SİMAV, ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ İÇİN AYAĞA KALKTI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV, ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ İÇİN AYAĞA KALKTI
Paylaş
Tarih : 20 Mart 2017 - 13:42

Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atılmasında en büyük paya sahip olan Çanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitleri, Simav’da kamu kurum ve kuruluşlar, vatandaşlar, esnaflar, fakülte, yüksek okul ve diğer tüm eğitim kurumlarında anıldı. Yürüyüşler, salon toplantıları, fotoğraf sergileri, lokma, pilav, ayran, hoşaf ikramları, Mevlit-i Şerif ve Hatim törenleri, konferanslarla gerçekleşen etkinliklere binlerce vatandaş katıldı. Simav Belediyesinin büyük destek verdiği, bazı organizasyonları başarıyla gerçekleştirdiği, Simav Müftülüğü’nün ve din görevlileriyle Simav Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin etkin rol oynadığı 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma gününde Simav halkı adeta ayağa kalktı.
18 Mart Çanakkale Şehitlerinin 102. Anma programları bu yıl ilk kez geniş kapsamlı ve geniş katılımlı gerçekleşti. Simav Anadolu İmam Hatip Lisesinin Kaymakamlık Konferans Salonunda gerçekleştirdiği salon programı ve Çanakkale Zaferi konulu fotoğraf ve afiş sergisini Yenimahalle Kabristanındaki 2 ayrı şehitlikte yapılan törenler izledi. Simav Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı öncülüğünde ilçenin şehit ve gazi aileleriyle gazilere Hisar Aile Restoranında protokol üyeleriyle birlikte yemekli buluşma gerçekleştirilirken yine belediye tarafından şehit ve gazi aileleriyle gazilere akşam yemeği ikramı da yapıldı. Simav Müftülüğü’nün organizasyonunda bütün camilerde Mevlit ve Hatim duaları vatandaşların katılımlarıyla yapıldı.
18 Mart etkinliklerinde önemli katkıları olan Simav Belediyesi tarafından Cuma Namazı sonrası Nasuh Ağa Camisi önünde vatandaşlara lokma ikramı yapılırken Simav Meslek Yüksek Okulu tarafından yine Cumhuriyet Meydanında Çanakkale Şehitleri için  vatandaşlara pilav ve hoşaf ikram edildi.
18 Mart Çanakkale Şehitlerinin 102. Anma Programlarının içinde vatandaşları en fazla etkileyen ise Meslek Yüksek Okulu ve Simav belediyesi personellerinin, öğrencilerinin vatandaşlarla birlikte şehitler onuruna Hastane Parkı önünden başlayıp Cumhuriyet Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile son bulan yürüyüş güne damgasını vurdu.
18 Mart Çanakkale Şehitleri programlarının akşam bölümünde ise 2 ayrı etkinlik gerçekleşti. Bunlardan ilkini gerçekleştiren Simav Gençlik Merkezi, kendine ait salonda vatandaşlara çorba, pilav ve hoşaf ikramında bulunurken tarih araştırmacısı Erkan Açıkgöz tarafından da Çanakkale Zaferini konu alan konferans verildi.
Akşam bölümünün ikinci önemli etkinliği ise Simav Belediyesi tarafından Belediye Yeni Düğün Salonunda gerçekleştirildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için dua ile başlayan programda açılış konuşmasını Belediye Başkanı Süleyman Özkan yaptı.
Çanakkale Zaferi, bu zaferin şehitlerini rahmet ve şükranla anan başkan Özkan, Türkiye’yi bölüp parçalamak isteyenlerin gerçekleştirmeye kalkıp Türk halkının karşı koymasıyla geri püskürttüğü 15 Temmuz darbe kalkışmasında canlarını seve seve veren şehit ve gazilerin de her zaman anılması, yad edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Daha sonra 15 Temmuz gecesi FETÖ/PDY hainlerine geçit vermemek için kendi imkanları ile kamyonunu kullanarak vatan için hayatını tehlikeye atan, Türkiye’nin ‘kamyoncu gazi’ olarak tanıdığı Şerife Boz, 15 Temmuz Gecesi yaşadıklarını bir kez daha paylaştı. Boz’un ardından ise yine günün önemli konuklarından olan ve 15 Temmuz gecesi hainlerinin kullandığı tankı ele geçirip etkisiz hale getiren ve tankı hainlerin üstüne süren gazi Mehmet Köse de 15 Temmuz gecesine ilişkin anılarını, düşüncelerini Simavlılarla paylaştı.
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma programlarının sonuncusu ve en önemlilerinden birisi ise Simav Müftülüğü tarafından gerçekleştirildi. Cumartesi sabah Sebze Pazarı Yeni Cami’de Simav Müftülüğü din görevlilerinden İmam-Hatip İbrahim Değmen ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği şehitler için dua törenine yüzlerce bay ve bayan vatandaş katıldı. Yapılan duaların ardından cami çıkışında ise Simav Belediyesi Eynal Kaplıcaları Restoranı tarafından hazırlanan çorba ikramı yapıldı. *Haber:Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET
BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET

Simav’ın mahallelerine ve Eynal Kaplıcalarına şehir içi yolcu taşımacılığı hizmeti veren Simav Belediyesi, ilkokuldan üniversite

EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK
EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, mevcut imkanların her alanda en iyi şekilde halk ve belediye yararına kullanımından yana olduğunu belirterek

CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI
CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI

Simav’a atanan Cumhuriyet Savcısı Bilal Karakaya, görevine başladı. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları kurası ile Simav’a