PLASTİK POŞET UYGULAMASINDA YENİ DÖNEM

Ana Sayfa » Simav Haberleri » PLASTİK POŞET UYGULAMASINDA YENİ DÖNEM
Paylaş
Tarih : 08 Ocak 2021 - 12:00

Açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için satış noktalarında ücretsiz verilen plastik poşetlere alternatif olarak kağıt/karton içerikli torbaların da sunulması zorunluluğu getirildi.

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan Simav Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Ramazan Işık, Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar’da Bakan Oluru ile güncelleme yapıldığını duyurdu.

Bu konuda bağlı bulundukları Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu tarafından yurt genelindeki tüm bağlı birimlere resmi yazının gönderildiğini belirten başkan Işık, Simav Bakkallar Esnaf Odasına üye ilgili esnaflara gazetemiz aracılığıyla söz konusu genelgeden şu bilgileri aktardı:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Konfederasyonumuza gönderilen 25/12/2020 tarihli yazıda; 17 Aralık 2020 tarihinde ilgili sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımı ile Bakanlıkça çevrimiçi platformda gerçekleştirilen Plastik Poşet Komisyonu toplantısında görüşülen konular da dikkate alınarak Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine ilişkin Usul ve Esaslarda 22 Aralık 2020 tarihli ve 274510 sayılı Bakan Oluru ile güncelleme yapıldığı belirtilmekledir.

Buna göre, “2021 yılı plastik poşetlere uygulanarak taban ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruştur. 1/1/2021 tarihinden başlayarak 2021 yılı sonuna kadar ise satışa tabi tüm poşetler için uygulanacak ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olup daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz” hükmüne yer verilmiştir.

Ayrıca Usul ve Esaslarda yapılan güncelleme ile açık satılan gıdaların (bakliyat, meyve, sebze gibi) hijyenini sağlamak için satış noktalarında ücretsiz verilen plastik poşetlere alternatif olarak kağıt/karton içerikli torbaların da sunulması zorunluluğu getirilmiştir.

Usul ve Esasların 5 inci maddesinin 10 uncu fıkrasında yapılan değişikliğe uygun plastik poşetler 01/07/2021 tarihînden itibaren satışa sunulacak ve 01/01/2022 tarihinden itibaren bu kriterleri (Ücrete tabii plastik poşetlerin bir yüzeyinde sadece Bakanlıkça belirlenen çevreci slogan ve Sıfır Atık logosu bulunur, diğer yüzeylerde ise satış noktalarının marka ve logoları bulunabilir. Çevresi slogan ve Bakanlık Sıfır Atık Logosu Bakanlık web sayfasından temin edilen haliyle veya poşet rengine bağlı olarak görünür olması şartıyla tek renk olarak kullanılır) sağlamayan poşetlerin satışına izin verilmeyecektir.” *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”
KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”

2015 yılından bu yana 7.si kutlanan Muhtarlar Günü, Simav Kaymakamlığınca muhtarlar onuruna verilen öğle yemeği ile taçlandırıldı. 19

JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK
JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK

Simav Belediyesi tarafından aylık ısınma ve sıcak su kullanımına ilişkin abonelere gönderilen fatura ödeme ihbarnamelerinin önümüzdeki

SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR
SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR

Türkiye’nin yöresel ürünlerinin tanıtıldığı Yörex Yöresel Ürünler Fuarı ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde açıldı. Antalya