SİMAV, YILIN SON YARIŞMASINA EV SAHİBİ OLDU

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV, YILIN SON YARIŞMASINA EV SAHİBİ OLDU
Paylaş
Tarih : 30 Aralık 2017 - 10:25

2017 yılının son yarışması Simav’da gerçekleştirildi. Milli Eğitim bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün her yıl düzenlediği “Hafızlık”, “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma” ve “Ezan Okuma” yarışmalarının Kütahya İlçeleri final seçmelerinde Simav İbrahim Eren İmam Hatip Ortaokulu ev sahibi oldu.
Kütahya merkez ve ilçelerindeki İmam Hatip Ortaokullarına yönelik gerçekleştirilen “Hafızlık”, “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma” ve “Ezan Okuma” yarışmaları kızlar ve erkekler kategorilerinde ayrı ayrı ve ayrı salonlarda gerçekleştirildi.
İmam Hatip Ortaokullu kız öğrencilere yönelik “Hafızlık” ve “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma” yarışmaları Simav İbrahim Eren İmam Hatip Ortaokulu salonunda yapılırken, İmam Hatip Ortaokulları erkek öğrencilerinin katıldığı “Hafızlık”, “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma” ve “Ezan Okuma” yarışmaları Simav Kaymakamlığı Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Yarışmaya; Kaymakam Türker Çağatay Halim, Belediye Başkanı Süleyman Özkan, AK Parti İlçe Başkanı Av. Adil Biçer, bazı belde belediye başkanları, Kütahya İl Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Sak, Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi ve şube müdürleri, birçok resmi daire ve okulların müdürleri, yarışmada yer alan öğrencilerin aileleri ve öğretmenler katıldı.
Yarışmalar başlamadan önce günün anlamına ilişkin ev sahibi okul olarak
kısa bir konuşma yapan Simav İbrahim Eren İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Arif Pala, Hafızlık müessesesine dikkat çekti. Kur’an-ı Kerim’in en güzel ve en doğru bir şekilde okunarak gelecek nesillere taşınması adına Hafızlık müessesesinin çok önemli olduğunu kaydeden Pala, “Simav, hafızlık eğitiminde ilimizin önde gelen ilçelerindendir. Simav’da da öne çıkan hafız yetiştirme merkezimiz ise Boğazköy Kur’an Kursu’dur” dedi.
Simav İbrahim Eren İmam Hatip Ortaokulu olarak geçen yıl oluşturulan Hafızlık sınıfından 3 hafızın mezun olduğunu da hatırlatan Pala, “Hafızlık sınıfımız bu yıl da etkin bir şekilde eğitimlerini sürdüren öğrencilerimiz var. Onlarla ve bugünkü yarışmalara katılan tüm okullarımızın öğrencileriyle gurur duyuyoruz” dedi.
Daha sonra yarışmanın erkekler bölümünde Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasına geçildi. Simav Müftüsü İbrahim Yavuz yarışmaya seçici kurul başkanlığı yaparken yardımcılıklarına ise Simav Yeni Cami İmam-Hatibi İbrahim Değmen, DPÜ İslami İlimler Fakültesinden Yrd.Doç.Dr. Ergin Öğcem, aynı fakülteden öğretim görevlisi Abdullah Çakır, Kütahya Kız Anadolu Meslek Lisesi öğretmeni Kadir Özkul getirildi. Simav İbrahim Eren İmam Hatip Ortaokulu başta olmak üzere Hisarcık Seydi Resul İmam Hatip Ortaokulu (İHO), Tavşanlı Şeyh Edebali İHO, Tavşanlı-Balıköy İHO, Çavdarhisar İHO, Emet Yunus Emre İHO, Gediz 1 Eylül İHO, Altıntaş Sancaktar İHO ve Aslanapa İHO öğrencileri çekilen kuraya bağlı kalarak sırayla Kur’an-ı Kerim tilavetlerini yaptılar.
Hafızlık yarışması erkekler kategorisine Kütahya ve ilçelerindeki İmam Hatip Ortaokullarından sadece Emet Yunus Emre İHO’dan Muhammet Musa Karakaş katılırken, Karakaş yarışmanın tek ismi ve birincisi oldu. Genç Kızlar Hafızlık yarışmasında ise yine Emet Yunus Emre İHO’dan Fatma Beyza Dağtaş, Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Kızlar Yarışmasında da Tavşanlı Şeyh Edebali İHO’dan Zeynep Adıgüzel birinciliği elde etti.
10 İmam Hatip Ortaokulundan 10 erkek öğrencinin katıldığı Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasında Emet Yunus Emre İHO’dan Yusuf Ayas, alkışlanan performansıyla birinciliği elde ederken Ezan Okuma Yarışmasında ise Simav İbrahim Eren İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Caner Tetik kategorisinde birinci oldu.
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün her yıl düzenlediği “Hafızlık”, “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma” ve “Ezan Okuma” dallarında 2017 yılı ilçe birinci, ikinci ve üçüncülerine ödüllerinin dağıtımı, jüri üyelerine hediye takdimi ise Simav protokol üyeleri tarafından yapıldı. Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, AK Parti İlçe Başkanı Av. Adil Biçer, MHP İlçe Başkanı Zekeriya Sabancı, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Sak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, Milli Eğitim Şube Müdürü Resul Çatal ve Naşa Belediye Başkanı Kadir Bütüner ödül ve nediyeleri takdim eden isimler oldu.
Yarışmaların her kategorisinde başarılı olan birincilere Kur’an-ı Kerim, Çeyrek altın, kaplıca tatili, 50’şer TL para, hediye paketi ve başarı belgesi, İkinci ve üçüncülere Kur’an-ı Kerim, gram altın, kaplıca tatili, 50’şer TL para ödülü, hediye paketi ve başarı belgesi takdim edilirken yarışmaya katılıp ilk 3’ün dışında kalan tüm öğrenciler yarışma 4.sü kabul edilerek Kur’an-ı Kerim, 50’şer TL para, hediye paketi ve katılım belgesi aldılar.
Simav’daki yılın son yarışması olarak adlandırılan Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün her yıl düzenlediği “Hafızlık”, “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma” ve “Ezan Okuma” Yarışmalarına sponsor olan kurum, kuruluş, esnaf ve kişiler şunlar:
Simav Belediye Başkanlığı, Müftülük, Çitgöl Belediye Başkanlığı, Naşa Belediye Başkanlığı, SİHMED, Hacılar Sarrafiye Hakan Avkıran, Fetih Sarrafiye, Merve Kitapevi, Anadolu Eczanesi, Fatih Eczanesi, Yağcılar Eczanesi, Ural Cam, Ural ticaret, Topaler Mimarlık, Kadir Uşak Süt Ürünleri, Eğitim Kırtasiye, İtimat Ticaret, Yıldırım Tuhafiye, İlivan Manav, Yeşilköy Kasabı, Yaman Tarhana, Uluer Ekmik, Ege Yemek Sanayi, Arslan Manifatura, Mevlana Hac Malzemeleri, Yalçın Karabulutlu, Ali Osman Çarpan, GÜLSAY, İbrahim Çakmak ve Alparslan Bulut. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET
MİLLİ ATLETTEN ŞİRİKÇİ’YE ZİYARET

22 Ağustos 2021 tarihinde Trabzon Köprübaşı’nda düzenlenen Türkiye Dağ Koşuları Şampiyonası Milli Takım Seçmelerinde Türkiye

PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU
PEMA KOLEJİ SİMAV’DAKİ TURNUVANIN ŞAMPİYONU OLDU

Türkiye Voleybol Federasyonu İkinci Lig’de mücadele eden Şeref Koleji Voleybol Kulübünün düzenlediği Voleybol Turnuvası tamamlandı. Edinilen

ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI
ZABITADAN ŞOFÖRLERE UYARI

Simav Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Parlak, şehrin günlük temizliğinin en önemli unsurunun çöplerin araçlarla şehir dışındaki çöp