SİMAV VE ÇEVRESİ BEREKET SOFRALARINDA BULUŞTU

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV VE ÇEVRESİ BEREKET SOFRALARINDA BULUŞTU
Paylaş
Tarih : 14 Mayıs 2018 - 13:13

Simav Belediyesi öncülüğünde, çiftçilerin bol ürün, esnafların hayırlı kazanç, vatandaşların da kaza, bela ve deprem gibi afetlerden korunması temennisiyle geleneksel olarak belediye, vatandaş, iş adamı, esnaflar, STK’lar desteğiyle düzenlediği Büyük Hayır ve Toplu Sünnet Şöleninde 14 çocuk sünnet edilirken bereket sofralarında sunulan yemekten ise yaklaşık 30 bin kişi yararlandı.
Büyük Hayır ve Toplu Sünnet Şöleni, geçtiğimiz Cumartesi günü Belediye Meydanında yapılan şölenle başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşının okunması ve Simav Müftülüğü Din Görevlisi Ahmet Aksöz tarafından yaptırılan ‘Hayır Duası’ndan sonra şenliğin açılış konuşması için kürsüye gelen isim Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan oldu. AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, AK Parti İlçe Başkanı Av. Adil Biçer, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Türk Eğitim Sen İl Başkanı Mehmet Karabekir, bazı resmi daire ve birçok okulun yöneticileriyle yaklaşık 1000 kişinin katıldığı, davetli oldukları halde mazeretleri nedeniyle büyük hayır açılış şölenine gelemeyip mesaj gönderen milletvekili ve bürokratların olmadığı törende konuşmasını yapan Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, “Simav yüzyıl önce büyük yangınlar geçirmiş, depremler, büyük felaketler yaşamıştır. Simavlıların ileri gelenleri, ilim adamları bu gibi musibetlerden, afetlerden korunmak, dua etmek amacıyla bu geleneksel hayır yemeğini tertip etmişler. Daha önceleri Serenaltı dediğimiz yerde hasırlar serilerek pişirilen yemekler dualarla yenilerek bu gelenek başlatılmış.1985 yılında dönemin Belediye Başkanı Muzaffer Akın’ın başkanlığında belediyemiz yine Simav Hayratı İmar Derneği ile bu etkinliği üzerine alarak Simavlı hemşerilerimizin, hayırseverlerimizin katkılarıyla bu etkinlik 1985 yılından itibaren bugüne kadar hep artarak süre geldi. Bu yılda yine Simavlı hayırseverlerimizin yaklaşık 220 bin TL’lik katkısıyla bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Bu sene sünnet olan çocuklarımızda bir azalma oldu.
Demek ki ekonomide bir düzelme olduğunu düşünüyorum. Daha önceki yıllarda 80-70-50-30-20 civarında çocuk vardı bu sene 14 tane çocuğumuz sünnet ettiriliyor. Çocuklarımızı dün sünnet ettirdik. İnşallah yarında bu büyük hayır yemeğimizi hep birlikte tüketeceğiz” dedi.
Göreve seçilişinin 4.yılını tamamladığını hatırlatarak sözlerini sürdüren Başkan Özkan, “Malum 24 Haziran’da bir seçim var. Daha sonra da 30 Mart’ta yeni mahalli idareler seçimleri olacak. Yaptıklarım hizmetler var. Bazılarını hatırlatacak olursam; Simav bir jeotermal şehridir. 18 mahallemiz var. Bu 18 mahalleden 17’sini jeotermal enerji ile tanıştırdık. Bu sene ise Muradınlar Mahallemizin yarım kalan eski köy içini birde yeni kuyu açtığımız takdirde Hüsüm Mahallemize jeotermal enerjiyi verdiğimiz-de Simav %99 itibariyle jeotermal enerji ile ısıtılmış olacak.
Görevi aldığımdan bugüne kadar Simav’da jeotermal yatırımları, abone sayısı %48 oranında artmıştır. Diğer yandan Hükümetimizin bir politikası var. Doğalgaz projemiz başlamıştır. Abide bölgesinden Simav’a kadar olan 42 kilometrelik ana isale hattı döşenmeye başlanmış inşallah bu senede doğalgaz ilçemize gelmiş olacak. Dolayısıyla hem jeotermalde bir rahatlama hem de sanayicimizin enerji ihtiyacı olan doğalgazı ilçemizle tanıştırmış olacağız. Malum ilçemiz bir kaplıca kenti. 2011 yılında ilçemizde vuku bulan depremde ilçemizdeki iki adet otelimiz yıkılmıştı. Evet, geçtiğimiz 2017 yılında projelerini yaptık. Butik oteli inşaatını başlattık bu sene ramazan bayramında hizmete almaya çalışıyoruz. Dün itibariyle yine depremde yıkılan iki otelin yerine bir ihale yaptık. 88 oda 230 yataklı 21 trilyonluk ihalesini de yaptık. Sağ olsun Kütahya Valimiz, Özel İdare Genel Sekreterimiz, İl Genel Meclisimizle irtibatlarımız devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda da ilçemizin önemli sorunlarından olan asfaltımızı yaptık. 450 bin TL’lik bir protokol imzalayarak SETAŞ yolunu, Hüsüm yolunu sıcak asfaltla kaplattık. Ben burada AK Parti İl Başkanıma ve il Genel Meclisi Başkanı Sayın Musa Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Şehrimizde irili ufaklı 17 adet parkımızı yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. İlçemizin önemli sorunlarından olan arıtma sistemi hizmete girmiştir. Artık göl arazisine Simav’dan temiz arıtılmış su gitmektedir. Kurutulmuş Simav Göl Arazisi çevresinde bulunan köy ve beldelerimiz bundan dolayı rahat olsunlar. Geçtiğimiz 4-5 ay önce bir şikayet konusu olduğunda hem Özel İdare, hem Çevre ve Şehircilik, hem de Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından kanaldan akan su tahlil edilmiş arıtmadan çıkan suyumuz hiçbir zaman göl arazisini kirletmediği görülmüştür. Özellikle sizlere belirtmek istiyorum. Şehrimizin önemli sorunlarından bir tanesi kanalizasyondu, bunu da %70 itibariyle bitirdik. Şu anda ihtiyacımız olan en büyük sorunlarımızdan bir tanesi şehrimizin içme suyu ve yağmur suyu projemizdir. Bununla ilgili projelerimiz tamamlanmış ve inşallah bundan sonraki zamanlarda da hem içme suyu hemde yağmur suyu projemiz İller Bankası vasıtasıyla yapılacaktır. Hizmetlerimiz Allah razı olsun bölge milletvekilleri tarafından her zaman desteklenmiş bundan sonrada desteklenmeye devam edecektir” ifadesinde bulundu.
Sözlerinin sonunda 24 Haziran seçimine dikkat çeken Başkan Özkan, AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş’a seslenerek, “İnşallah 24 Haziran’da da bir seçim olacak. İlçemizden de bir vekilin olmasını canı gönülden arzu etmekteyiz. Sayın AK Parti İl Başkanım, biz 3 dönemdir vekilsiz kaldık. Arzumuz inşallah bu dönemde ilçemizden hizmet edecek bir vekilin olmasıdır. İlçemizin önemli ihtiyaçlarından bir tanesine Kültür Evi projesidir. Eski halk eğitim binasının olduğu yerde kültür evi inşaatımız başladı. 29 Ekim’de de inşallah Kültür evi projemiz bitecektir. Diğer taraftan Özel İdare ve MTA ile yaptığımız hukuk mücadelemizde bir jeotermal kuyusu kazandık. Yeni 5 kuyu daha hakkımızı aldık. Önümüzdeki Ramazan bayramından sonrada bu kuyularımızı hizmete almaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.
Başkan Özkan’ın konuşmasının ardından 19 Mayıs İlk ve Ortaokulu öğrencileri müzik öğretmenleri eşliğinde canlı müzik yaparak şarkılar seslendirmesinin ardından Kuşu Nurullah Bayram Ortaokulu öğrencileri oyunlarını, Simav Osmanbey Ortaokulu Halk Oyunları ekibi de yöresel oyunlardan bir demet sundular.
Okulların gösterilerinin ardından günün anısına yapılan Halk Bahar Koşusunda dereceye girenlere madalya ve katılım belgeleri belediye başkanı Özkan, İl Genel meclisi başkanı Yılmaz ve AK Parti İlçe başkanı Biçer tarafından takdim edildi. Tören daha sonra geleneksel Helva Karma Şenliği ile devam ederken günün son etkinliği şölende sünnet ettiren 14 çocuğun katıldığı sünnet konvoyunun şehir turu ile sona erdi. Akşam da Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle Büyük Hayır ve Toplu Sünnet Şöleni için Simav’a gelen TRT’nin Türk Halk Müziği sanatçılarından Hasan Öztürk, Sakine Fidan Kurbani ve Ferman Kaya’nın Yeni Düğün salonundaki halk konseri salonu dolduran vatandaşlara müzikli bir gece yaşattı.
Büyük Hayır ve Toplu Sünnet Şöleninin ikinci ve son gününde Belediye Meydanında kurulan bereket sofralarında binlerce vatandaşa sabah saat 10.00’dan itibaren yemek verildi. Çorba, tas kebabı, bulgur pilavı hoşaf ve irmik helvasından oluşan mönüden yaklaşık 20 bin vatandaşın yararlandığı, engelli ve hasta vatandaşlara ise evlerine yemek servisi yapıldığı, toplamda da yaklaşık 30 bin kişilik yemeğin dağıtıldığı öğrenildi. Belediye Yukarı Düğün Salonunda sünnet çocukları için hazırlanan bölümü ziyaret eden ilçenin protokol üyeleri sünnet çocuklarına çeyrek cumhuriyet altını ve çeşitli hediyeler takdim etti.
14 sünnet çocuğun en küçüğü olan 2 aylık Mustafa Cakcuk’a ilk altını takan Belediye Başkanı Süleyman Özkan, daha sonra AK Parti İlçe Başkanı Av. Adil Biçer ve Belediye Meclis Üyeleriyle birlikte diğer sünnet çocuklarına da altın takımı ve geçmiş olsun dilekleri iletildi. Başkan Özkan daha sonra heyet halinde Yukarı Düğün Salonunda ve Belediye Meydanında kurulan bereket sofralarında hayır yemeğinde buluşan vatandaşları ziyaret ederek afiyet olsun dileklerinde bulundu, yemeğe katılan annelere de Anneler Günü nedeniyle karanfiller takdim etti.
Her büyük hayır ve sünnet şöleninin önemli konukları arasında yer alan Kütahya Milletvekillerinin ilk kez aldıkları ortak karar gereği Simav’daki Büyük Hayır ve Toplu Sünnet Şöleni etkinliklerine katılmadıkları öğrenilirken bu durum vatandaşlar tarafından eleştirildi. Türkiye’nin birçok şehrinden gelen konukların, Kütahya, Gediz ve Altıntaş’dan gelen esnaf odaları yöneticilerinin ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alim Işık ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Adnan Ersoy ile AK Parti Simav eski ilçe başkanlarından Mehmet Yağcı’nın, Simav’a bağlı tüm belde belediye başkanlarının, resmi daire müdürlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ilçenin en büyük etkinliğine katıldıkları gözlendi.

Etkinliğin sonuna doğru Belediye Meydanına gelen Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim de sünnet çocuklarını ziyaret eden, onlara çeyrek cumhuriyet altını takan, Belediye Başkanı Süleyman Özkan ve Meclis üyeleriyle birlikte bisikletler ve çeşitli hediyeler takdim eden isim oldu. Simav Meslek Yüksek Okulundan her yıl olduğu gibi bu yıl da yaklaşık 100 öğrencinin büyük hayır etkinliğinde diğer sivil toplum kuruluşları ve gönüllü vatandaşlar gibi görev aldığı öğrenilirken, sünnet çocukları için toplanan 11 bin 900 TL para desteği, sünnet olan 14 çocuğun her birine 850’şer lira olarak dağıtıldı. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KAYBOLAN PONÇİK ARANIYOR

Esenevler mahallesinde kaybolan Ponçik isimli ev kedisi aranıyor. Esenevler mahallesinde ikamet eden Fikret Önder’a ait olan Ponçik isimli

SANAYİ SİTESİ YAPI KOOPERATİFİNDEN “ANKARA TURU”

Simav’da taşınmasına karar verilen Simav Oto Sanayi Sitesiyle ilgili yeni kurulan Simav Esnaf ve Sanatkârlar Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi

AŞIRI HIZ VE DİKKATSİZLİK FELAKET GETİRİYOR

Son yıllarda karayolu yapımında Türkiye önemli bir evreyi geride bırakıp hava alanlarından duble yollara, köprülere hatta tünel yollara