SİMAV ORMANLARININ BİLİNMEYEN ZENGİNLİĞİ:SİYAH ELMAS “TRÜF”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV ORMANLARININ BİLİNMEYEN ZENGİNLİĞİ:SİYAH ELMAS “TRÜF”
Paylaş
Tarih : 11 Ağustos 2017 - 14:46

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü sınırları dahilinde ilk defa defa 11-13 Temmuz 2016 tarihlerinde Simav Kayaışık köyünde tesbit edilen doğal trüf alanları bu yıl içinde de Simav’a bağlı Akdağ Beldesi Depo mevkii ve yine Simav’a bağlı Yeniköy’ün Kapucuk Deresi mevkiilerinde toplam 20 dönüm alanda Yapay Trüf Ormanı tesis edildi.
Trüf; tadı, kokusu ve benzersiz aromasından dolayı çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından bilinen ve sofrada yeri hep ayrıcalıklı olan bir mantardır. Yüksek yapılı ağaçların köküne bağlı simbiyotik (ortak yaşam) olarak hayatını sürdürmektedir. Dünyada doğal orman alanlarından toplanan trüf miktarı her geçen gün azalmasına karşılık talebin her geçen gün artmasından dolayı fiyatlarda oldukça yükselmektedir. Bundan dolayı kültür çalışmalarında son yirmi yılda çok büyük gelişme sağlanmıştır.
Trüf mantarlarının, ormanlık alanlardan aşırı, denetimsiz ve bilinçsiz olarak toplanması, yetişme muhitlerinin her geçen gün daralması, iklim değişiklikleri ve çevre kirliliği gibi etkenlerden dolayı sürdürülebilir bir şekilde faydalanılmasını zorlaştırmaktadır. Ülkemizin biyolojik zenginliklerinden olan ve dünyada “siyah elmas” olarak adlandırılan trüf mantarlarının değeri her geçen gün artmaktadır.
Trüf mantarı dünyada İspanya, Fransa, İtalya ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz iklim kuşağında doğal olarak yetişmektedir.
Orman Genel Müdürlüğü Trüf Ormanı Eylem Planıyla; ülkemizin sahip olduğu doğal trüf mantarı türleri tespit edilecek, doğal ve yapay Trüf ormanları oluşturulacak ve trüf mantarı konusunda vatandaşlarımız bilinçlendirilecektir. Bu çalışma kırsal alanda yeni istihdam alanları oluşturarak orman köylüsünün gelir seviyesini yükselteceği gibi mevcut ormanların korunması ve özel ağaçlandırmanın artmasına da katkı sağlayacaktır.
Trüf mantarları içerdikleri protein, mineral madde miktarı bakımından diğer mantarlara göre daha zengindir. Besin değeri olarak % 53-76 su, % 9 protein, % 7 karbonhidrat ve % 8 mineral içermektedir. Yüksek besin değerine sahip olmakla birlikte trüf türleri diğer mantarlardan üstün kılan şüphesiz sahip oldukları “dimetilsülfit” kaynaklı çok özel aromatik bileşiklerdir. Sahip oldukları bu eşsiz aromatik özellikten dolayı birçok gurmenin ilgisini çekmekte ve mutfaklarda müstesna bir yer edinmektedirler.
8 Mart 2017 tarihinde Simav’a bağlı Akdağ Beldesi Depo mevkii ve yine Simav’a bağlı Yeniköy’ün Kapucuk Deresi mevkiilerinde
toplam 20 dönüm alanda Yapay Trüf Ormanı tesis edilmiştir.
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü sınırları dahilinde ilk defa defa 11-13 Temmuz 2016 tarihlerinde Simav Kayaışık köyünde tesbit edilen doğal trüf alanları 2017 yılı programı dahilinde; 04-06 Temmuz 2017 tarihleri arasında Türkmen dağı, Sabuncupınar, Ilıca, Sofça, Akpınar, Dereköy, Demirciören, Göynükören, Gelinkaya, Seydiköy Köylerinde Kumarı ve Aydoğdu Mahallelerinde yapılan arazi çalışmalarında zengin trüf yetişme alanları tespit edilmiştir.
Tespit edilen alanlar envanter kayıtlarına Doğal Trüf ormanı olarak tecil edilmiş, yapılan arama-envanter çalışmaları neticesinde Türkmen dağının toprak yapısı itibariyle oldukça zengin kaynaklara sahip olduğu görülmüştür. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”
KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”

2015 yılından bu yana 7.si kutlanan Muhtarlar Günü, Simav Kaymakamlığınca muhtarlar onuruna verilen öğle yemeği ile taçlandırıldı. 19

JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK
JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK

Simav Belediyesi tarafından aylık ısınma ve sıcak su kullanımına ilişkin abonelere gönderilen fatura ödeme ihbarnamelerinin önümüzdeki

SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR
SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR

Türkiye’nin yöresel ürünlerinin tanıtıldığı Yörex Yöresel Ürünler Fuarı ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde açıldı. Antalya