SİMAV TSO’DAN BİR HİZMET DAHA..

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV TSO’DAN BİR HİZMET DAHA..
Paylaş
Tarih : 09 Şubat 2017 - 13:06

Simav Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Kazcıoğlu, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” belgelendirme sınavları yapmaya başlayacaklarını belirterek, “İşçilerin Mesleki Yeterlilik
Belgesi alması 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale geldi” dedi.
Simav TSO öncülüğünde, Simav’da, tehlikeli mesleklerde çalışan işçilere yönelik, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” belgelendirme sınavları hız kesmeden yapılmaya devam ediyor.
5544 Sayılı Kanun Kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğlerde yer alan tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfındaki mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunlu hale getirildi.
Tehlikeli meslek dalları arasında, ahşap kalıpçısı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı, alüminyum kaynakçısı, betonarme demircisi, betoncu, çelik kaynakçısı, direnç kaynak ayarcısı, doğalgaz çelik boru kaynakçısı, doğalgaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli, doğalgaz işletme bakım operatörü, duvarcı, endüstriyel boru montajcısı, hidrolik pnömatikçi, ısı yalıtımcısı, ısıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli, inşaat boyacısı, iskele kurulum elemanı, kaynak operatörü, makine bakımcı, metal sac işlemecisi seramik karo kaplamacısı, ses yalıtımcısı, sıvacı, su yalıtımcısı, tünel kalıpçısı ve yangın yalıtımcısı gibi meslekler yer alıyor.
Zorunluluk getirilen mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin sınav ve belgelendirme ücretleri “İşsizlik Sigortası Fonu” tarafından karşılanıyor.
Ayrıca MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli kişileri istihdam eden işverenlerin 48 aya kadar “İşveren Prim Desteği” Bakanlık tarafından karşılanıyor.
KAZCIOĞLU: “SINAVLAR ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE TALEPLER DOĞRULTUSUNDA BAŞLAYACAK OLUP YIL BOYU DEVAM EDECEK”
Simav TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Kazcıoğlu, 48 tehlikeli meslek dalında Mesleki Yeterlilik Belgesi almanın 2017 yılında zorunlu hale geldiğini belirterek, “Şuanda 48 meslek için, ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ alınma zorunluluğu bulunuyor. Bu sayı önümüzdeki günlerde daha da artacak. Hem bu mesleklerde çalışan hem de bu mesleklerde çalışanları istihdam eden işletmelerimizin bu zorunluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Bu nedenle, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi A.Ş. (MEYBEM) işbirliğinde, Mesleki Yeterlilik Sınavları yapıyoruz. Bugüne kadar MEYBEM Türkiye genelinde farklı mesleklerde binlerce personele bu sınavları yapmıştır” dedi.
Kazcıoğlu, önümüzdeki dönemlerde de belge alma zorunluluğu bulunan meslek alanlarına yönelik sınav ve belgelendirme işlemlerine devam edileceğini kaydederek, “Tehlikeli ve çok tehlikeli meslek dalında işçi çalıştıran firmalarımız bizimle irtibata geçtikleri zaman kendilerine her türlü desteği vermeye hazırız. Bu sınavlar sayesinde nitelikli kişilerin olduğu iş ortamlarında kaliteli ve nitelikli üretim sağlanacak. Bundan sonra bu belgeyi almayan işçiler çalıştırılamayacak. Çalışan işçilerin mutlaka belge sahibi olması gerekecek” diye konuştu.
Belge almadan çalışan işçilerin kaçak çalışıyor pozisyonunda gözükeceklerine dikkat çeken Kazcıoğlu, “Bu durumda işletmelere cezai yaptırımlar uygulanacak. Firmalarında işçilerine bu sınavı yaptırmak isteyenler, Simav Ticaret ve Sanayi odası ile irtibata geçebilirler” dedi.
Kent ve ülke olarak büyümenin ve gelişmenin yolunun eğitimden geçtiğine de dikkat çeken Kazcıoğlu, “Sanayicilerimizin yoğun bir şekilde eğitilmiş kalifiye elaman ihtiyaç talepleri var. Sanayiye nitelikli elaman kazandırmak için Simav Ticaret ve Sanayi Odası olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Simav TSO olarak MYK alacak personellerin başka il ve ilçelere giderek hem zaman ve para kayıpları hem de iş kayıplarını önlemek için üstümüze düşen tüm desteği ver-meye devam edeceğiz. Böylelikle MYK belgeleri sınavlarını da TSO olarak 48 mes-lek gurubu için Simav’a getiriyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. * Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET
MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET

22 Ağustos 2021 tarihinde Trabzon Köprübaşı’nda düzenlenen Türkiye Dağ Koşuları Şampiyonası Milli Takım Seçmelerinde Türkiye

PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU
PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU

Türkiye Voleybol Federasyonu İkinci Lig’de mücadele eden Şeref Koleji Voleybol Kulübünün düzenlediği Voleybol Turnuvası tamamlandı. Edinilen

ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI
ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI

Simav Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Parlak, şehrin günlük temizliğinin en önemli unsurunun çöplerin araçlarla şehir dışındaki çöp