SİMAV TİCARET VE SANAYİ ODASI, NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTEDİKLERİNİ AÇIKLADI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV TİCARET VE SANAYİ ODASI, NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTEDİKLERİNİ AÇIKLADI
Paylaş
Tarih : 29 Kasım 2018 - 12:01

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için bugünden Simav’da siyaset kazanı yavaş yavaş ısınmaya başlarken AK Partide ve muhalefette suskunluk devam ediyor.
AK Parti’de aday adayı süreci sona erip, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan illerin belediye başkan adaylarını tek tek açıklarken, Simav’ın AK Parti Belediye Başkanı Adayının açıklanmasının siyasi çevrelerden alınan duyumlara göre Aralık sonunu bulabileceği ifade ediliyor.
AK Parti dışında CHP, İYİ Parti, DP ve BBP’nin Simav ilçe temsilciliklerinde ise resmi bir ittifak açıklanmasa da gayrı resmi ittifak haberleri kamuoyunda dolaşırken MHP’de yeni atanan Nedim Demir döneminde partinin yerel seçimler için alacağı karar esrarını koruyor.
Her seçimde olduğu gibi adayların belirlenmesiyle birlikte siyasi parti yönetici ve adayların sivil toplum kuruluşlarını, iş yerlerini, resmi kurumları ziyaretlerinin başlayacağı muhakkak. Bununla ilgili olarak siyasilerin değişmeyen ziyaret merkezlerinden birisi olan Simav Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Kazcıoğlu, oda olarak “Nasıl bir belediye başkanı” istediklerini gazetemize anlattı.
STSO’ya davet ettiği gazetemiz muhabirlerinden İsmail Yalçın’a konuşan Kazcıoğlu; “Önümüzdeki 31 Mart 2019 günü Simav’ımıza halkımıza hizmet vermesi, bizleri beş yıl yönetmesi için bir belediye başkanı ve meclis üyelerini seçeceğiz. Belediye Başkanı ve Meclis adayları bizlere proğramlarını, neler yapacaklarını anlatacaklar. Sivil toplum kuruluşları olarak bizler de onları dinleyip önümüzdeki yıllarda ailemizle huzur içinde yaşayacağımız Simav’ımızın eksiklerini ve beklentilerini giderecek belediye başkanını seçecek” dedi.
Her seçim döneminde adayların kendilerini ziyaret ederek tanıtım ve açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Kazcıoğlu, “Bu kez farklı olsun istedim. Belediye başkanı adaylarıyla Meclis adayları ziyaretimize gelmeden STSO olarak ‘Nasıl bir belediye başkanı’ istediğimizi açıklamayı planladım. Bunun için de açıklamamı ilçenin tek ve günlük gazetesi olan Simav’ın Sesi Gazetesi’nin muhabirine yapıyorum” ifadesinde bulundu.
Yerel seçimlere ilişkin STSO Başkanı Kazcıoğlu’nun açıklaması şöyle; *Kesinlikle belediye bütçesini incelemeden, kaç para borcu var araştırmadan, ne kadar çalışan var bunların ücretlerinin belediye bütçesine ne kadar yük getirdiğini araştırmadan,
belediye gelirlerinin iyice araştırıp bunları yukarıda saydığım giderleri çıkardıktan sonra ellerinde ne kadar bir bütçe artısının olduğunu bilmeden kesinlikle vaatlerde bulunmasınlar. Çünkü ekonomi ve sanayide bir kural vardır, “Almadan Vermek Allah’a Mahsustur” diye buna dikkat etmeli.
*Belediye Meclisi çok önemli bir kurum. Çünkü yapılacak hizmetlerin ortaya çıkmasında ve denetlenmesinde onlara çok görev düşüyor. Seçilecek meclis üyelerinin birilerinin istediği veya hatırını kıramayacağım kişi diye bakmayıp fikir üretebilecek gerçek Simav sevdalısı insanlardan oluşmasından başka bir şey düşünmemeli
*Seçim sırasında seçmenleri gezerken sadece seçilmek için herkese “yaparız”, “hallederiz” gibi ileride yapamadıklarında onları mahcup edecek sözler vermemeli.
*Şunu hiç bir zaman unutmamalı, “akıllı insan başkasının aklını kullanan insandır”. Dinimizde böyle emrediyor, “İstişare Sünnettir” diye. Yapılacak işlerde danışmadan, fikir sormadan, ben böyle istedim, uygun gördüm, yaptım denmemeli.
*Hiç bir zaman şahsi ve kişi menfaatini toplum menfaatinin önüne geçirmemeli. Örneğin kaldırım işgallerinde olduğu gibi, ben onlara daha evvel söz verdim yaptırım uygulayamam gibi. Çünkü kaldırımlar toplumun malıdır kişilerin değil. Aynı şekilde kendi menfaatleri için plan ve düzenleme yapmamalı.
*Belediye başkanı ekip ruhuna uygun hareket etmeli görev verdiği kişilere inanmalı, güvenmeli nikah kıymaktan, belediye iş makinasını nereye gideceğinden, Eynal’dan oda ayırtmanın bile ona sorulmasını istememeli.
*Belediye başkanı seçildiği günkü mal varlığını ile seçim bittiğindeki mal varlığının varsa farkının nereden geldiğinin hesabını vermekten kaçınmamalı. Eğer o kaçınırsa toplum bunun hesabını iyi biliyor, kimse fark etmez dememeli.
*Belediye başkanı seçildikten sonra koltuğun büyüsüne kapılıp kendi ego ve ezikliklerini vatandaşa tepeden bakarak çıkarmamalı.
*Belediye başkanı halkla iç içe olmalı fakat makamında değil, halkın arasında olarak, onları dinleyerek, haftanın bir günü halka randevu verip makamında buluşmalı, diğer günler işlerin takipçisi olmak için sahada olmalı.
*Belediye başkanı hizmetlerini proğrama bağlayıp hemen işe başlamalı. Bu toplum unutkandır, geçmişi nasıl olsa unutur, ben seçime kısa bir süre kala hızlanırım, halk beni çok çalışıyor zannetsin dememeli. (Bunu deneyenler oldu. Aceleden bir sürü hatalı iş yaparak Simav halkının bütçesinden lüzumsuz olarak para harcanmasına sebep oldular).
*Belediye başkanı yapılacak işlerde; bir atasözü vardır “Yapacağın İşi İki Akıllı Bir Deliye Sor” diye. Bu sözden yola çıkarak anket çalışması sistemi de neymiş dememeli yapılacak büyük çaplı işler için halkın nabzını tutarak doğruyu bulmaktan kaçınmamalı.
*Belediye başkanı geçmişteki başkanların başarı ve başarısızlıklarını dikkate almalı aynı hatalara düşmemeli. Çünkü; “Doğru Birdir”
*Belediye başkanı toplum içersinde konuşmaları sırasında verdiği sözleri mutlaka yerine getirmeli, getiremeyecekse o sözü vermemeli.
*Belediye başkanı belediye hizmetlerinden (lojman, lokanta, personel) yararlanırken bunun toplum tarafından izlendiğini unutmamalı ve bunun hesabını her zaman verebilmeli.
*Belediye başkanı belediyenin hizmetlerinde kullanılacak ihtiyaçların barkotlu depo sistemine geçmekten kaçınmamalı.
*Belediye başkanı belediyenin iş atölyelerini acilen kurmaktan kaçınmamalı (tamir bakım servis, demir doğrama atölyesi, marangozhane, parke taşı tesisi, asfalt pilenti, taş ocağı, terzihane, ağaç ve çiçek yetiştirme bahçeleri) gibi.
*Belediye başkanı Simav’ın akil insan topluluğu ile zaman zaman toplanıp onların tecrübe ve tenkitlerinden sonuna kadar yararlanmayı ve alacağı nasihatleri yerine getirmekten çekinmemeli.
*Belediye başkanı kendine iki veya üç ana proje belirleyip onların peşine düşüp o konuları gerçekleştirmek için uğraşmalı. Belediyenin diğer rutin işlerini yardımcıları ve idari personel tarafından yapılmasını sağlamaktan çekinmemeli.
*Belediye başkanı Simav’ın sosyal, yaşanabilir bir yer olabilmesi için belli bir gruba yönelik değil toplumun tümünün ihtiyacına ve yaşantısına uygun yerler yaparak onlara mutluluk ve huzuru sağlamaktan çekinmemeli.
*Belediye başkanı üniversitemize gelen öğrencilerimizin bizim misafir ve elçimiz olduğunu unutmadan onların istek ve şikâyetlerini dinleyerek yerine getirmek için azami gayret göstermekten çekinmemeli.
*Belediye başkanı tüm sivil kuruluşları ile iç içe olarak onlardan yararlanmalı ve onların yaptıkları sosyal faaliyetleri engellemek veya ötekileştirmekten kesinlikle kaçınmalı.
*STSO olarak hangi partiden ya da bağımsız olursa olsun bizlerin istediği; “Şehrül Emin” yani şehrin emin insanı, bu vasıfları taşıyacak bir Belediye başkanıdır. *Haber: İsmail Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle