SİMAV MYO’DAN HAYAT YARIŞINA 211 MEZUN

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV MYO’DAN HAYAT YARIŞINA 211 MEZUN
Paylaş
Tarih : 07 Mayıs 2019 - 11:56

Dumlupınar Üniversitesi’ne bağlı Simav Meslek Yüksek Okulu’nun bu yıl mezun verdiği 211 öğrencisi için mezuniyet töreni düzenlendi.
Dr. İ.rahim Naci Eren Yerleşkesindeki Simav Meslek Yüksek Okulu (Simav MYO) bahçesinde gerçekleşen mezuniyet töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Mezuniyet törenin açılış konuşmasını Simav MYO Müdürü Prof.Dr. Rüştü Güntürkün yaptı.
Güntürkün, ”Hepimiz biliyoruz ki günümüzde toplumların gücü eğitimli insanlarla ölçülmektedir. Kurtuluş Savaşımızın önderi ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, “Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır, ya da milleti esarete ve sefalete sürükler” sözüyle eğitimin önemini en veciz şekilde özetlemiştir.
Değerli mezunlarımız; bugün, bir bitişin değil birçok başlangıcın yaşandığı gündeyiz. Bugünden itibaren hayat mücadelesi başlıyor, daha önemlisi, yaşam boyu öğrenme dediğimiz yeni bir süreç başlıyor. Var olan becerilerinizi geliştirmek ve yeni beceriler kazanmak için kendinizi geliştirmeye devam edin. Her ne iş yapıyorsanız elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Başkalarına faydalı olun. Dürüst ve ahlaklı olun. Sadece başarı ve sonuç odaklı değil, aynı zamanda insan odaklı olun. Daima pozitif, yapıcı ve mütevazı olun. Hayatta ne ile karşılaşırsanız karşılaşın, istek ve heyecanınızı sakın kaybetmeyin. Unutmayın ki, her bireyin içinde yaşadığı topluma yapabileceği en güzel katkı, kendi içindeki istek ve heyecanı en iyi şekildi yaşamasıdır.
Mevlana, “Ne insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok, nice elbiseler gördüm içinde insan yok” diyor. Unutmayın. Bir insan her şey olabilir. İşadamı,memur, tekniker, akademisyen, esnaf, siyasetçi, sanatçı, ama en zoru Allah’ın verdiği aklı, vicdanı, yüreği, iyi işler, iyilikler için kullanmayı başaran; kendi çıkarlarını göz ardı edip toplum için fark ve fayda yaratan olabilmektir.
Einstein, “Hayat bisiklet sürmek gibidir” diyor. Dengenizi korumak için hareket etmeye devam etmelisiniz”.Bunun içinde sürekli çaba göstermelisiniz, yenilikçi projeler geliştirmelisiniz, bu yolda başarılar ve başarısızlıklar yaşayacaksınız, hareketli bir döneme giriyorsunuz.
Nobel Barış Ödülü alan
Türk Bilim adamı Aziz Sancar ben zekiliğe inanmıyorum. Ben gençliğimde haftada 7 gün, günde 18 saat çalışıyordum. Şu an 71 yaşındayım haftada 6,5 gün ve günde 12 saat çalışıyorum.
Konfüçyüs: Hiç kimse başarı merdivenlerini eli cepte çıkmamıştır. Honoré de Balzac: ‘Çalışmak mutluluktur’ diyor. Bismarck, gençlere öğüdüm: ‘Çalışmak, çalışmak, çalışmaktır’ diyor” dedi.
Konuşmasının son bölümünde meslektaşları ve mezunlara seslenen Güntürkün, “Öğrencilerimize sadece bilgileri öğretmekle kalmadınız, aynı zamanda bir birey olarak sorumluluklarını, bir ekibin parçası olarak paylaşmayı ve dayanışmayı, bir üniversite mezunu olarak topluma karşı görevlerini öğrettiniz. Öğrenciler için yaşamları boyu örnek alacakları bir model oldunuz. Yıllar içinde iş yaşamında, dikey geçiş sınavlarında en başarılı mezunlar olmalarını sağladınız, onları başarı ve mutluluk dolu bir yaşama hazırladınız. Sizlere, öğrencilerimiz, velilerimiz ve milletimiz adına şükranlarımı sunuyorum.
Değerli mezunlarımız, Atatürk’ün deyişiyle “Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri”, ben ve bütün arkadaşlarım sizleri kucaklıyor ve yürekten kutluyoruz. Yaşamınız boyunca bugünkü gibi mutlu coşkulu olmanızı, başarılarınızın sürekli olmasını diliyor yolunuz açık, geleceğiniz pırıl pırıl aydınlık olsun. Bu törene katılarak bizleri onurlandıran herkese, eğitim bloklarımızın yapımında çok büyük maddi fedakârlıklar yapan Simavlı hayırsever Dr. İbrahim Naci Eren’e Allah’tan rahmet, Eczacı Oğuz Akın’a, tüm Simav halkına ve emeği geçen tüm kişi, kurum ve kuruluşlara, Sivil toplum örgütlerine, çok büyük fedakârlıklar ve özverilerle burada çalışan öğretim üyesi, öğretim elamanı meslektaşlarım ve tüm idari personele şahsım adına, meslek yüksekokulumuz adına ve üniversitemiz adına teşekkür eder saygı ve sevgilerimi sunarım” diye konuştu.
Daha sonra öğrenciler adına konuşmayı yapmak üzere kürsüye Simav Meslek Yüksek Okulu İç Mekân Tasarımı Programı Öğrencisi Ayşegül Yavuz çıktı.
Yavuz, “2018-2019 eğitim öğretim yılında Simav Meslek Yüksekokulundan mezun olacak olan arkadaşlarım adına bu konuşmayı yapma şansı elde ettiğim için çok mutluyum. Öğrenim hayatımızı tamamlayarak meslek sahibi olmak, kendimiz hayata hazırlamak ve bir an önce ailemize ve ülkemize katkı sağlar hale gelmek en büyük idealimizdi.
Bugün bu amaca bir adım daha yaklaşmış olduğumuz için çok mutluyuz. Bizi bu amaca eriştirmede destekleri olan öğretmenlerimize ve öğrenim hayatımız boyunca maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen ailelerimize buradan şükranlarımı sunuyorum.
Bugün hayatımızın dönüm noktasındayız. 2 yıldır süren üniversite hayatımızın sonuna geldik. İçimizde buruk bir acıyla birlikte büyük bir mutluluk yaşıyoruz.
Kışın soğukta titreyerek gittiğimiz, ardı ardına gelen vize ve finallere hazırlanmak zorunda olduğumuz, proje yetiştirmek için uykusuz kaldığımız okul bitiyor. Bitse de kurtulsak dediğimiz bu okulda öyle anılar yaşadık ki özlemini çekeceğiz.
Eğitim hayatımız boyunca huzurlu ve başarılı bir eğitim öğretim faaliyeti sürdürmemizde katkısı olan başta üniversitemiz Rektörlüğüne, Simav Kaymakamlığına, Belediye Başkanlığına ve diğer Sivil Toplum kuruluşlarına tüm arkadaşlarım adına teşekkür ederim” diye konuştu.
“Simav MYO’nun 24. mezuniyet yılına hoş geldiniz” diye konuşmasına başlayan Simav Belediye Başkanı Avukat Adil Biçer, “Okulumuza önceki dönemlerde de değişik vesilelerle gelmiş sizlerle değişik istişarelerde bulunmuştuk. Şimdi ise Simav Belediye Başkanı olarak gelmek ve sizlerin bu mutlu gününüzde sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu öncelikle bilmenizi istiyorum. Değerli arkadaşlar sizler bizler için önemlisiniz. Bizler sizlere değer veriyoruz. Çünkü sizler bize göre gönüllü turizm elçileri,gönüllü kültür elçilerisiniz. Bu yüzden benim sizlerden şöyle bir istirhamım var. Belki Simav Belediyesi olarak önceki yıllarda sizlerin tam anlamıyla isteklerine cevap verebilmiş değiliz biz. Ama illaki şehrimizden, birçok insanınızdan memnuniyet duyduğunuz anılarınız mutlaka vardır. Sizler bizlerin gönüllü turizm elçileri olan insanlar olarak gittiğiniz yerlerde lütfen şehrimizi iyi anlatınız. Şehrimizin anlatılmasına yardımcı olunuz. Memnuniyetinizi dostlarınıza bildiriniz. Şikâyetiniz varsa lütfen bizimle paylaşınız ki bizler bundan sonraki dönemde inşallah sizden sonraki gelecek olan arkadaşlarınıza Simav Belediyesi olarak daha iyi hizmetler yapmaya çalışalım ve Cenab-ı Allah bizlere inşallah bunları nasip etsin diyorum. Değerli arkadaşlar; sizler belki mezun oluyorsunuz ama burada geriye kalan öğrencilerimizi daha fazla ilgilendirecek olan bir hususu açıklamak istiyorum. Seçimlerden önce bizler hep otobüs fiyatlarını düzenleyeceğimizi, bunları düşüreceğimizi sizlere söz vermiştik ve ilk meclis toplantımızda bu konuyu gündeme alarak bu icraatımızı yerine getirdik. İnşallah bundan böyle sizlerden aldığımız yeni görüşlerle birlikte önerleriniz ve görüşlerinizle birlikte sizlere daha iyi hizmet etmek için var gücümüzle çalışacağız. Benim âcizane sizlerden bir abiniz olarak tavsiyem ve istirhamım şudur; bundan sonraki hayatınızda vatanınızı seven ve işinde tam anlamıyla, layıkıyla çalışan insanlar olmanız. Çünkü bana göre en değerli, en kutsi sevgilerden birisi vatan sevgisi ve vatanın değeridir. Bu yüzdende sizlerden bu değerlere sahip çıkmanızı istirham ediyorum. Sahip çıkacağınıza da adım gibi inşallah eminim. Az önce hocamızda söyledi, okulumuzda emeği geçen başta Dr. İbrahim Naci Eren ve değerli eşlerine ve okulumuzdan edebi hayata göçmüş olan tüm akademik ve idari personele rahmet, şükran ve mihnetlerimide bu vesileyle iletmiş olayım. Sizleri yeniden tebrik ediyorum. Sizleri yetiştiren hocalarımızı tebrik ediyorum. Sizleri yetiştiren aileleri tek tek tebrik ediyorum. Bundan sonraki hayatınızda sizlere başarılar diliyorum.Allah yolunuzu açık etsin, en kötü gününüz böyle olsun diyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere Kaymakam Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Avukat Adil Biçer, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Kalay, Kütahya Baro Temsilcisi Hakan Çalışkan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Kulat, Simav İlçe Milli Eğitim müdürü Mehmet Şirikçi ve bazı eğitimciler tarafından belgeleri takdim edildi.

Daha sonra 19 Mayıs Ortaokulu Halk Oyunları ekibinin gösterisi ve mezunların havaya kep fırlatmasıyla coşku içerisinde kutlayan öğrencilere, aileleri ve yakınlarına etli pilav ikram edildi.Mezuniyet töreninin son bölümünde protokol mensuplarının İç Mekân Tasarımı Programı öğrencilerinin kantinde açtığı maket sergisini gezdikten sonra tören sona erdi.
Mezuniyet törenine Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim Simav Belediye BaşkanıAvukat Adil Biçer, Simav Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Özalp, Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Öğretim Görevlisi Halil İsa Kuru, Ak Parti İlçe Başkanı Ecz. Ahmet Kulat, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğrenci yurtlarının işletmecileri, kademisyenler, öğrenci velileri ve davetliler katıldı. Haber-Foto: Zekeriya Türkel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle