SİMAV JEOTERMALİNE ÜÇÜNCÜ DESTEK

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV JEOTERMALİNE ÜÇÜNCÜ DESTEK
Paylaş
Tarih : 20 Haziran 2018 - 13:22

Jeotermal enerjinin bina ısıtması ve kullanıcılara sıcak su avantajı sunması yönünden Türkiye’de örnek
gösterilen Simav Jeotermali, abonelerine kesintisiz enerji sunumu, sistemin sürekli modernizesi, ısı konforu ve enerji tasarrufu açısından Türkiye’de ilk sırada.
Simav Belediyesi tarafından 1990’lı yılların başından günümüze çeyrek asırdan fazla bir zamandır ilçe merkezinde konut, işyeri, okul, cami ve resmi dairelerin ısıtılmasında, isteyen konut sahiplerine günlük sıcak su kullanımı sunulmasında örnek gösterilen Simav Jeotermalinde başarıyla uygulanan 2017 yılı otomasyon projesi Simav Belediyesinde Başkan Süleyman Özkan’ın makamında değerlendirildi. Başkan Özkan’ın yönetiminde gerçekleşen değerlendirme toplantısına Belediye meclis üyeleri, Zafer Kalkınma Ajansının otomasyon projesine ilişkin proje izleme değerlendirme uzmanları, Simav Belediyesi Jeotermal Şefi Mehmet Pınar ve şefliğin teknik ekibi katıldı.
2017 yılında Zafer Kalkınma Ajansına sunulan Simav Jeotermali Otomasyon Projesinin kabulü ile 1 milyon 341 bin liralık projeye ajansın 600 bin lira destek sunduğu, geri kalan 741 bin liralık kaynağın da Simav Belediyesi bütçesinden sağlandığı bildirilen değerlendirme toplantısında, 2018 yılı üçüncü etap otomasyon projesi ele alındı. Bu proje hakkında bilgi veren Jeotermal Şefi Mehmet Pınar, Zafer Kalkınma Ajansının destekleme kararı verdiği bu proje ile şehir ısıtmasında kalan bölümlerle 9 ayrı ısı merkezinin otomasyonunun tamamlanacağını daha önceki projede uygulanan 516 binaya ısı kontrol vanalarının takılmasının bu projede de toplam 543 binaya da uygulanarak devam edeceğini bildirdi.
Zafer Kalkınma Ajansı uzmanlarına, Belediye Başkanı Özkan’a, Jeotermal Şefliği çalışanları adına da Mehmet Pınar’a günün anısına plaket ve çeşitli hediyelerin takdim edildiği toplantıda konuşan Belediye Başkanı Süleyman Özkan ise şehir ısıtmasında otomasyon projeleriyle yakalanan başarıya dikkat çekerek hem projeleri destekleyen Zafer Kalkınma Ajansına hem de bu projelerin hayata geçmesinde görev alan Simav Belediyesi Jeotermal Şefliği ile ajansın uzmanlarına teşekkür etti.
Yenilenebilir enerji alanında Hükümetin önemli kararları olduğunu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının en önemli kararının ise jeotermal enerji kullanımında da enerji tasarrufu kararı olduğuna dikkat çeken Başkan Özkan, “90’lı yılların başından itibaren şehir ısıtmasında kullanmaya başladığımız bu enerji ile Türkiye’nin en temiz ve yaşanır bir havayı oluşturduğumuz Simav, Türkiye’nin ölçek büyüklüğünde en büyük enerji tasarrufu gerçekleştirilen merkezi haline gelmiştir. En son teknoloji kullanılarak hem ısı kontrolü hem de ısınma konforu sağlanmıştır. Jeotermal ısınma sistemimizin geleceğe taşınması adına 7/24 emek harcayan jeotermal şefliğimizin yönetici ve çalışanlarını kutluyorum” dedi.
Simav jeotermalinin Türkiye’ye örnek olduğunu, 2018 dönemi için de Jeotermal Şefliği teknik elemanlarının hazırladığı 3.etap jeotermal otomasyon projesinin de Zafer Kalkınma Ajansı tarafından destek alacak olmasından gurur duyduğunu ifade eden başkan Özkan, “Simav Belediyesi olarak jeotermal ısıtmasın-da doğruları yaptığımız bu projemizin kabulüyle tescillenmiştir.
2 milyon 136 bin TL toplam bedeli olan bu projemizin ajans tarafından 800 bin lira destek görecek olması, jeotermal enerjimizin tamamen kontrol altına alınması için önemli bir kazanımdır” ifadesinde bulundu.
Daha sonra bu güne kadar 2 ayrı etapta gerçekleştirilen jeotermal otomasyon uygulamaları ve uygulanmaya konulacak
3.etap jeotermal otomasyonu hakkında Jeotermal Şefi Mehmet Pınar toplantıya katılanlarla şu bilgileri paylaştı:
2017 YILINDAKİ PROJEMİZLE ELDE EDİLEN KAZANIMLARIMIZ:
TERMAL ENERJİDEN ELDE EDİLEN TASARRUF
TOKİ ısı merkezi ve bina altlarının tamamı otomasyona geçtiği için bu bölgemiz baz alınarak değerlendirme yapılmıştır. Toplam aktif ısıtılan alan 940.000 m2 = 940 K.E
Isı merkezimize kurulan otomasyon sonrası Termal debide yaklaşık 30 m3/h saat tasarruf sağlanmaktadır.
Bina altlarına takılan oransal debi ve sıcaklık kontrol vanaları ile bina dönüş sıcaklıklarının sabitlenmesiyle deltaT 8 °C daha açılmıştır. Böylece Termal enerjiden yıllık bazda %30 ila % 40 arasında tasarruf sağlanmaktadır.
TOKİ bölgesinden tasarruf edilen bu enerji ile Muradınlar Mahallesinin de ısıtılması için çalışmalar başlatılmıştır.
ELEKTRİK ENERJİSİNDEN ELDE EDİLEN TASARRUF
7 aylık dönemde fatura bedellerine göre Kw cinsinden kıyaslama yapıldığında,
6.485.307,97 Kw – 4.284.681,55 Kw = 2.200.626,42 Kw tasarruf edildiği görülmektedir. Tasarruf edilen 2.200.626,42 Kw enerjiyi güncel fiyat ile hesaplandığında 2.200.626,42 Kw x 0,45 TL = 990.281,88 TL tasarruf edildiği görülmektedir.
ABONE ŞİKÂYETLERİNİN ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALMASI VE ABONELERİN DENGELİ ISINMASININ SAĞLANDI
Isınma mahallerinde ortalama %30’u bulan bazıları çok sıcak, bazıları soğuk gibi konforsuz ısınma sorunlarının debi ve sıcaklık kontrol vanaları sayesinde dengeli ve eşit bir ısıtma sağlanarak konforlu ısınma oranının yaklaşık %99 seviyelerine çıkarılmıştır. Otomasyon sayesinde sistemin optimize edilmesinden dolayı yüksek basınç/debi değerlerinden kaynaklanan arıza ve patlakların azaltılması ve bakım-onarım maliyetlerinde yaklaşık %20 oranında düşüş sağlamaktadır.
MEVCUT ENERJİ İLE DAHA FAZLA ABONEYE HİZMET VERİLDİ
Proje öncesinde jeotermal enerji ile yaklaşık 13 bin konut eşdeğeri ısıtma yapılırken, sistem otomasyonu ve modernizasyonu sağlandıktan sonra aynı enerji ile ve daha az işletme giderleriyle yaklaşık 15 bin konut eşdeğeri üzerinde ısıtma yapılmaktadır.
PERSONEL KAYNAKLI SORUNLARIN ORTADAN KALMASI VE PERSONEL TASARRUFU
Otomasyon sonrası ısı merkezlerinde nöbet tutan personellerden kaynaklanan arıza, patlak, v.b gibi durumlar ortadan kalmıştır. Böylece hem maddi zararlar hem de sistemin durduğunda abonelerin mağdur olması engellenmiştir.Ayrıca ısı merkezlerinde üç vardiya nöbet tutan 12 personelden her ay yaklaşık 30.000,00 TL tasarruf sağlanmaktadır. Personeller diğer işlerde istihdam edilmektedir. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle