Simav’a alternatif yeni ürün:“GOJİ BERYY”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » Simav’a alternatif yeni ürün:“GOJİ BERYY”
Paylaş
Tarih : 06 Ağustos 2018 - 13:53

Simav Ziraat Odası Başkanlığı bünyesindeki Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Birimi tarafından
Simav’da alternatif ürün açısından önemli bir projeye imza attı. Ana vatanı Tibet olan ve ülkemizde ‘Kurt Üzümü’ olarak adlandırılan Goji Beryy adlı ağacı Simav’a 38 kilometre uzaktaki kirazlarıyla ünlü Çakırlar Köyünde 1 dekarlık arazide 250 fidan diken Ziraat Odası, meyveciler açısından önemli
bir farkındalık oluşturdu.

Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner gazetemize açıklamalarda bulunarak bölge çiftçisinden meyvecisine varıncaya kadar üretim açısından herkese yardımcı olma çabasını gösterdiklerini ifade etti. Kışla Caddesi Mustafa Irmak Sokaktaki Ziraat Odası hizmet binası yanı sıra bünyelerinde oluşturdukları Ziraat Mühendisi Şaziye Tokdemir yönetimindeki Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Birimi ile de köy köy, belde belde dolaşarak mevsimsel konuları çiftçilerle görüştüklerini, onların sorunlarına çözüm önerisi getirip, tarım alanında üretim ve istihdamın sürekliliğini hedeflediklerini kaydeden Bütüner, Goji Beryy ağacıyla ilgili projeden de söz etti.
BÜTÜNER, “GOJİ BERYY ALTERNATİF ÜRÜN”..
Kirazlarıyla ünlü Çakırlar Köyünde Ziraat Odası üyesi ve meyve üreticisi Güngör Yüksel’e ait bir dekarlık arazide 250 adet Goji Beryy fidanının dikimini ziraat mühendisi Tokdemir’in nezaretinde diktiklerini ifade eden Bütüner, “Ülkemizde ismi kurt üzümü olarak bilinen, 6000 yıllık tarihçesiyle ‘Dertlere deva, hastalara şifa deyiminin hemen hemen tam karşılığı olan Goji Beryy meyve ağacının Simav’da önemli bir alternatif ürün olabileceğini düşünüyoruz.
Oluşturduğumuz fidanlıkta yaklaşık 1-2 yıl sonra ilk ürünleri alabileceğiz. Bu çalışmada önemli rol oynayan ziraat mühendisimiz Sayın Şaziye Tokdemir’i ve ekibiyle bölgemiz için ilk olan bir ürün olacak Goji Beryy’i tarlasına diktiren Güngör Yüksel’i kutluyorum” dedi.
TOKDEMİR; “GOJİ BERYY, KUŞBURNU’YA BENZİYOR”..
Goji Beryy fidanlarının dikimi ve elde edilecek ürünün özellikleri, tüketimi, piyasası hakkında bilgi veren Ziraat Mühendisi Tokdemir ise anavatanı Tibet olan kurt üzümü yada mutluluk meyvesi olarak bilinen Goji Beryy’nin mükemmel bir antioksidan olması yanı sıra rengi ve tadının kiraz ve yaban mersinine benzediğini görünümünün ise tanıdığımız kuşburnunu andırdığını kaydetti. gibidir.
Goji Beryy’nin hafif kumlu, killi toprakta ve 800 metre dolayında rakımlarda yetiştirmenin verimi artıracağını, gelişmiş bir Goji Beryy ağacının 3 metre büyüklüğünde ve çalı görünümünde olacağını kaydeden Tokdemir, Türkiye’de birçok ilde yetiştirilerek ürün elde edilen, gelişimini tamamlamış bir Goji Berry ağacının yaklaşık 8 kg meyve verdiğini, tıp ve alternatif tıp alanlarında kullanılıp şifa deposu olarak adlandırıldığını kaydetti.
İLK ÜRÜN 2019’DA..
Çakırlar Köyünde oluşturdukları ve düzenli olarak gözlem altında tuttukları Goji Beryy fidanlığının 2019 baharında ilk ürünlerini vermeye başlayacağını da sözlerine ekleyen Tokdemir, “Goji Beryy meyvesinin kurutulmuşunun 1 kilogramı günümüzde 50 TL dolayındadır. Yılın 11 ayı çiçek açıp meyve veren bu fidanların bakım sıkıntısı yoktur. Sadece gövde kalınlığı oluşuncaya kadar budamak gelecekte daha fazla ürün alma adına yararlıdır” dedi.
GOJİ BERYY’NİN YARARLARI..
Yapraklarından yapılan çayın bile diyet için yararlı olabildiğini de savunan Tokdemir, Anavatanı Tibet’in Himalayaları olan bu efsanevi kırmızı meyvenin neredeyse her gün yeni bir faydasının keşfedildiğini ve sayısız yararlarıyla tüm dünyanın dikkatini çeken bir meyve ağacı olduğunu ifade ederek, Goji Berry’nin en çok bilinen 10 yararını da şu şekilde sıraladı:
1. Yaşlanmayı yavaşlatır
2. Anksiyete (Kaygı bozukluğu)
ve depresyonu hafifletir
3. C vitamini deposu
4. Yağ yakmak için bire bir
5. Sindirimi kolaylaştırır
6. Doğurganlık yetisini arttırır
7. Şeker ve insülin seviyesini düzenler
8. Kolesterol seviyesini düzenler
9. Görme bozukluklarına iyi gelir
10. Enerji verir.. *Haber:Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

JANDARMADAN BAŞARILI OPERASYON
JANDARMADAN BAŞARILI OPERASYON

Simav’da esrar kullanmak ve tarihi eser kaçaklığı yapmak sucundan iki kişi gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, Simav İlçe Jandarma

BİÇER; “KONUŞAN SİMAV, ÖZLEMİMDİ”
BİÇER; “KONUŞAN SİMAV, ÖZLEMİMDİ”

Belediye Başkanı Adil Biçer, düzenli olarak gerçekleştirdiği vatandaş ve esnaf ziyaretlerinden birisini daha geride bıraktı. Çalışma

KYK YURDUNDA KAYIT HAREKETLİLİĞİ
KYK YURDUNDA KAYIT HAREKETLİLİĞİ

Eğitim ve öğretim döneminin ilk 3 haftası Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda geride kalırken, YÖK’e bağlı eğitim