ŞAİR-ÖĞRETMEN ÇETKİN, DUYGULARINI “ÖMÜR DEDİĞİN”E AKTARDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » ŞAİR-ÖĞRETMEN ÇETKİN, DUYGULARINI “ÖMÜR DEDİĞİN”E AKTARDI
Paylaş
Tarih : 06 Temmuz 2017 - 12:28

Simav’ın edebiyat dünyasında her zaman ayrı bir yeri ve önemi olan eğitimcilerden Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni ve aynı zamanda şair Yunus Çetkin, “Ömür Dediğin” adlı şiir kitabını yayınlayarak, uzun bir sürenin ardından şiir severlere ‘merhaba’ dedi.
Simav’ın değerlerinden birisi olan eğitimcilerden Yunus Çetkin, aslen Yemişli Köyünden olup günümüz Simav Cumhuriyet Anadolu Lisesinin ‘Simav Lisesi’ döneminin başarılı öğrencilerinden. 1988 yılında okulu bünyesinde düzenlenen şiir yarışmasında birinci olması ve şiirinin 88’in Simav Lisesi Dergisinde yayınlanmasıyla tutkulu bir şiir yazar haline gelen Çetkin,
Uludağ Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisiyken bile şiir yazmayı sürdürerek ilk şiir kitabı “Gökkuşağı”nı da bu süreçte yayınlama azmini göstermiş tutkulu bir şair.
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak Simav’a ilk geldiğinde önce
Kuşu’daki çok Programlı Anadolu Lisesinde, ardından dönemin Simav Anadolu Öğretmen Lisesinden, daha sonra günümüz Simav Eynal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde görev yaptıktan sonra şimdi de rotasyon uygulamasıyla ilk göz ağrısı Simav Anadolu (Öğretmen) Lisesinde görev yapmaya başladı.
Ömür Dediğin adlı 208 sayfalık kitabında yaklaşık 130 şiirine yer verdiği kitabıyla gazetemiz bürosuna ziyarette bulunan şair-öğretmen Çetkin, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zekeriya Türkel’e şiir kitabını imzalayarak takdim etti. Şiir yazan bir şair olduğu kadar Türk edebiyatının şiir dünyası için görüş belirtmekten de kaçınmayan Çetkin, “Şiirde ne toplum için sanat ihmal edilmeli, ne de sanat için toplum ihmâl edilmelidir” diyerek şiirin yalın bir yapıda olması gerektiğine vurgu yapıyor.
Simav’da ve ülke genelinde öne çıkan toplumsal konuları şiirlerine yansıtarak duygularını aktaran, gün geldiğinde yüreğindeki baba özlemini bile sıcacık koruyarak merhum babasına özlem dolu şiirler yazan Çetkin, Simav’ın bir zamanlar il olma hayaline “İl Demek Yakışır Sana” adını taşıyan eşsiz şiiriyle de büyük destek vererek ilgi toplamıştı. Şair-Öğretmenin şiirleri arasında yer alan şehitler, öğretmenler konulu şiirleri, ölüme ve aşka dair düşüncelerini yansıtan şiirleri, vatan ve tabiatı anlatan dizeleri kitabında öne çıkan eserleri olarak kabul edilebilir.
Çetkin’in gönüllere, duygulara ve kalplere hitap eden şiirlerinin yer aldığı “Ömür Dediğin” adlı şiir kitabına sahip olmak isteyenler Simav’ın seçkin kırtasiyecilerine uğrayabilirler.
İşte Çetkin’e şairlik yolunun kapılarını açan ilk önemli şiirlerinden birisi:

İL DEMEK YAKIŞIR SANA

Ergenekon demek yakışır Simav’ım sana,
O sıradağların uzanıyor yan yana,
Kışın, soğuğun biraz serttir ama,
İl demek yakışır Yeşil Simav’ım sana.
Gözünün yaşı dinmemiş akıyor Marmara’ya,
Kıvrım kıvrım akışıyla benzer Sakarya’ya,
Sen de il olmak istersin elbette Anadolu’ya,
İl demek yakışır Yeşil Simav’ım sana.
Kaplıcaların ün salmış dünyaya,
Sana koşar herkes kavuşmak için şifaya,
Yeter artık yeter ilçe olmak Kütahya’ya,
İl demek yakışır Yeşil Simav’ım sana.
Bir işimiz olsa zorlukla ulaşırız ile,
Simav il olsa ne gerek var çekmeye çile,
Bunca köy kasaba, bir o kadar da nüfusun ile,
İl demek yakışır Yeşil Simav’ım sana.
O kocaman dağa vermişsin sırtını,
Serin serin esen rüzgârlara açmışsın bağrını,
Çıkarınca koynundaki kimlik kartını,
İl yazıyor görmek isterim Yeşil Simav’ım seni.
*Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

En küçük yerleşim birimi olarak adlandırılan köy ve mahallelerde devletin temsilcisi olarak bilinen muhtarlar, muhtarlar müessesesinin sorunlarının

KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ
KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ

Kütahya merkez ve Simav ile birlikte 11 ilçe köylerinin her türlü alt ve üst yapısına yapılacak yatırımları programlar dahilinde gerçekleştiren

SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU
SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU

AK Parti Simav İlçe Başkanlığı bünyesinde kurulu AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi (ÜniAK), şehirdeki Kütahya’daki