SİMAV’DA CUMHURİYET COŞKUSU

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV’DA CUMHURİYET COŞKUSU
Paylaş
Tarih : 29 Ekim 2018 - 11:31

Cumhuriyetin kuruluşunun 95.yıldönümü olan Cumhuriyet Bayramının Simav’daki kutlamaları geçtiğimiz Pazar günü Hükümet Konağı Tören Alanındaki Atatürk büstüne Kaymakam Türker Çağatay Halim, Belediye Başkanı Süleyman Özkan tarafından çelenklerin sunumu, saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ve Askerlik Şubesi bahçesinde de tebriklerin kabulü ile başladı. Bu törene Kaymakam Halim ve Belediye Başkanı Özkan’ın yanı sıra, ilçedeki resmi dairelerin, meslek odalarının, kamu yararına hizmet veren sivil toplum kuruluşlarının temsilci ve üyeleriyle okulların yöneticileri, Simavlı gaziler katıldı.
Cumhuriyet Bayramının Cumhuriyet Meydanındaki kutlamaları ise dün saat 10.00’da başladı. Simav Belediyesinin meydan düzenlemesini yaptığı kutlamalara Simav Cumhuriyet Anadolu Lisesi ev sahipliğini başarıyla gerçekleştirirken Cumhuriyet Şöleni protokolün, öğrencilerin ve halkın saygı duruşunda bulunup ardından da İstiklal Marşını okumasıyla başladı.
Kaymakam Türker Çağatay Halim’in Belediye Başkanı Süleyman Özkan ile birlikte halkın ve öğrencilerin bayramını kutlamasının ardından Kaymakam Halim, geleneksel olarak günün anlam ve önemine ilişkin konuşması için kürsüye davet edildi.
Konuşmasına; “Türk Milleti Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlattığı ve büyük fedakârlıklar kazandığı eşsiz zafer neticesinde Cumhuriyeti kurdu. Biz bugün burada bu Cumhuriyetin kuruluşunun 95.yıldönümünü gurur ve mutlulukla kutluyoruz” diyerek başlayan kaymakam Halim, Türkiye Cumhuriyetinin 95 yıl önceki hali ile bugünkü hali arasında önemli karşılaşmalarda bulundu. Simav’ın sahip olduğu değerlerden de söz eden kaymakam Halim şöyle devam etti; “Bugünkü halimizi daha iyi anlamak için geçmişe doğru bir yolculuk yapmak, 95 yıl öncesine gitmek gerekiyor. Tarih 28 Ekim 1923. Son 50 yılda onlarca savaş kaybedilmiş. Sadece Çanakkale destanı ve Kut’ül Amare var. 10 binlerce şehit verilip, 10 binlerce asker sakat kalmış. Üzerinde 30’dan fazla devlet kurulacak kadar toprak kaybedilmiş. Kahire, İskenderiye, Bingazi, Trablusşam kaybedilmiş. Mekke, Medine, Kudüs, Bağdat, Basra kaybedilmiş. İstanbul’dan sonra devletin ikinci büyük kenti Selanik kaybedilmiş. Kırım, Kıbrıs, Girit kaybedilmiş. Ergene ırmağının doğusu tamamen kaybedilmiş. 1915-1923 arasında sadece Balkanlardan 400 bin soydaşımız anavatan Anadolu’ya sığınmak zorunda kalmış. O gün Anadolu’da 13 milyon nüfus var. Bunun 11 milyonu köyde yaşıyor. 40 bin köy var, 37 bin köyde okul yok. 30 bin köyde camii yok. Köylerde biçerdöver traktör yok. Ayçiçeği üretimi yok. Sulu tarım yok. 5 bin köyde hayvan hastalığı var 2 milyon insan sıtma virüsü taşıyor. Anne ölüm oranı %18, bebek ölüm oranı %45. Yani nerede ise doğan her 2 çocuktan birisi ölüyor. Ülkede sadece 337 hekim, 60 eczacı, 136 ebe var. Hemşire, diş hekimi yok. Kadının miras hakkı, seçme seçilme hakkı yok. Gazete sadece İstanbul ve İzmir’de çıkıyor. Erkeklerin %7’si okuma yazma biliyor kadınların ise sadece binde dördü okuryazar. Çocukların beşte biri okul görmemiş. Sadece 23 Lise var. Liselerdeki kız öğrenci sayısı ülke genelinde 230 kişi. 12 bin ev hasarlı. İşgal kuvvetlerince 115 bin ev yakılmış. Bin tane köy tamamen yakılmış çoğu Ege Bölgesinde. Maden ve tren yolları yabancılara ait.
Sadece 4 fabrika var hepsi İstanbul’da. Sadece 3 kentte kısmen elektrik var. İstanbul’da, İzmir’de Tarsus’ta. Milli gelir 45 dolar. 28 Ekim 1923’ün özeti budur”.
Konuşmasının ikinci bölümünde ise Türkiye ve Simav’ın günümüz durumunu gözler önüne seren kaymakam Halim; “Bugün ise durum şudur. Bölgede istikrar ve güvenliğin simgesi olan, Dünya barışına katkı sunan Milli Savunma ürünleriyle donatılmış ordu var. Bugün açılan Dünyanın en büyük havaalanı, otoyollar, köprüler, Atatürk ve Keban gibi barajlar, hızlı tren yolları, şehir içi metrolar var. 80 milyon nüfusun 73 milyonu kentlerde yaşıyor. Simav’da dahil 65 okul var. Simav Kaymakamlığı Devlet Su İşlerinin desteği iki tane köye gölet sulama sistemi kurabiliyor. 23 milyon araç trafikte. Türkiye otomotiv üssü. Türkiye otomotiv ihraç ediyor. Simav’da dahil modern hastane. Kadın valiler, kadın Bakanlar, kadın Belediye Başkanları, kadın Rektörler, kadın Muhtarlar var. Simav’da dahi yerel gazete var. Okuryazar oranı %97. İllerde organize sanayi bölgeleri var. İlçemizde dahi Ticaret ve Sanayi Odası var. Onlarca üniversite var Simav’da dahi üniversite var. Peki, bunlar nasıl oldu. 95 yıl önce 28 Ekim günün cesaretle, kararlılıkla, isabetle söylenen şu sözle başladı; “Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan ediyoruz”. Bu destan ve eşsiz Atatürk sadece Türkiye ile sınırla kalmadı. Tüm mağdur ve emperyalist ülkelere karşı savaşan toplumlara da örnek oldu. Özetlemeye çalıştığım 28 Ekim 1923 gününü en iyi özetleyen söz şudur, ‘Hindistan bağımsızlık hareketinin siyasi ve ruhani lideri Mahatma Gandhi demiş ki; ‘Mustafa Kemal İngilizleri yeninceye kadar tanrıyı İngiliz zannediyordum. Değerli Simavlılar, bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk başkanı, Türkiye Cumhuriyetinin ilk başkanı büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve ülkemize milletimize emek veren herkesi rahmet ve şükranla anıyor, Simavlılar başta olmak üzere milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı mesajının tören sunucusu öğretmen Serdar Şahin tarafından okunmasından sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle “Cumhuriyet ve Milli İrade” konulu resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilerden kategorilerinde birinci seçilenler şiir ve kompozisyonlarını okudu. Ardından da Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri tarafından yöresel halk oyunları sergilendi. Simav Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinin Cumhuriyet konulu şiirlerini okumalarının ardından da Simav Eynal Kaplıcaları Mehteran Musikisi, Turizm ve Kültür Derneği mehteranı tarafından kahramanlık türkülerinden oluşan konser verildi. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Simav Cumhuriyet Anadolu Lisesi Bandosunun eşliğinde resmi geçit töreni ile son bulurken, Türk Bayrakları, şehit ve gazi yakınları, esnaf odaları, okullar, spor kulüpleri, Simav Belediyesi başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil kurum araçlarının geleneksel tören geçişi gerçekleştirildi. Her zamanki gibi resmi geçitte gövde gösterisi Simav Belediyesi tarafından yaşatılırken resmi geçit törenine halkın büyük ilgi gösterdiği görürlü.
*Gazetemiz baskıya hazırlanıncaya kadar Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bu şekilde gerçekleşti. Akşam gerçekleştirilecek Fener Alayı ve Türk Halk Müziği Kahramanlık Türküleri Konseri ise yarınki gazetemizde yer alacaktır. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle