SİMAV’DA 15 TEMMUZ COŞKUSU

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV’DA 15 TEMMUZ COŞKUSU
Paylaş
Tarih : 16 Temmuz 2021 - 13:24

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlamaları gündüz programının ardından akşam programlarıyla tamamlandı. 15 Temmuz Demokrasi Nöbeti’nin bir ay boyunca tutulduğu Simav

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen kutlamalara Simav Emniyet Müdürlüğü önünden başlanıp Cumhuriyet Meydanında son bulan Simav Mehteran öncülüğündeki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Yürüyüşü ile başlandı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlamalarının akşam bölümü Simav Kaymakamlığı ve Simav Belediyesinin organizasyonunda gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanının bayraklarla süslendiği akşamda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Yürüyüşü ile meydana eş ve çocuklarıyla ellerinde bayraklarla gelen kaymakam Halim, Belediye başkanı Biçer, AK parti ve MHP ilçe başkanlarıyla partilileri, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlarla vatandaşlar Cumhuriyet Meydanını doldururken ilçenin gazilerini, gazi ve şehit ailelerini selamladılar. Simav Mehteranının kutlama akşamına uygun mini konserinin ardından saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim günün ve gecenin anlamına ilişkin konuşması için kürsüye geldi.

TÜRKİYE GEÇİLMEZ..

Günün; hainin FETÖ saldırısı karşısında şehit verildiği için bir anma günü, aynı zamanda; devlet-millet işbirliği ile hain Fetullahçı terör örgütü saldırısının bozguna uğratıldığı, Türk milleti milli birliğini demokrasi zaferi ile taçlandırdığı, FETÖ ve küresel işbirlikçilerine “Türkiye Geçilmez” mesajının verilip bu yüzden, günün bir zafer bayramı olduğuna vurgu yaparak sözlerine başlayan kaymakam Halim, “Uzun yıllar boyunca, küresel ve emperyalist destek ile toplumun manevi yönünü istismar ederek bir çok kuruma sızan ve yerleşen FETÖ, 7 Şubat günü ülkenin saygın kurumuna ve onun kahraman başkanına kumpas kurarak gerçek yüzünü gösterdi. 17 Aralık günü ise yargıdaki ve polisteki militanları eliyle ülkenin seçilmiş yöneticilerini itibarsızlaştırma operasyonu yaptı. En sonunda, 15 Temmuz günü hain saldırı gerçekleştirildi. 251 vatandaşımız şehit edildi. Cumhurbaşkanımız hedef alındı. Unutulmamalı ki, FETÖ’nün en tehlikeli unsurları, maalesef çoğu kamu çalışanı olan mahrem imamları idi. Her kurumdaki örgüt mensupları, mahrem imamlardan aldıkları emri uyguladı. Vatansever insanlar, seçilmiş yöneticiler itibarsızlaştırıldı. 6632 mahrem imam tespit edilmiştir” diyerek geride kalan yıllarla ilgili kısa hatırlatmada bulundu.

15 Temmuz Türk milletinin meydan okuyuşu olduğunu, FETÖ prangasından kurtulan Türk ordusunun içeride ve dışarıda başarılı operasyon yürüttüğünü belirterek sözlerini sürdüren Halim, “Yerli ve milli İHA’lar ve SİHA’lar sayesinde ordumuz içerideki terörist unsurları temizledi. Sınır boyları, güvenlik altına alındı. SİHA’lar sayesinde terörist unsurlar hareket edemez hale geldi. SİHA’lar dosta güven verdi, düşmana korku saldı. ‘Mavi Vatan’ ülküsü ile çıkılan yolda, Doğu Akdeniz’in ve göz bebeğimiz Kıbrıs’ın güvenliği sağlandı. Bu güvenlik koridoru, dost ülke Libya’ya kadar uzatıldı.

Bünyesinden Fetullahçı teröristleri atan kurumlar, milli kimliğe bürünerek dostlara güven veren düşmana korku salan projelere imza atmaya başladı. Tüm bunlarla birlikte devletin ve toplumun içerisindeki kripto FETÖ unsurları da temizlenmeli. Türkiye daha da güçlenerek kutlu yoluna devam etmelidir. Bu vesile ile ülkemizin kurucusu, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını, kuruluş ve kurtuluş şehitlerini, Çanakkale kahramanlarını, 15 Temmuz şehitlerini şükranla anıyorum. Gazilerimize esenlik diliyor ve diyorum ki; Türkiye Geçilmez!” ifadeleriyle sözlerini alkışlar eşliğinde tamamladı.

Daha sonra Şeyh Bedrettin Camii İmam-Hatibi Adem Hangün tarafından Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu. Ardından da Simav belediye Başkanı Adil Biçer, günle ilgili duygu ve düşüncelerini aktarmak için kürsüye davet edildi.

TÜRK MİLLETİNİN DİRENİŞ VE DİRİLİŞİ..

Cumhuriyet Meydanını dolduran tüm halka kısa bir selamlamada bulunarak sözlerine başlayan başkan Biçer, “Bundan 5 yıl önce zorla dayatılarak geleceğimizi karartmak isteyenlere karşı geleceğimizi yazdık. Yazdıklarımızın üzerinden geçen 5 yılda tüm dünya anladı ki Türk tarihi bu coğrafyada ilelebet payidar kalacak. Anladılar ki Türk demek  ‘Bir Ölür Bin Dirilirim’ diyen, ecdatlarla dolu bir nesildi. O nesil ki bundan 5 yıl önce yine tarih sahnesine damgasını vurdu ve Türk Milleti demokrasi ve milli irade destanını kanıyla yazdı” dedi.

“15 Temmuz Milletimizin Direniş ve Yeniden dirilişi oldu” diyerek sözlerini sürdüren Biçer, şöyle devam etti; “15 Temmuz sadece bir darbe girişiminin önlenmesi değil,  Bu topraklara göz dikenlerin karşısına tek yürek çıkan Türkiye Cumhuriyeti oldu. Böylesine önemli bir kahramanlık destanını anarken ihaneti anlamak ve bundan sonra üzerimize düşen sorumlukları yerine getirmede çok hassas davranmak zorunda olduğumuzu bilmemiz gerekmektedir. Bu destanı değil 5 yıl, 5 asır geçse de asla ve asla unutmayacağız, unutturmayacağız. 5 yıl önce yaşanan hainliğini anlamak için Kur’an-ı Kerim’in rehberliğinde, Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in sünnetini model olarak yaşayalım. Dini kendi menfaatleri için kullanıp bu ülkenin birliğine, dirliğine gölge düşürmek isteyenlere fırsat vermeyelim. Yüzyıllardır bu topraklarda oluşan ve dini hayatımızı ayakta tutan Anadolu İrfanına sahip çıkalım. 5 yıl önce bu gün yaşadığımız 15 Temmuz hain darbe girişimi gibi acı tecrübeyi bir daha yaşamamak için; Dinimizi, dilimizi, ırkımızı, yaratılıştan gelen zenginliklerimizi istismar etmek isteyenlere karşı her zaman 15 Temmuzda kahraman milletimizin yaptıklarını hatırlayalım. Ülkemizi fitne ve fesada sürüklemek isteyenlere karşı adı her ne olursa olsun, neye ve kime hizmet ederse etsin her türlü nifak hareketlerine hep birlikte engel olalım. Birbirimizin varlığını, kendi varlığımız, hukukunu kendi hukukumuz, iffetini kendi iffetimiz sayalım. Huzurumuzu, güven ve kardeşliğimizi zedeleyecek davranışları hayatımızdan çıkaralım. Hiçbir zaman birliğimizden ödün vermeden devletimiz ve milletimizin için canla başla çalışalım. Gerek içerde gerekse de dışarıda birliğimize göz dikenlere karşı 5 yıl önce yaşadıklarımızı ve onlara karşı yaptığımız bu kahramanlığı hatırlayalım. Unutmayalım ki bu hainler hiçbir zaman pes etmeyecek o yüzden her zaman birbirimiz için geleceğimiz için değerlerimiz için bir olalım birlikte olalım. 15 Temmuz’un yıl dönümünde Vatan uğruna, Demokrasi uğruna, Milli İradenin üstünlüğü uğruna; evlerinden bir daha geri dönmeyi düşünmeyerek çıkan ve bu yolda can veren aziz şehitlerimizi rahmetle, yaralarını bir istiklal madalyası gibi şanla taşıyan gazilerimize her daim minnetle ve şükranla andığımı belirterek hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

TRT EKRANLARINDAN KUTLAMA İZLENİŞİ, DİN GÖREVLİLERİNDEN MEVLİD-İ ŞERİF..

Simav Fen Lisesi Biyoloji Öğretmeni Turan Akbulut’un sunuculuğunu yaptığı 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlamaları daha sonra Cumhuriyet Meydanındaki dev ekrandan TRT programının izlenmesiyle devam etti.  Yatsı Namazının kılınmasının ardından İbrahim Değmen, İsmail Akbaba, Harun Cangür, Mustafa Kemal Şahin, Mehmet Takak, Tahsin Kopuk, Mitat Pınar, Adem Hangün, Ömer Türit ve Hilmi Durmuş adlı din görevlilerinden oluşan Simav Müftülüğü İlahi Gurubu günün anısına Mevlid-i Şerif icra ettiler. Ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Mesajı ve Ulusa Sesleniş konuşması izlettirildi.

BAYRAK, SELA, ÇORBA, LOKMA..

Üzüm Pazarı Camii Müezzin Kayyımı Celil Doğan’ın sela okumasının ardından programa başından sonuna destek olan Simav Müftülüğü tarafından vatandaşlara çorba, meydanda stant oluşturan AK Parti İlçe Başkanlığınca da lokma ikramı yapılarak 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kutlamaları sonlandırıldı. Simav belediyesi ise her zamanki gibi yüzlerce vatandaşa Türk Bayrağı dağıttı. *Şerif Erel

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

VALİ ALİ ÇELİK, GÖLCÜK YAYLASI’NI BİSİKLET TURUYLA İNCELEDİ

Kütahya Valisi Ali Çelik, Simav Belediyesi tarafından bin 450 rakımlı Gölcük Yaylası Mesire Alanı’na yapılan bisiklet yolu ve yürüyüş

SİMAV’DA BETON YOL YAPIMI İÇİN MALZEME ÜRETİLİYOR

Kütahya Valisi Ali Çelik, Silindir ile Sıkıştırılmış Beton Yol Üretim Tesisini inceledi Vali Ali Çelik, Simav’da İl Özel İdaresine

SİMAV; MİLAS YANGININA 3 ARAÇLA DESTEK OLDU

Türkiye, yurt genelinde çıkan orman yangınları ve bu yangınların şehirleri, insanları tehdit etmesiyle mücadele ederken, yangınla savaşta