SİMAV, İMAM HATİP ÇALIŞTAYINA EV SAHİBİ OLDU

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV, İMAM HATİP ÇALIŞTAYINA EV SAHİBİ OLDU
Paylaş
Tarih : 16 Ocak 2017 - 16:16


Geçtiğimiz Cuma günü akşam saatlerinde Simav Anadolu İmam Hatip Lisesinde başlayan ve ilçenin 300 dolayında gönüllü olarak hafız yetiştiren mütevazı kişiliği Hasan Takak’ın söyleşisi ile başlayan Çalıştay’a Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Yusuf Akbaş, Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri; Ali Küçükçakır, İbrahim Aybek, Numan Tanrıkulu, Simav İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Mehmet Yavuz, Resul Çatal, Hasan Atalay, Özgür Yıldız, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal, Ak Parti Simav İlçe Başkanı Hüseyin Güner, Çitgöl Belediye Başkanı Yüksel Ünal, Kütahya ve ilçelerindeki Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu olmak üzere toplam 33 eğitim kurumunun yöneticileri, Din eğitimi ve İmam Hatip ortaokul ve liselerindeki eğitim ve öğretimleri destekleyen bazı sivil toplum kuruluşlarının başkanları, çalıştayda görev alan Simav Anadolu İmam Hatip Lisesi, Simav Fen Lisesi ve İbrahim Eren Simav İmam Hatip Ortaokulu yöneticileriyle bazı öğretmenler katıldı.
Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşının okunmasından sonra Aslanapa İmam Hatip Lisesi Müdürü İsa Öner’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan çalıştayın açılış konuşması İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi’den geldi. “Eğitimi eksik olan hiçbir konu tam değildir. O halde bütün işlerimizi tam edebilmemiz için eğitimimizi mükemmel hale getirmemiz gerekiyor” diye söylerine başlayan Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Şirikçi, “Her şeyin başı eğitimdir. Mevzu eğitim olunca birde son yıllarda iadeyi itibar yapılan imam hatipler olunca varılacak menzil muhakkak çok güzel olacaktır. Bu resme bir nebzede olsa katkıda bulunma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Bizleri onurlandırdınız. Bütün eğitimlerin sonucunda ortaya bir resim çıkacaktır. Benim hayalimdeki büyük resim, görmek istediğim resim, benim hayalim şu anda bütün zalimlerin isminden dahi korktuğu, bütün mazlumların hasretle beklediği Osmanlı ruhuna vücut giydirmek. Vücudu ispat yapmış bir Osmanlının resmini görmek. Buda benim büyük resimde görmek istediğim hayalim. Evsahipliğiyle belediyenin bütün imkânlarını adeta bir halı gibi çalıştayımızın önüne seren ve ilçemizin tanıtımında etkin rol oynayan Belediye Başkanımızı Süleyman Özkan’a teşekkürlerimiz sunuyorum” dedi.
Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, “İmam Hatiplerin tarihinden bahsederek sizlerin değerli vakitlerinden almak istemiyorum. Ancak tarihe not düşen imam hatip okullarında vermiş olduğunuz eğitimlerle
Peygamber Efendimizin öğrencilerinin mirasını ve misyonu yüklendiğinizi kutlu ve asil bir yolda yürüdüğünüzü biliyoruz. Bugün İmam Hatip gerçeği sadece ülkemizin değil Dünyanın bir gerçeğidir. Çünkü İmam Hatipleri sadece ülkemiz yönetiminde değil dünya yönetiminde söz sahibidir. Bu yüzden İmam Hatipler necip milletimizin bağrından çıkmış müstesna bir ruha sahiptirler. Gönül diyarından gönüller fethine çıkan, tuzaklara aldırış etmeden aşk ve şevkle zorluklara karşı sebatla göğsünü geren Necip Fazıl’ın deyimiyle de “Kim var?” denildiğinde tereddüt göstermeden imandan aldığı sabır, güç ve gözlerindeki coşku ve davranışlarındaki ahlaki ve faziletli duruşu ile “Ben varım” diyebilen, karanlığı aydınlatacak, cehalete dur diyecek, insanlığa şifa verecek ruh ancak imam hatip ruhundadır. Türkiye’deki ‘İslami dini eğitim’ dünyanın birçok yerinde inceleniyor ve örnek alınıyorsa, dünyanın farklı ülkelerinden insanlar Türkiye’den din eğitimcisi talep ediyorsa bu Türkiye’deki İmam Hatip Okullarının da başarısının göstergesidir” diye konuştu.
Çalıştayın düzenleyicisi Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, “Türkiye’de insanların genel anlamda eğitimden belki daha özel anlamda İmam Hatip okullarından beklediği; yetişmiş insanlar, bireyler ortaya çıkarılmasını temin etmek. Bu nedenle eğitimciler olarak her ikisi üzerinde de durma gayretindeyiz. Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün kamuoyu ile paylaştığı bir vizyon belgesi var. Bu vizyon belgesini esas alarak İmam Hatiplerde ki çalışmamızı ve planlamazı ortaya çıkaracağız. Öğretmen motivasyonunu nasıl artırabiliriz? İmam Hatip müfredatı ile hafızlık sistemini daha uyumlu hale nasıl getirebiliriz? Toplumdaki İmam Hatip algısını daha doğru nasıl oluşturabiliriz? Bu algıdaki gerçekliği nasıl sağlayabiliriz? Gibi konuları hep birlikte konuşacağız. Nasip olursa bu çalıştay sonunda din eğitimine kaynaklık edecek bir çalıştay raporu ortaya çıkacaktır. Bu sorumluluğu taşıyacak güce sahibiz. İmkanlarımız geçmişle kıyaslandığında çok çok fazla. Bulunduğumuz yerin kıymetini bilmek. Bulunduğunuz konumu, mekanı önemsemek eskilerin deyimiyle görevimizin ve makamımızın hakkını vermek hepimizin görevi” dedi.
TEOG sonuçları açısından da değerlendirmede bulunan Dülger, “Geçtiğimiz yıla göre bu yıl TEOG başarısı noktasında bakıldığında İmam Hatipler olarak daha iyi yerdeyiz. Bunun eğitime de yansıyacağını düşünüyorum. Daha iyisini de isteyeceğiz. Bir sonrasında da daha iyisini isteyeceğiz. Hep birlikte ahlaklı, milletini seven nesiller yetiştirme gayretinde olacağız. Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Şirikçi’ye bizleri ağırlamaları hasebiyle teşekkür ediyorum. Büyük bir teşekkürümüz ise eğitim dünyasından Simav Belediye Başkanımız Süleyman Özkan’a. Hakikaten ciddi bir özveri gösterdi. Bizleri ağırladı. Biz memnunuz. Bu tür toplantıları ve çalıştayları da bir plan dâhilinde yapmayı hedefliyoruz. Bu bir ortak akıl işi. Bu ortak akıla ortak olan program esnasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.
Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim ise böyle bir toplantının Simav ilçesinde bilhassa Eynal Kaplıcaları tesisinde düzenlenmesinde vesile olanlara teşekkür ederek sözlerine başladı. Kaymakam Halim, “İlçe dışından gelen değerli misafirlerimiz hoşgeldiniz. İnsanlık tarihine eşittir eğitimin tarihi. Bir insanın eğitimi de neredeyse yaşam süresine denktir. Sayın İl Müdürümüz İmam Hatip eğitimden beklenen iki önemli hususu vurguladı. Ben de genel olarak eğitimden beklenen iki hususu belirtmek istiyorum. Birinci olarak eğitim insana üretebilmeyi öğretmelidir. Çünkü günümüzde ürettiğiniz kadar değerlisinin. Üretebildiğiniz kadar önemlisiniz. Sosyal medyanın ve sosyal medya dilinin nerdeyse tüm evrene yayıldığı dönemde tüketim alışkanlıkları birbirine çok benzedi. Dolayısıyla fark yaratan üretimdir. İkinci olarak bu dünyada yaşadığımız süre içinde birçok lisan, birçok kültür, birçok inanç bu dünya’da mevcut. Bizden olmayanları da bizim gibi düşünmeyenleri de tanıyabilmeli, onları da anlayabilmeliyiz. İnşallah bu çalıştay bir nebzede olsa hem eğitime hem de özelde din eğitimine ve İmam Hatiplerin gelişmesine katkı sağlar. Emeği geçenlere de Simav halkı adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Din öğrenimine, İmam Hatip ortaokulları ve liselerdeki eğitim ve öğretimlere destek vermeleriyle tanınan sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin konuşmaları bölümünde ilk olarak Kütahya İlim Yayma Cemiyeti ve İmam Hatip Platformu yöneticisi Sebahattin Coşkun söz aldı. İHO ve İHL eğitim ve öğretimlerine Kütahya’da destek veren sivil toplum kuruluşlarından söz eden Coşkun, İHL’lerin 1913, 1924’den günümüze dek devam eden Hakk yolunda bir yürüyüş olduğunu ifade etti. İHL’lerde motivasyon eksikliğini olduğunu ve bunun için öz eleştiriyle empati yapılması gerektiğine dikkat çekti. Ensar Vakfı Kütahya Şubesinden Meltem Keler ise Kütahya’nın manevi dinamiklerini zengin-leştirmek için 1979 yılından bu yana hizmet verdiklerini, din ve ahlak eğitimlerine odaklanarak İHL’lerin başarısı için akademik çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Kısa adı SİHMED olan Simav İmam Hatip Lisesi Mezunları
ve Mensupları Derneği Başkanı Ali Zengin, “Bundan yaklaşık 20 sene önceydi. İlahiyat Fakültesini kazandığımızda hazırlık sınıfını bitirdik. Malum 28 Şubat süreci başladı.1997’de çok değerli hocamız Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal da bizim derslerimize girmişti. O zaman öğrencileri olarak hep moralimiz bozuktu. Gayretimiz azalmıştı. Mustafa hocam her ders girdiğimizde bizim gayretimizi artırmamız için; ‘Arkadaşlar, bugünlerde geçer siz her zaman kendinizi hazır tutun, hazır olun ve bu dine bu harekete hizmet için her daim kendimizi hazır tutmalısınız’ derdi. Biraz önce buraya gelirken Mustafa hocama bunu hatırlattığımda ‘Bugünlerinde geçeceğini’ şu rehaveti bırakmamız, davamıza sarılmamız gerektiğinden bahsetti. Mustafa hocama bu nokta da katılıyorum. Çünkü önderimizin her zaman yapmış olduğu bölge toplantılarına katıldığımız da, Kütahya, Uşak, Denizli’de her zaman bu tartışıldı. Bizlerde büyük bir rehavet olduğu, sadece bir liderin omuzlarına yükü bindirdiğimizi ve bu yükten nasip almadığımızdan bahsedildi. Bundan dolayı şahsım adına Simav İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği olarak her zaman her öğrencimizin elinden tutmaya, mezun olanları teşkilatlandırmaya, irtibatlaştırmaya ve hiçbir öğrencimizin mağdur olmamasını sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Çalıştay’ın onur konuklarından Din Öğretimi Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Yusuf Akbaş, Simav’da olmaktan mutlu olduğu gibi Belediye Başkanı Süleyman Özkan’ın örnek bir ev sahipliği yapmasından dolayı kendisine teşekkür ettiğini bildirdi. Çalıştaya katılan Milli Eğitim yöneticilerine ve okul müdürlerine seslenerek öğrencilere kaynağı olan bilgilerin ve eğitimlerin verilmesinden yana olduğunu ifade eden Daire Başkanı Akbaş, Türkiye’de Milli Eğitim bakanlığı’na bağlı imam hatip ortaokulu ve liselerinde öğrenim gören öğrenci sayılarıyla onlara eğitim veren öğretmenlerin sayıları hakkında güncel bilgiler aktardı. Dünyanın en etkin öğretmenlerinin Din Kültürü eğitimi veren öğretmenler olduğunu, günümüz Anadolu İmam Hatip Liselerinin Türkiye’deki durumundan, sayısal verilerinden söz ederek açıklamalarını sürdüren Akbaş, Türkiye’de Anadolu İHL ve İHO’larda yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencinin yer aldığını hatırlattı. İHL’lerinin kapasite açısından diğer okullardan daha iyi durumda olmakla birlikte eğitim ve öğretimde başarı hedeflenerek sağlıklı uygulamalar yapıldığında özlenen başarının kaçınılmaz olduğunu da ifade eden Akbaş, “Kütahya il merkezi ve ilçelerinde çok fazla Fen Lisesi olması Anadolu İHL’ler açısından dez avantaj. Bunun için özellikle İmam Hatip Ortaokulu açısından yurt genelinde okullaşma artmalı “ dedi.
Türkiye’deki Anadolu İHL sayısının 1409, 411’i lise bünyesinde olup toplam 2774 İmam Hatip Ortaokulu olduğunu anlatan Akbaş, pansiyonu olan İmam Hatip Ortaokulu sayısının 41, pansiyonu olan Anadolu İmam hatip Lisesi sayısının da 2017 başı itibariyle 751 olduğunu kaydetti.
İstatistiki haritalar üzerinde Anadolu İHL ve İHO’ların Türkiye genelindeki durumları hakkında bazı detayları aktararak konuşmasını sonlandıran Din Öğretimi Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Yusuf Akbaş’a daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger tarafından günün anısına Kütahya çinisinden plaket takdim edildi. İl Milli Eğitim müdürü Dülger daha sonra çalıştaya destek veren ve ev sahipliği yapan belediye Başkanı Süleyman Özkan’ı da çini bir plaket takdim ederek onurlandırdı ve çalıştaya sunduğu katkılardan dolayı teşekkür etti.
Günün son plaket takdimi ise Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal’a oldu. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Yusuf Akbaş, İmam Hatip okullarına verdiği destekler, bu alanda eğitim ve öğretime katılacak kişilerin yetişmesinde aldığı görevler nedeniyle Yrd. Doç. Dr. Öcal’a plaket sunarak Simav’a kadar geldiği için teşekkür etti.
Program Yrd. Doç. Dr. Öcal’ın İmam Hatip Liselerinin Tarihsel Gelişimi ve Türkiye’deki Misyonu adlı söyleşisi ile devam etti. Bir zamanlar öğrencisi olan isimlerin Simav’da özellikle İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulunda yönetici ve öğretmen olarak görmekten, ilçenin güzelliklerine hayran olmaktan mutlu olduğunu ifade eden öğretim üyesi Öcal, İmam Hatiplerin 100 yıllık birer ulu çınar olduğunu söyledi. Geçmişten günümüze İmam Hatiplerin eğitim ve öğretimde geride bıraktığı tarihi süreci, başından geçen sıkıntıları aktaran Öcal, İmam Hatiplerin sahip olduğu misyon ve vizyonlarla Türk halkının teveccühüne layık olduğunu, olmaya da devam edeceğini kaydetti.
İHO ve İHL Müdürleri Çalıştayının ikinci gününün ilk oturumu daha sonra Simav Fen Lisesinde düzenlenen öğle yemeği ile devam etti. Okul Müdürü Hamza Kara’nın konuklarını kapıda karşıladığı yemeğin ardından verilen aradan sonra tekrar Eynal Kaplıcaları Gazinosuna dönüş yapan çalıştay katılımcıları, 4 ayrı guruba ayrılarak İmam Hatip Ortaokulu ve Liselerinde ülke yararına başarılı nesillerin yetişmesi, bu okullarda TEOG ve Üniversite sınavlarında özlenen başarıların yakalanması için kaleme aldıkları raporlar okunup değerlendirilerek gündüz programı sonlandırıldı. Çalıştay’ın ikinci günü Başdeğirmenler Restoranda verilen akşam yemeği ve emekli eğitimci Salih Dülger’in ‘İmam Hatip Ruhu’ konulu söyleşisiyle son buldu.
Çalıştayın son günü ise bir gün önce raportörlerin hazırladığı raporların değerlendirilmesi ve müzakeresiyle başladı. Eynal Gazinosundaki bu program İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’in kapanış konuşmasının ardından çalıştaya katılanlar günün anısına toplu fotoğraf çekimine katıldı.
Simav’da ilk kez gerçekleştirilen Anadolu İmam Hatip Liseleri (AİHL) ve İmam Hatip Ortaokulları (İHO) Müdürleri Çalıştayı, Simav İbrahim Eren İmam Hatip Ortaokulunda verilen öğle yemeğiyle son buldu. *Haber: Şerif Erel

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET
MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET

22 Ağustos 2021 tarihinde Trabzon Köprübaşı’nda düzenlenen Türkiye Dağ Koşuları Şampiyonası Milli Takım Seçmelerinde Türkiye

PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU
PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU

Türkiye Voleybol Federasyonu İkinci Lig’de mücadele eden Şeref Koleji Voleybol Kulübünün düzenlediği Voleybol Turnuvası tamamlandı. Edinilen

ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI
ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI

Simav Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Parlak, şehrin günlük temizliğinin en önemli unsurunun çöplerin araçlarla şehir dışındaki çöp