SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEK OKULUNA ‘OKUL ARANIYOR’

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEK OKULUNA ‘OKUL ARANIYOR’
Paylaş
Tarih : 17 Eylül 2018 - 11:54

Simav’ın üniversite dünyasında önemli bir yeri olan ve Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine
bağlanan Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunda yaşanan bina yetersizliğine şimdi de
hizmet verdiği eğitim bloklarının Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin olmasıyla bina sorunu eklendi.

26. Dönem Kütahya Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkanlığı yapan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son olarak yaptığı 15 ayrı üniversiteye rektör atamasında yeni kurulan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine rektör olan Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun ilçeye gelerek Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu için bina arayışına yardımcı olması bekleniyor.
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun Simav Dr. İbrahim Naci Eren Yerleşkesindeki eğitim bloklarında tahsis edilen bölümün yetersiz kaldığı buna ilave olarak bir de bağlı olduğu üniversitesinin değişmesi, okulun eğitim bloğu konusunda sıkıntıya girmesine neden oldu. Konuyla ilgili olarak Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, belediyede bir toplantı düzenleyerek Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunun bina ihtiyacını kendisine yapılan çağrı üzerine masaya yatırdı.
AK Parti Simav İlçe Başkanı Av. Adil Biçer, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcısı Birol Sarmış, AK Parti Simav İlçe Teşkilatı Üniversite Kurul Üyelerinin hazır bulunduğu toplantıya Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversite Rektörlüğünce atanan okulun Tıbbi Hizmetler ve Teknikleri Bölümü Öğretim Görevlisi olan Halil İsa Kuru Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü olarak katıldı. Müdür Kuru’ya ise aynı okuldan öğretim görevlisi Şaban Erdoğan ve Yüksek Okul Sekreteri Hakkı Aktürk eşlik etti.
Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Öğretim Görevlisi Kuru, önce okulu hakkında kısa bir bilgi aktararak yerleşkede kendilerine 3 derslik, 1 eğitim ve araştırma amaçlı donanımlı Tıbbi Laboratuvar alanı tahsis edildiğini, bu bölümlerin yeni açılan bölümlere öğrencilerin gelmesiyle eğitim alanlarının daha da yetersiz kalacağını, ikinci büyük sorunun ise artık Kütahya Dumlupınar Üniversitesine değil yeni kurulan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı olduklarının altını çizerek bir süre sonra Kütahya Dumlupınar Üniversitesine bağlı Dr. İbrahim Naci Eren Yerleşkesinden yararlanamayacak-larına dikkat çekti.
Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Kuru’nun bilgilendirmesinin ardından toplantıya katılanlar çeşitli alternatifler öne sürerken üzerinde en çok durulan TOKİ bölgesinde bir süre boş duran Fen Lisesi binasının niçin sahiplenilmediği, bu binayı kiralayarak eğitim ve öğretime başlayan Şeref Koleji kurucularından Şeref Kazcıoğlu’nun ihtiyaç olduğunda binayı boşaltabileceği şeklinde geçmişte ifadeleri olduğu hatırlatıldı.
Bu durumun günümüzde sorunu çözmeyeceği, Kazcıoğlu Ailesinin önemli bir bakım, tadilat ve okullaşma adına bütçe harcaması yaptığı ve en az 5 yıl binayı kullanacağı göz önünde tutularak soruna başka çözüm bulunması istendi. Toplantıya katılanlar daha sonra Simav’da liselerde azalma olması konusunu hatırlatarak bir lisenin kapanabileceğini buraya da Simav sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunun taşınabileceğini ifade ettiler. Bunun üzerine AK Parti Simav İlçe başkanı Biçer, bir okulu kapatarak Simav sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okuluna yer bulmayı halka anlatamayız ifadesinde bulununca bu öneri de kabul görmedi.
EN SOMUT ÖNERİ BAŞKAN ÖZKAN’DAN..
Daha sonra söz alan Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okuluna yer olarak günümüzde sadece Simav Devlet hastanesinin günümüzde boşaltılan ve güçlendirilmesi yapılan ilk bloğu olduğuna dikkat çekti. Simav sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu için yeni bina yapımının arsa arayışı, bina yapımı gibi uzun bir süreç yaşanacağını ama okulun yeni bölüm ve artan kontenjanı için eğitim bloğu ihtiyacının çözümlenmesi gerektiğine dikkat çeken başkan Özkan, “Simav Belediyesi olarak bilindiği gibi Eynal’da otel yatırımlarımız, Simav’da da Kültür merkezi gibi yapımı devam eden inşaatlarımız var. Belediye olarak Simav sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okuluna bir bina yapacak durumda olmamakla birlikte Devlet hastanesinin boşalttığı iyk bloğun Simav sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu için tadilatını yapabiliriz. Bunun için eğitim ve öğretim döneminin ilk yarısı bize yeter. Bununla ilgili teknik bir inceleme, Kütahya İl sağlık Müdürlüğü’nden kullanım izni ve Kütahya Sağlık bilimleri Rektörlüğünün de kabulü gerekiyor” dedi.
Toplantı, Kütahya sağlık bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun ilçeye gelerek üretilen alternatifleri yerinde incelemesi ve görüşünün alınarak yola devam edilmesi kararının alınmasıyla son buldu. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN BİÇER AK PARTİ BÖLGE TOPLANTILARINA KATILACAK

AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Bölge Toplantıları, bir yıl aradan sonra 17-19 Eylül tarihleri arasında Balıkesir’de

KAYBOLAN DEMANS HASTASI ŞÜKRİYE TEYZEYİ JANDARMA BULDU

Son yıllarda Alzheimer ya da demans hastası olarak bilinen yaşlı kişilerin kayboluşuna  eklenen Hacıhüseyinefendi köyünden 1930 doğumlu

BAŞKAN BİÇER’DEN ÖĞRENCİLERE MASKE VE KALEM KUTUSU DESTEĞİ

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, eğitim ve öğretim yılı başlarında geleneksel hale getirdiği ilkokul birinci sınıflara yönelik kırtasiye