SİMAV VİZYON GENÇLİK MERKEZİ’NDEN KAHVELİ, ÇİKOLATALI İKİNCİ KİTAP KRİTİĞİ

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV VİZYON GENÇLİK MERKEZİ’NDEN KAHVELİ, ÇİKOLATALI İKİNCİ KİTAP KRİTİĞİ
Paylaş
Tarih : 12 Ocak 2018 - 12:28

2014 yılından bu yana Gençlik Şöleni, Eğitim Programları, Vizyon Talks, Kariyer Günleri ve çeşitli konferanslar düzenlemesiyle öne çıkan Simav Vizyon Gençlik Merkezi (VGM) 2014 yılından bu yana devam ettiği Kitap Okuma faaliyetlerine farklı bir konsept ile farkındalık oluşturmaya devam ediyor.
Okullarda ve sosyal medyada afişlerle duyurulan etkinliğin ikincisi, Bayramefendi Osmanlı Kafecisi’nde yine büyük bir katılımla gerçekleştirildi.
Simav Anadolu Lisesi Felsefe Öğretmeni Dalokay Kılıç moderatörlüğünde, Vizyon Gençlik Merkezi Koordinatörü Abdullah Emre Çetiner’in katılımı ile gerçekleştirilen etkinliğe; Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ve Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nden yaklaşık 25 öğrenci katıldı.
Dünya edebiyatına damga vuran roman ustası Hindistanlı yazar George Orwell’ın ‘Hayvan Çiftliği’ kitabında yer alan hikâyeler ve moderatörün kitap ve yazar hakkındaki girizgâhından sonra hikâyeler üzerine öğrencilerin dikkatini çeken bölümler, altını çizdiği cümleler hakkında konuşuluyor.
Birinin dikkatini çekmeyen bölümün başka birinin dikkatini çekmesi ile herkesin aynı yere odaklanması ve farklı bakış açılarının doğmasına, farklı görüşlerin ortaya çıkmasına, uzlaşma kültürünün gelişmesine, hikâyelerde anlaşılamayan sembollerin ve Yazarın edebiyatının inceliklerinin anlaşılmasına büyük katkı sağlanması hedefleniyor.
Katılımcılara çikolata, kahve ve pasta ikramında bulunan Vizyon gençlik merkezi, hem zihinlere, hem gönüllere, hem göze, hem de midelerine hitap eden gençlerden tam not alıyor.
Abdullah Emre Çetiner, “Kafeler sadece insanların sohbet edeceği yerler değil, aynı zamanda kitap okunup bunların kritiklerinin de yapılacağı yerler olmalı. Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi’nin Simav’da başlattığımız bu kültür etkinliğine katkı sağlaması bizleri çok memnun etti. İnşallah ayda bir olarak bu etkinliği gerçekleştirmek istiyoruz. Başta moderatörümüz Dalokay Kılıç Hocamız olmak üzere, katılan tüm öğrenci arkadaşlara teşekkür ederiz. Yeni Kahve, Çikolata, Kitap Kritiklerinde buluşmak üzere” diye konuştu.
Katılmak isteyenler Facebook ve Instagram’dan Simav Genç Gönüllüler hesabını takip edebilir veya VGM Koordinatörü Abdullah Emre Çetiner’den ayrıntılı bilgi alabilirler.
*KİTAP KRİTİĞİ ETKİNLİĞİNİN KONUSU OLAN HAYVAN ÇİFTLİĞİ ROMANIYLA İLGİLİ GAZETEMİZİN ANALİZİ:
Hayvan Çiftliği, George Orwell’in 1943-1944 yılları arasında kaleme aldığı, Stalinist bakışa ve aynı zamanda kapitalist düzene de eleştiriler gönderen, masalsı anlatım tekniği ile dikkat çeken, taşlama niteliğinde bir eseridir. Orwell’in bu eseri totaliterleşen bir komünist anlayışa getirilen en önemli eleştirilerden biridir ama öbür yandan, kapitalist sistemi ve insan doğasını da eleştirmektedir.
Kitapta, doğrudan insan karakterlerİ yoktur. En üst düzeyde, karakterler “insanlar” ve “hayvanlar” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hayvanlar ise “domuzlar”, ”atlar”, “eşekler”, “tavuklar”, “koyunlar” ve “köpekler” olmak üzere alt gruplara ayrılmıştır Orwell tarafından.
Hayvan Çiftliği, Bay Jones adında bir adam ve çiftliğindeki hayvanlar ile diğer birkaç çiftlik sahibi arasında geçmektedir. Bay Jones’un çiftliği Beylik Çiftliği adında, içinde domuzların, koyunların, ineklerin, atların, tavukların vb. hayvanların yaşadığı bir çiftliktir.
Domuzların Koca Reis adını verdikleri yaşlı bir domuzun konuşması ile başlar kitap. Yaşlı Koca Reis tüm hayvanları toplar ve “Emeğimizle bizden çalan insan, tek düşmanımızdır.” der. Eğer insan denen tehlike ortadan kaldırılırsa, eşit bir düzen kurulabileceğini savunur. İnsanı, sömürücü ve üretmeyen bir canlı olarak tanımlar Koca Reis.
Çiftlik hayvanları kendilerini bu konuşmanın ateşine kaptırırlar ve şarkılar söylemeye başlarlar. Günler geçer ve çiftlikte hayvanların sesleri daha fazla duyulmaya başlar. Bay Jones, durumu fark eder ve bir şekilde bu sesleri bastırır. Hayvanlar en ufak bir başkaldırıda boyunlarındaki boyunduruğu, burunlarındaki halkayı ya da sırtlarındaki yuları hissetmektedirler.
Günler geçer ve bir gün Koca Reis ölür. Koca Reis’in ölümünün ardından hayvanlar, kendilerine lider sınıf olarak domuzları belirlerler. Napoleon, Snowball ve Squelar adında üç domuz, liderliği üstlenirler ve Koca Reis’in düşüncelerini “Animalizm” adında bir düşünce sistemine çevirerek tüm hayvanları içinde bulundukları gaflet uykusundan uyandırmaya çalışırlar.
Zaman geçer ve sonunda hayvanların devrimi gerçekleşir. Beylik Çiftliği’nin adı Hayvan Çiftliği olarak değiştirilir, hayvanlar, insanlara ait olan her şeyi yok etme kararı alırlar. İnsanlarla olan ilişkileri ve hayvanların nasıl yaşaması gerektiğini ortaya koyan “Yedi Emir”den oluşan bir anayasa ortaya koyarlar ve tüm hayvanlar bu anayasaya uyarak yaşamayı kabul ederler.
Domuzlar çiftlikte yönetimi tamamen ele geçirirler. Önceleri tayınlar eşit dağıtılırken, daha sonra ineklerin sütlerinin ve toplanan elmaların domuzlara yem olarak gittiği anlaşılır. Diğer hayvanlar önce buna ses çıkarsalar da Squelar isimli sözcü domuz, bunun domuzların iyiliği ve sağlığı için şart olduğunu söyleyerek diğer hayvanları ikna eder.
Öte yandan liderliği ele geçiren sınıf olan domuzlar arasında da çeşitli çatışmalar söz konusudur. Snowball ile Napoleon liderlik için öne çıkmaktadır fakat ikisinin fikirleri sürekli çatışmaktadır. Snowball yenilikçi ve daha eşitlikçi fikirlere sahipken, Napoleon onun tam tersi tezler ortaya koymaktadır.
Bir süre sonra insanlar Bay Jones önderliğinde Hayvan Çiftliği’ne saldırırlar. Amaçları yönetimi tekrar ele geçirmektir. Ama bunda başarılı olamazlar. Savaş sonrası Napoleon ile Snowball arasındaki çatışmalar daha da büyür. Napoleon yanına koruyucu olarak aldığı köpek ordusunun da yardımı ile Snowball’ı çiftlikten kovar. Snowball hakkında her türlü karalama kampanyasına başvurur. Kampanyaları başarılı olur ve Napoleon tek lider olarak iktidarı ele geçirir.
Napoleon, en başta tüm hayvanların ortak kararıyla oluşturulan “Yedi Emir”in dışına çıkarak domuzların insanların yataklarında yatması kararını verir. Koyunlar ve diğer hayvanlar her kararda olduğu gibi bu kararda da önceleri tepki gösterirler ama Squelar onları yine bir şekilde uyutmayı başarır.
Çiftliği bir süre sonra bir kıtlık vurur ve Napoleon bunu gizlemek için her türlü yola başvurur. Kendi buyruklarına uymayan ve yumurtalarını satılması için domuzlara vermeyen bütün tavukları idam ettirir. Bu sırada Napoleon, Snowball hakkında yaptığı karalama çalışmalarına devam etmektedir. Çiftliğin başına gelen her kötü olaydan aslında Snowball’un sorumlu olduğunu sürekli dile getirir. Çiftlik içinde Snowball’ın ajanı olduğu iddia edilen bütün hayvanlar idam edilir. Böylece devrim tamamlanmış olur.
Napoleon ticaret konusunda komşu çiftliklerden birinin paragöz sahibi Frederick ile bağ kurar ama sonra Frederick’in verdiği paralar sahte çıkınca diğer komşu çiftliğin zengin sahibi Pilkington ile ittifak kurarak Frederick’e karşı savaş açar ve savaşı kazanır. Napoleon artık tam bir tiran olmuştur. Yasalara karşı durarak domuzların, insanların bütün hareketlerini yapmasına göz yumar.
Yıllar geçer ve devrimci hayvanların ortak aklıyla ortaya konulmuş “Yedi Emir” yerini tek bir emire bırakır. Napoleon savaş sonrasında bir gece, diğer insanları evinde toplar. Aralarında hiçbir şey olmamış gibi gülüp eğlenirler. Sonunda Napoleon, çiftliğin adının tekrar “Beylik Çiftliği” olduğunu açıklar. *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

En küçük yerleşim birimi olarak adlandırılan köy ve mahallelerde devletin temsilcisi olarak bilinen muhtarlar, muhtarlar müessesesinin sorunlarının

KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ
KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ

Kütahya merkez ve Simav ile birlikte 11 ilçe köylerinin her türlü alt ve üst yapısına yapılacak yatırımları programlar dahilinde gerçekleştiren

SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU
SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU

AK Parti Simav İlçe Başkanlığı bünyesinde kurulu AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi (ÜniAK), şehirdeki Kütahya’daki