilk trafik kazasının 1899 yılında İngiltere’de yaşandığını, dünya geneli açısından meydana gelen trafik kazalarında son istatistiklere göre yılda 1,2 milyon insan hayatını kaybederken, 20-30 milyon insanın da yaralandığını ya da sakat kaldığını anlattı.
Trafik kazalarının daha çok şehirlerarası yollarda değil de şehir merkezlerinde gerçekleştiğini 2016 istatistiklerine göre Türkiye’de her 4 kişiden birine bir araç düştüğünü açıklayan Arık, meydana gelen bir trafik kazası durumunda sürücülerin yapması gereken görevler, her araçta olması gereken Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı hakkında bilgiler aktardı.
Seminer süresinin tam ortasında trafik işaretleriyle ilgili öğrencilere ödüllü mini bir test uygulayan Arık, teste katılan öğrencilerden doğru cevap veren bir kız ve bir de erkek öğrenciyi tespit ederek onların sürücü belgesi alma kurslarına ücretsiz katılabileceklerini açıkladı.
Seminerde yürürlükte olan uyuşturucu ve alkollü olarak araç kullanan sürücüleri bekleyen trafik cezaları konusunda da bilgiler aktaran, iyi sürücünün hızlı giden sürücü değil de güvenli araç kullanan sürücü olduğuna dikkat çeken Arık, güvenli araç kullanma açısından araçların hız limitleri, trafik cezalarının uygulanma şekillerini, “Aday Sürücü”lük ve bununla ilgili belgenin geri alınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Başarı Sürücü Kursu Kurucusu Arık, seminerini Türkiye trafiğinde olmaması gereken hatalardan çeşitli örnekler aktararak tamamladı. Arık, seminer sonunda seminere katılan gazi ve şehit çocuklarına ilişkin sürücü eğitim kurslarında sunulan imkan ve haklardan da söz etti. *Haber:Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET
MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET

22 Ağustos 2021 tarihinde Trabzon Köprübaşı’nda düzenlenen Türkiye Dağ Koşuları Şampiyonası Milli Takım Seçmelerinde Türkiye

PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU
PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU

Türkiye Voleybol Federasyonu İkinci Lig’de mücadele eden Şeref Koleji Voleybol Kulübünün düzenlediği Voleybol Turnuvası tamamlandı. Edinilen

ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI
ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI

Simav Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Parlak, şehrin günlük temizliğinin en önemli unsurunun çöplerin araçlarla şehir dışındaki çöp