SİMAV BELEDİYESİ 150, SİMAV PANAYIRI 85 YAŞINDA

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV BELEDİYESİ 150, SİMAV PANAYIRI 85 YAŞINDA
Paylaş
Tarih : 09 Eylül 2017 - 10:00

8-17 Eylül günleri arasında 10 gün süreli panayırın açılış töreni saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Süleyman Özkan, geleneksel panayır açılış konuşmasına başlayarak Simav Belediyesinin 150 yaşına, Simav Panayırının da 85 yaşına girdiğine dikkat çekti.
Panayırın çevre il ve ilçelerde büyük ilgi gördüğünü ifade eden Belediye Başkanı Özkan, “Simav Panayırı uzun yıllara dayanan 1932 yılında ilk kez dönemin belediye başkanı merhum Sabit Eren tarafından kurulmuştur. Sabit Eren dönemin aydın, çalışkan bir belediye başkanı. Cumhuriyet yeni kurulmuş, ülke düşman işgalinden yeni kurtulmuş iktisadi, ekonomi, sosyal ve kültürel alanda bir şeyler yapılması gerektiğini gördüğü için bu gördüğümüz alanda Türkiye’de belki ilk sayılabilecek bir panayırı Simav’da kurmuş. Kendisinden Allah razı olsun diyorum. Böyle bir etkinliği bölgemizde yaptığı için. O yıllarda bu gördüğümüz alan yaklaşık 200 dekar. Tabi köylümüz çiftçimiz harmanını, mahsulünü kaldıracak, ambarına koyacak ondan sonra da bu dediğimiz sosyal ve kültürel, ticari etkinliği burada yapacaktı. Panayırın diğer bir etkinliği de bu mahsuller ambara girdikten sonrada evlenecek olan gençlerimiz, çocuklarımız burada birbirlerini görecek, anneler babalar kızları, çocukları beğenecek daha sonrada evlenme hazırlıkları olacaktı. İşte bunlar yıllarca panayır alanında oldu. Tabii daha sonra İkinci Dünya Savaşı çıkmış. 1938-1948 yılları arasında 10 yıl ülke için karanlık bir dönem. Dolayısıyla panayır yapılamamış. Daha sonraki yıllarda, 1970’lerde her ne kadar deprem olmuşsa da yapılmış. Hatta, 1980’de ihtilal olmuş Simav Panayırı yine yapılmış. Sadece 19 Mayıs 2011 yılında malum Simav Depremi nedeniyle 1 yıl bu etkinlik yapılamamıştır. Panayırımız ege bölgesinin en büyük iktisadi, ekonomik ve sosyal bir etkinliğidir” dedi. Simav Turizm ve Ticaret Panayırı alanında panayır esnafları için 434 tane standın yer aldığını da ifade eden Başkan Özkan, “Bu stantları ihale komisyonumuzun huzurunda açık artırma usulü ve 10 gün süreli kiraya verdik. Yaklaşık 550 bin lira gibi bir tahakkuk yaptık. Panayır süresi içinde de esnaflarımızdan bu paraları toparlayacağız. Diğer bir etkinliğimizde geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen Spor Kulüplerine panayır esnaflarının desteği oldu. Kira ihalesinde panayır esnaflarından alınan bede-lin %10’u kadar spor kulübü des-teği bağış alındı. Bu destek de ilçe-mizin amatör futbol kulübü 1867 Simav Spor’a ayrıldı.
Bu bedel bu yıl yaklaşık 45 bin liradır. Ben bu konuda panayırımıza katılan ve bu katkıları yapan tüm esnaflarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Her yıl düzenlenen panayırda çeşitli etkinliklerin yer aldığını, bu sene de yine bir etkinliklerin olacağını müjdeleyen Başkan Özkan, “Cumartesi günü planlanan Ankaralı Ayşe konserinin ardından 13 Eylül Çarşamba günü geçen yılda da olduğu gibi yağlı pehlivan güreşlerimiz var. Yine 16 Eylül akşamı Gizem Kara adlı konuk sanatçının halk konseri var. 15-16-17 Eylül günlerinde ise hava muhalefeti nedeniyle ertelediğimiz Yamaç Paraşütü Festivalimiz var. İlk kez ilçemizde yapılacak olan bu festivale herkesi bekliyorum” dedi.
Simav’ın Ege bölgesinin güzel bir şehri olduğunu, yaylasıyla, dağlarıyla, termaliyle, seralarıyla güzel bir ilçe olduğunu da hatırlatan Özkan, “Simav Turizm ve Ticaret Panayırımıza katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Allah razı olsun diyorum. Her ne kadar büyükşehir sendromu üzerimizde olsa da bundan sonraki yıllarda fuar ya da panayır düzenlemek olası büyükşehir belediyeciliğinde ilçe belediyesinin yetkisinde olmasa da tabi ki yine bu alanda büyükşehir kavramı içine girsek de 2019’da da bu etkinlik devam edecektir diye düşünüyorum. Panayırımızı bu sene biraz daha ileri bir mevsime aldık. İnşallah rabbim bizlere ve esnaflarımıza yardımcı olur. Buradaki panayırı biraz daha ileri almamızın sebebi yerli esnafımızın bayram öncesi, okulların açılması öncesi talepleri oldu. Kurban Bayramı geçsin ondan sonra yapılsın istediler. Bizde esnaflarımızdan gelen bu talebi yerine getirdik. Meteorolojiye de bakıyoruz. Önümüzde ki hafta bir soğuk, bir yağış gözükmüyor. İnşallah öyle olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Sözlerinin sonunda Simav Belediyesinin çok köklü bir ilçe belediyesi olduğuna da dikkat çeken Başkan Özkan; “Değerli katılımcılar, bugünün ayrı bir önemi daha var. Malum, Simav Belediyesi 1867 yılında kuruldu. Bu yıl itibariyle Simav Belediyesinin 150. kuruluş yılını kutlamış oluyoruz. Ben belediyemizin de kuruluş yıldönümünü bu vesile ile kutluyorum. Panayırımızın, kazasız, hatasız, belasız, bol kazançlı olmasını temenni ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.
Daha sonra Simav’ın tanınmış din görevlilerinden İsmail Ak, davet üzerine kürsüye gelerek geleneksel panayır duasını yaptırdı. Ardından panayırın açılış kurdelesi ve kurban kesimi yapıldı. Yine ilçenin tanınmış din görevlilerinden Ertuğrul Takak’ın gerçekleştirdiği Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra Aşk-ı Derun Tasavvuf Müzik Topluluğu ve solistleri Ozan Şen tarafından tasavvuf müziği icra edildi.
85. Simav Turizm ve Ticaret Panayırı açılışına, Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, eşi Ayten Özkan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Sayit Bayramoğlu, ilçede faaliyet gösteren siyasi partilerin ilçe başkanları, bir çok resmi dairenin yöneticileri, belediye meclis üyeleri, belde belediye başkanları, Simav, köy ve belde muhtarlarıyla panayır esnafı, belediye çalışanları ve vatandaşlar katıldı. *Haber: Şerif Erel-K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA
ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA

Hatay’ın Antakya ilçesinde, Motivasyon otobüsü, Bozhöyük İlk ve Ortaokulu’nda Türk ve Suriyeli öğrencileri koltuklarında ağırladı.

LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI
LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI

Simav Eynal Kaplıcaları Restoranında 28 yıl aralıksız aşçılık yaparak emekliye ayrılan Ünal Baybuk, yakın çevresinin ısrarları ile

ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU
ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU

Simav Özel Şeref Koleji Deneme Sınavında Türkiye Birinciliği elde etti. Başarıya imza atan öğrencisi Ahmet Bera Kırmacıyı ise başarı