SANKİ KONUK BEKLİYORUZ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » SANKİ KONUK BEKLİYORUZ
Paylaş
Tarih : 03 Şubat 2020 - 12:06

Akhisar, Ankara, Kırkağaç, Malatya, Elazığ depremleri.
Unuttuğumuz korkuyu Simavlılara hatırlatan, endişelendiren doğa olayları.
Ve en acı gerçek ise “Kaderimiz”.
***
Evet, kesin olarak kabul etmemiz gerekirse deprem Simav için kadersizlik değil kaderdir.
Çünkü; Eynal, Çitgöl, Naşa kaplıcalarımız ile Gediz, Hisarcık, Emet, Tavşanlı ve Kütahya’daki kaplıcalar yer üstümüzün “Cennet” yer altımızın ise “Cehennem” olduğunun bir göstergesi.
***
Akhisar depremi ve artçıları yaşanırken depremi unuttuğumuz gibi bu acı gerçeğin unuttuğumuz profesörleri kanal kanal tur atarken yine halk olarak Türkiye’nin deprem faylarını ya da kırıklarını öğreniverdik.
Her deprem uzmanı çıktığı televizyon kanalında sanki Türk halkının tamamı jeofizikçi imiş gibi depremlerin bilimsel yönlerini akademik düzeyde anlattıkça anlattılar.
Halbuki belki de binde bir oranında olan jeofizik bilgililerinin dışındaki halka anlatmaları gereken deprem anında ne yapılması gerektiği, depremin değil çürük binaların insanı depremde öldürdüğü değil mi?
***
Bir başka acı gerçek ise çürük binalarda ikametten kaçınılması, yapıların ya güçlendirilmesi veya yıkılarak depreme dayanıklı hale getirilmesi gerçeği var.
Sanki herkes evinde istirahat ederken depremi yaşayacakmış gibi sağlam binadan söz ediliyor.
Alışverişte, sinemada, okulda, hastanede, metro da, Marmaray’da, camide ve toplu halk hareketlerinin olduğu yerlerde depreme yakalanırsak ne olacak?
Bu sorunun cevabını değil bulmak, söylemek bile çok çor.
***
Artık düne kadar suskun olan deprem uzmanlarımız adres verircesine depremlerden söz etmeyi sürdürüyor,.
Prof. Dr. Naci Görür yaptığı açıklama ile Bingöl, Malatya, Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş çizgisinde deprem beklendiğini söylerken, Simav Depreminden tanıdığımız Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Son Akhisar depreminin ucu şu anda Simav kırığı ile birleşmek üzere. Sındırgı, Bigadiç, daha kuzeyde Kara Biga ve Ezine arası şu an için depreme duyarlı yerler. Doğu Anadolu’da Palu-Bingöl arası, Elazığ-Kahramanmaraş arası duyarlılık kazandı. Gerginlik birikimi fazla. Akhisar’da daha büyük deprem beklemiyorum. İstese de olmaz en fazla 6 küsur olur. Çünkü 15 km alanda kırık oluştu ve gerginliğini boşalttı. Kuzeye yürürse bu kez Balıkesir deprem çekincesi altına girer. Bu bölge gerginlik biriktiriyor” şeklindeki değerlendirmesiyle Simav’ın hiç de uzak olmadığı riskli şehirlerden, komşumuz Sındırgı’dan söz ediyor. 5.9’la yeri yurdu dağılan bizler için sanki 6-7 şiddetindeki depremlerin normal olduğunu söylemek istiyor gibi.
***
Ya İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun şu açıklamasına ne demeli?
“7,5’luk deprem bekliyoruz!”
Sanki akşama evimize misafir bekliyoruz!
18 milyona yakın insanın yaşadığı Türkiye’nin mega kentini bekleyen tehlike bu kadar yalın ve açıkça nasıl ifade edilir ki..
Allah korusun bir gerçekleşirse Türkiye kendini 50 sene toparlayamaz.
Her sektörün can damarlarının yer aldığı, tarihsel miras kadar Türkiye’nin geleceğini çizen, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan İstanbul için 7,5 büyüklüğündeki deprem kolay atlatılmasa gerek.
İstanbul’da yaşayıp da endişelenen milyonlar kadar benim gibi İstanbul’da yakını olanların endişelenmesine ise ne demeli…
***
Allah korusun; sözün bittiği yerde inşallah olmayız.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları