ŞEHRİMİZİ KİRLETİYORUZ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ŞEHRİMİZİ KİRLETİYORUZ
Paylaş
Tarih : 06 Temmuz 2017 - 12:37

Eskiden sabah saatlerinde anneler, ablalar evlerimizin önünü süpürür, çöpü de çöplüğe atardı.
Onları gören komşuları da sabahın bu ilk temizlik çalışmasına hemen katılırdı.
Çarşıdaki esnaflar ise aynı şekilde.
“Bismillah” diyerek dükkanını açan esnafın ilk işi süpürgesini alıp önce dükkanının önünü, sonra çalışma tezgâhlarını siler, temizlerdi.
“Ahi” geleneği de bunu isterdi.
Ya da atasözlerimiz içinde önemli bir yer tutan “Aslan yattığı yerden belli olur” sözünde de kesin bir ifadeyle altı çizildiği gibi yaşanılan ortamın temizliğinin önemine dikkat çekilirdi.
***
“Eskiden..” bölümünü geride bırakıp “Bugünlerde” dediğimizde durum çok vahim.
İnsanlarımız yaşadığı çevreyi kirletmekle adeta yarışırken temizlik işçileri ise temiz bir çevreyi bizlere yani insanlarımıza sunmanın mücadelesini sürdürüyorlar.
Dün sabah şöyle bir şehir turu yaparak incelemede bulundum.
İnanın Simav’ın “Sarı Necdet”i, Yörem Lokantası ve birkaçı dışında dükkanının, iş yerinin önünü süpüren yok!.
Bazı esnaflar ise dükkanının önündeki kaldırımları süpürürken pisliği caddeye bırakıyorlar.
İnceleme gezintisini ara sokaklara kaydırdığımda ise göçün de etkisiyle inanın evinin önünü süpüren ne bir ana, ne de bir bacı gördüm.
***
Beni en çok üzen kirliliklerden birisi ise şu sıcak ve kavurucu yaz günlerinde insanlarımızın kendilerini attıkları parklarımızda gördüklerim oldu.
Şehir merkezinde bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda yetersiz kalan parklarımız ne yazık ki, ayçekirdeği, kabak çekirdeği yiyerek zamanını geçiren kişi ya da kişilerin geride bıraktıkları atıklarla dolu.
Fotoğrafta da gördüğünüz bu manzarayla şehrimizin göbeğindeki Ali Haydar Nakipoğlu Parkında karşılaştım. Simav’ın merhum avukatlarından Kemal Ülkem’in kayınpederi olan hayırsever merhum Ali Haydar Nakipoğlu’nun “Park” yapılması şartıyla bağışladığı ve belediye tarafından şelaleli bir park haline getirilen bu yer, bırakın temizliği sanki atık deposu gibi.
***
Temizlik, hele hele toplum olarak kullanılan bir yerin temiz bırakılması, temiz olarak korunması bana kalırsa eğitimle ilgili.
Anne ve babalar çocuklarını önce yaşadığı yer ve sonra toplum olarak yaşadığımız yerlerin temizliği ile ilgili uyarı ve önerileri yaparsa, okul idareleri ve öğretmenlerimiz aynı şekilde kirliliğe dikkat çekip, “En güzel temizlik kirletmemek” derse sanırım “Aslan yattığı yerden belli olur” sözünün bir yerinden olayı yakalamış oluruz.
Anne ve babasından çevre temizliği ile ilgili bir uyarı, bir eğitim almayan kişinin kusura bakmayın ama evindeki temizliği sorgulamaya bile gerek yok.
Temizlik konusunda da ilk görev sigara içen ve ciğerlerini kirlettiği gibi attığı izmaritlerle yaşadığımız çevreyi kirleten sigara tiryakilerine düşüyor.
Bu konuda onların daha duyarlı olmasını beklemekle birlikte Simav Belediye Zabıtasının artık çevreyi kirletenler konusunda kararlı ve etkin bir mücadeleye girmesi, gerekirse önce Çarşamba gününü kirletenlerden başlatıp para cezaları uygulayarak çevremizi kirletenlere karşı caydırıcı olması geldi de geçiyor bile.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,

KORONA GÜNLERİMİZ 327

”Tarih, geleceğin aynasıdır” Hayatın birinci derecede hedef olduğu koronavirüsle mücadele günlerimizde zaman zaman konunun dışına çıkmakta