Simav’da “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” Uygulamaları Devam Ediyor

Ana Sayfa » Simav Haberleri » Simav’da “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” Uygulamaları Devam Ediyor
Paylaş
Tarih : 24 Mayıs 2019 - 12:40

İçişleri Bakanlığının 2018 yılında yaşanan trafik kazalarına ilişkin yaptığı istatistik ve araştırmalarda meydana gelen trafik kazalarında ölümlü ve yaralamalı kazaların %17’sinde yayalara çarpma şeklinde kazaların oluşmasının 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesinin en önemli nedenlerinden birisi olduğu gösterildi. İstatistiklere göre; 2018 yılında ülke genelinde; kaza yerinde 495, kaza sonrası 30 günlük süreçte hastanede 992 olmak üzere toplam 1487 yaya trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazaların yaklaşık %17 yayaya çarpma şeklinde iken toplam ölümlerin ise %22,3 yayalar oluşturuyor.
“Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı” ile trafik güvenliği uygulama politika belgesinin ana hedefi kaza sonucu ölümlerin azaltılmasıdır. Korunmasız karayolu kullanıcıları olarak tabir edilen yayaların karışmış olduğu kazalardaki ölüm oranlarının diğer kazalara göre daha yüksek olduğu göz önüne alındığında; yayaların karışmış olduğu kazaların önlenmesi ve böylelikle yaya güvenliğinin sağlanması önem arz ediyor. Bu çerçevede Simav’da Kaymakam Türker Çağatay Halim’in bizzat ilk uygulamasını gerçekleştirdiği ve takipçisi olduğu “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” uygulamaları Simav Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Tescil ve Büro Amirliği görevlileri tarafından titizlikle denetleniyor. Artık, araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalar varsa durmak ve ilk geçiş hakkını vermek zorunda.
Bu kapsamda; ışıklı ve trafik görevlisi bulunan kavşaklarda yayaların ışık ve görevlinin talimatına göre hareket etmesi vurgulanacak. Yaya ve okul geçitlerindeki yatay ve dikey işaretlemeler kontrol edilerek standartlara uygun olmayanlar yenilenecek; eksik olanlar tamamlanacak. Yaya ve okul geçitlerinde trafik ekipleri “sürekli, etkin ve yoğun” denetimler gerçekleştirmeyi sürdürürken yayaların kaldırım yerine taşıt yolunda yürümelerine neden olan kaldırım üstü araç parklarına izin verilmiyor. Dikkat ve algıyı azalta-rak yayaların fark edilmemesine neden olan cep tele-fonu ve hızlı araç kullanımı yanı sıra motosiklet kulla-nımlarında sürücü ve beraberindekilerin
kask takma zorunluluklarına yönelik denetimler ise artırılırken Simavlı araç sürücüleri ve yayalar da ‘Kırmızı Düdük’ uygulamalarıyla tanıştı.
İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda “Yaşam İçin Kısa Bir Mola” sloganıyla oluşturulan yaşam tüneli bulunan alanlarda; sürücülere ve yolculara emniyet kemeri kullanımın gerekliliği, cep telefonun insan dikkati üzerindeki olumsuz etkileri, aşırı hız ve normal seyir hızının insan yaşamı üzerine değiştirilemez etkisi ve yaya önceliği trafik polisleri tarafından yapılan denetimlerde hem sürücülere, hem araçta bulunan yolculara hem de yayalara sürekli olarak anlatılıyor. Ayrıca trafik denetiminde yetkili tüm kolluk görevlilerinin etkin bir şekilde görev yapması amacıyla başlatılan “Bu yolda hep birlikteyiz” kampanyasında olduğu gibi yaya güvenliğinin sağlanması konusunda da etkin çalışmalar Simav’da da göze çarpmayı sürdürüyor. Özellikle ilçe merkezindeki eğitim kurumlarına giriş ve çıkış saatlerinde Trafik denetleme ve Büro Amirliğine bağlı ekiplerin yaya öncelikli araç trafiği denetimleri ise vatandaşlar tarafından olumlu bulunurken, Simav içindeki caddelerin darlığı, düzensizliği ve işgali Yaya Öncelikli Trafik Yılı uygulamalarında zorluklar oluşturduğu gözlendi.
Bunun yanında Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, şehrin trafik akışıyla birlikte jandarma bölgesinde de yapılan trafik denetimlerinin yılın ilk 3 ayını kapsayan denetim raporunu kamuoyuyla paylaşması da vatandaşlar tarafından olumlu bulundu. Geçtiğimiz Nisan başlarında açıklanan Simav’ın trafik denetim karnesi özellikle araç sürücüleri açısından bazı olumsuzluklar içerse de kazasız ve Yaya Öncelikli Trafik Yılı uygulamaları açısından bu tür denetimlerin yararlı olduğu vurgulanıyor.
Söz konusu denetimlere ilişkin Kaymakam Halim’in açıklaması ise şöyleydi; “Birçok trafik ihlali türü var. İçişleri Bakanlığımızın emri üzerine sürücünün cep telefonu ile konuşması, emniyet kemeri takmamak, makas atmak, engelliler için ayrılan park yerine park etmek gibi trafik ihlallerini daha yoğun biçimde denetliyoruz. 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılının ilk 3 ayında da bu denetimler sıklık ile devam etti. Bu süreçte, yani 2018 yılında ve 2019 yılının ilk 3 ayında, 775 adet trafik cezası kesildi. Bu cezaların toplam bedeli ise 129.023 TL. Uygulanan cezaların 338 tanesi emniyet kemeri takmamak, 162 tanesi sürücünün seyir halindeyken cep telefonu ile konuşması, 33 tanesi makas atma, 242 tanesi engelli park yerine araç parkı, bunların dışında da yine aynı dönemde ehliyetsiz araç kullanan 97 kişiye 195.746 TL; kırmızı ışık ihlali yapan 125 kişiye 29.375 TL trafik para cezası uygulandı”.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN BİÇER AK PARTİ BÖLGE TOPLANTILARINA KATILACAK

AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Bölge Toplantıları, bir yıl aradan sonra 17-19 Eylül tarihleri arasında Balıkesir’de

KAYBOLAN DEMANS HASTASI ŞÜKRİYE TEYZEYİ JANDARMA BULDU

Son yıllarda Alzheimer ya da demans hastası olarak bilinen yaşlı kişilerin kayboluşuna  eklenen Hacıhüseyinefendi köyünden 1930 doğumlu

BAŞKAN BİÇER’DEN ÖĞRENCİLERE MASKE VE KALEM KUTUSU DESTEĞİ

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, eğitim ve öğretim yılı başlarında geleneksel hale getirdiği ilkokul birinci sınıflara yönelik kırtasiye