SİMAV’DA VATANDAŞ 2 SORUYA CEVAP BEKLİYOR!

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV’DA VATANDAŞ 2 SORUYA CEVAP BEKLİYOR!
Paylaş
Tarih : 25 Ocak 2017 - 13:18

1-TEOG-1’DE DURUM NEDİR? 2- HALEP İÇİN KAÇ PARA TOPLANDI?
TEOG-1
Türkiye’de bir kişinin eğitim hayatı açısından geleceğini yönlendiren ve 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde yapılan, TEOG olarak adlandırılan

‘nın üzerinden yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen söz konusu sınavlarda Simav’ın il ve ülke başarısının olup olmadığı bilinmiyor.
TEOG-1 sonuçlarına ilişkin Türkiye Birincilerinin hatta Kütahya’da okullar açısından TEOG sıralamasının duyurulmasının yasak olduğuna ilişkin açıklamalar kamuoyunda tartışılırken ulusal ve yerel bazda 2 TEOG Şampiyonluğu haberi kafalarda soru işareti oluşturdu.
Hatırlanacağı gibi Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm resmi ve özel ortaokullarda eğitim gören 8.sınıf öğrencilerinin katıldığı sınav 23-24 Kasım 2016 günleri Simav’da da 20 ortaokulda 730 dolayındaki öğrencinin katılımıyla gerçekleşmişti.
Eğitim ve öğretime büyük desteğiyle tanınan Simav halkı şimdi bir süre önce açıklanan TEOG sonuçlarını merak ederken, sonuçlarla ilgili ferdi şampiyonlukların ve başarılı okul sıralamasının açıklanmasının yasak olduğunun iddiası bunun yanında konuyla ilgili hem Tavşanlı ilçesinde hem de Kütahya merkezde 2 ayrı haberin yayınlanması kafalarda Simav açısından soru işareti oluşturdu.
TEOG-1 başarılarına ilişkin Tavşanlı merkezli ilk haber şöyle;
“TEOG BİRİNCİSİ ALTINLA ÖDÜLLENDİRİLDİ
” TEOG sınavında Türkiye birincisi olan Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinden Özel Yıldız Okulu öğrencisi Esma Nur Tosuncuk’u Tavşanlı Kaymakam’ı Yüksel Kara altın ile ödüllendirdi. ”
EOG sınavında Türkiye birincisi olan Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinden Özel Yıldız okulu öğrencisi Esma Nur Tosuncuk’u Tavşanlı Kaymakam’ı Yüksel Kara altın ile ödüllendirdi. Esma Nur Tosuncuk’u öğretmenleri ve ailesi ile birlikte makamında kabul eden Kaymakam Kara ailesine ve öğretmenlerine böyle başarılı bir çocuk yetiştirdikleri için çok teşekkür etti ve Esma Nur’a da başarılarının devamını diledi. Deneme sınavlarında başarısı ile dikkat çeken aynı zamanda başarılı bir oryantiring sporcusu olduğu belirtilen Esman Nur’un Fen Lisesine giderek uçak mühendisi olmak istediği öğrenildi. Başarısının bu hedeflerine kilitlenmek olduğunu gazetecilere belirten Esma Nur’un, aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için doğa sporlarının gerekliliğini, çalışmakla ve odaklanmakla başarının mutlaka geleceğini belirtti. Kaymakam Kara, Esma Nur’u altın ile ödüllendirdi”.
Konuyla ilgili Kütahya merkezli ikinci ulusal haber ise şöyle:
“KÜTAHYA FATİH ORTAOKULU ÖĞRENCİSİ HİKMET FURKAN ŞİMŞEK, TEOG’DA TÜRKİYE BİRİNCİSİ”
Milli Eğitim Bakanlığın’ca açıklanan resmi TEOG sınav sonuçlarına göre, Kütahya Merkez Fatih Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Hikmet Furkan Şimşek, TEOG’da 120 sorunun tamamını doğru cevaplayarak Türkiye birincisi olduğu bildirildi.
Ayrıca öğrencinin Kütahya ilinde devlet okulları içerisinde 120 sorunun tamamını doğru yanıtlayan tek öğrenci olduğu belirtildi.
Okul müdürü Salih Sebahattin Ener, öğrencinin öğretmenlerini ve ailesini tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.
Bu arada, Hikmet Furkan Şimşek, başarısından dolayı okul idaresi tarafından altın ile ödüllendirildi.”
Bu 2 haberin ışığında Simavlı vatandaşlar soruyor; “Simav’da TEOG-1 Şampiyonu var mıdır?
Simav’daki ortaokulların TEG-1 Kütahya sıralaması nedir?
2-HALEP’E YARDIM
Simav halkının cevap beklediği ikinci soru ise şu, “Halep’e kaç para toplandı?
Yaklaşık 6 yıldır Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle Suriye halkının göçlere zorlandığı, ata topraklarına sahip çıkma adına yok olma tehlikesiyle yüz yüze kaldığı Suriyelilerin Halep’te yaşama savaşı verenlere Türkiye’den başka yardım elini önemli ölçüde uzatan Müslüman ülke yok.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Başbakan Binali Yıldırım’ın başlattığı yardım kampanyaları Türkiye’de çığ gibi büyüyüp devam ederken sadece Simav’dan 6 TIR dolusu insani yardım malzemesinin İHH Yardım Vakfı Kütahya Şubesi aracılığıyla yapılan törenlerle gönderilmesi Simav’da örnek bir dayanışmanın yaşanmasına neden olmuştu.
Belediye Başkanı Süleyman Özkan’ın başlattığı insani yardım kampanyasına vatandaşlar adeta yarışa girerken, Çitgöl ve Naşa beldeleri başta olmak üzere diğer köy ve beldeler de insani yardım toplama kampanyasına katılmıştı.Kısa bir süre önce Kütahya’dan Halep’e gönderilen tüm yardımların yerine ulaştığı haberi İHH Yardım Vakfı’nın Kütahya Şube Başkanı Mustafa Yenipazar tarafından duyurulurken Halep için kurum ve kuruluşlar aracılığıyla toplanan paraların ne olduğu sorusu gündeme geldi. Bununla ilgili olarak kayda değer en önemli soruyu Büyük Birlik Partisi Simav İlçe Başkanı İsmail Bozyiğit şu soruyu yönetti: “Halep için çeşitli birimlerce kaç para toplandı?”. *Haber: Kemal Yalçın

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

En küçük yerleşim birimi olarak adlandırılan köy ve mahallelerde devletin temsilcisi olarak bilinen muhtarlar, muhtarlar müessesesinin sorunlarının

KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ
KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ

Kütahya merkez ve Simav ile birlikte 11 ilçe köylerinin her türlü alt ve üst yapısına yapılacak yatırımları programlar dahilinde gerçekleştiren

SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU
SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU

AK Parti Simav İlçe Başkanlığı bünyesinde kurulu AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi (ÜniAK), şehirdeki Kütahya’daki