SİMAV’IN BEYAZ YAKALILARINA SİMAV İÇİN DÜŞÜNCELERİ SORULDU

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV’IN BEYAZ YAKALILARINA SİMAV İÇİN DÜŞÜNCELERİ SORULDU
Paylaş
Tarih : 15 Ocak 2018 - 12:25

Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, kamuoyunda “Beyaz Yakalılar” olarak adlandırılan ve Simav’da hizmet veren İnşaat
Mühendisi, Mimar, Makine Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, Elektrik ve Elektronik Mühendisi ve Harita-Kadastro Mühendisleriyle bir
araya gelerek özellikle yapılaşma konusunda Simav için düşüncelerini sordu, katlı otopark başta olmak üzere ilçedeki müteahhit ve mühendislerin çeşitli proje ve oluşumlarla belediyeye gelmelerini arzuladığını kaydetti.
Simav’ın panayır alanında bulunan Rıza Gök adlı iş adamına ait Leylekkürü Aile Restoranında düzenlediği kahvaltılı buluşmaya ilçede görev yapan yaklaşık 40 mühendis ve jeolog katılırken toplantıda AK Parti İlçe Başkanı Av. Adil Biçer ve partisinin bazı ilçe yöneticileri, Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Yılmaz Girgin, Birol Sarmış, Fen İşleri Müdürü, Belediye Şehircilik ve İmar Müdürü, İtfaiye, Zabıta Müdürleri, Jeotermal Enerji İşleri Şefliği yetkilileri, Belediye Encümeni ve bazı meclis üyeleri hazır bulundu.
Toplantıya yaklaşık 4 yılı bulan hizmet süresinde gerçekleştirdiği, yapımı devam eden, ihale aşamasında olan ve projesi yapılan çalışmalarla ilgili olarak görsel görüntüler eşliğinde açıklamalarda bulunarak toplantıyı açan Başkan Özkan, 150 yılı geride bırakan Simav Belediyesinin özellikle son 1,5 yıl içinde önemli yatırımlara start verdiğine dikkat çekti. Özkan; toplantıya katılan Simav’ın beyaz yakalılarının belediye hizmet ve yatırımları, yaptığı ve yapmayı planladığı projeleri hakkında görüş ve düşüncelerini öğrenmek, onlardan gelecek yaşanır bir Simav için önerileri ve en önemlisi de belediyenin iş merkezli katlı otopark yatırımı için öneri ve düşüncelerini öğrenmek istediğini kaydetti.
İsim sahibi olduğu ve Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu ile birlikte çıktıkları Termal Yol çalışmalarından söz ederek bu konuda gelinen noktayı, Gediz-Simav, Simav-Demirci Yol Ayrımı, Demirci Yol Ayrımı-Düvertepe, Düvertepe-Bigadiç güzergâhlarında yapılacak çalışmaları, Hükümet programını ve mevcut durumu aktaran Başkan Özkan, Simav’ın en önemli tarım arazisi olan kurutulmuş göl arazisinde büyük bir sorun olan Boğazköy’deki kanal kapaklarında yaşanan sorunu hatırlattı. Kanal kapaklarının daha aşağıya çekilerek kış döneminde arazinin suyla dolarak ekili arazilerin bundan sonra sular altında çürümeyeceğini kaydeden Başkan Özkan, bu konuda iş makinelerin getirilmesinde yardımcı olan Kütahya Milletvekili Ahmet Tan’a teşekkür etti.
Azerbaycan Caddesinde yapımı devam eden Kültür Evi ile Eynal’da yine aynı şekilde yapımı devam eden Butik Otel inşaatlarının 29 Ekim 2018 Cumhuriyet Bayramına yetiştirilmesine çalıştıklarını, belediye eski başkanlarından Dr. Rıza Özdemir döneminde başlanan fakat tamamlanamayan otogar arkasındaki Şehir Hamamının Mart ayına kadar tamamlanmasını beklediklerini anlatan Özkan, “Simav ve Eynal’da yapımına başlanan her iki inşaatın da
Simavlı müteahhit, mimar ve mühendisler tarafından yapılmasını arzuluyordum. Ama ihalelere katılmadılar. Belediyeye karşı güvensizlik olduğunu öğrendik. Ama belediyemize güvenebilirlerdi. Bunun yanında Hastane hizmete girdi. Fakat jeotermal enerji ile ısıtılması noktasında Hastane yönetimi gerekli adımı atmadı, şartları yerine getirmedi. Ama günümüzde yeni hastane için abonelik olmasa da kısmen de olsa biz enerji veriyoruz. Cumhuriyet Meydanı Otopark üstüne yaptırdığımız Hanımeli Dükkânları kısa bir zaman sonra hizmete girecek ve ev hanımlarının aile ekonomilerine katkı sağlamaları gerçekleşecek. Ayrı bir bölümdeki 2 dükkân ise 2 engelli vatandaşımız için iş ve aş imkanı oldu. Hisar Kalesine belediyemiz tarafından yaptırılan proje Zafer Kalkınma Ajansından desteklendi ve bugün Hisar Aile Restoranı olarak hizmet veriyor. Eynal’da ihtiyaç olan ve otantik bir görünüm içeren kamelya ve Bosna Çeşmesi hemşerilerimizden Nuri Ertan tarafından yaptırıldı ve ilgi görüyor. Belediye Mezbahamızda yapılan modernizasyonla havada kesim uygulaması başlatıldı. Belediyemiz iş makineleri ve araçları için Sayderesi’nde kademe binası yapıldı, yakında taşınacağız. Kent Müzemiz için yeni bir proje hazırlıyoruz. Günümüz Halk Kütüphanesi altında Sağlıklı Yaşam ve Spor Merkezi açarak hizmete sunduk. Geçen dönemde yapılan yönetimimizce hizmete sunulan Arıtma tesisimiz aralıksız çalışıyor. Mahallelerimizin uygun yerlerine vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda park ve çocuk oyun alanları yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Dr. İbrahim Naci Eren Yerleşkesine suni çim futbol sahası yaptırdık. Mezarlıklarımızda ihtiyaç olan duvar yenilemelerini, girişlerini günün koşullarına göre yeniledik. Eynal kaplıcalarında yaklaşık 15 yıldır ihtiyaç olan yeni bir Ayak banyosunu hizmete sunduk. Trafoları, en çok kullanılan şehir merdivenlerini boyayarak cazibeleştirdik” şeklinde konuştu.
Simav’a yeni bir enerji olan doğalgaz getirilmesi konusuna da dikkat çeken Başkan Özkan, “Bakanlığın ilgili yönetmelikte yaptığı değişiklikle nüfusu 20 bin ve üzeri şehirlere doğalgaz verilmesine yönelik değişiklik ve Abide’den Simav’a doğalgaz hattının BOTAŞ tarafından döşettirilecek olması önemli bir gelişmedir. Bu konuda boru hattı döşeme ihalesi de 31 Ocak tarihinde yapılacaktır. Bakanlar Kurulu da doğalgaz hattının geçeceği güzergahta gerekli istimlak kararını da almıştır. Belediye olarak jeotermal gelirlerimizden feragat ederek ilçe merkezindeki büyük eğitim kurumları, hastane ve Hükümet konağı gibi binaları doğalgazla ısınmasının önünü açacağız. Bu şekilde doğalgaz mı yoksa jeotermalle mi ucuz ısınılıyor göreceğiz. Yeni içme suyu şebekesiyle yağmur sularını bir merkezde toplayacak kanallara ilişkin projelerimiz yapıldı. Elektrik hatlarının yer altına alınması çalışmaları nedeniyle bu projemizi hayata geçirmeyi askıya aldık. Simav’ın içme suyu hakkında da bir şeyler söylemek gerekirse; Simav günümüzde dağ kaynaklarından elde edilen suları kullanıyor. Sularımız, vatandaşlarımızın Değirmenciler’deki çeşmelerden getirdiği içme sularından daha sağlıklıdır” ifadesinde bulundu.
Jeotermal alanda da açıklamalar yapıp 13 bin dolayında abone olduğunu ifade eden, başlatılan otomasyon uygulamalarıyla abonelerde ısı standardını yakaladıklarını ve bunu sürdüreceklerini belirten Özkan, “Bugün depremden sonra yapılan yalıtımlı binalarda ısınamama sorunu yaşanmıyor. Ama deprem öncesi yapılarda ve yalıtımsız binalarda ısınma sorunu kısmen var. Simav’ın mahallelerinden jeotermal almayan sadece Hüsüm ile Muradınlar mahallesinin ilk yerleşim bölümü var. Bu bölümde de jeotermal hat bağlantıları aralıksız devam ediyor. 30 Mart 2014 seçimlerinden bu yana 2 bin 400 yeni abone yaptık, ayrıca 24 bin 400 metre de jeotermal hattı döşedik. Çeşitli yerlerde hizmet aksaması olmaması için satın alıp monte ettiğimiz trafolar nedeniyle enerji kesintisi yaşamıyoruz. Eynal’da da saniyede 20 litre re-enjekte ile ısısı düşmüş jeotermal suyu toprağa geri veriyoruz. Abdullah Taşköprü Caddesi ve devamındaki kapalı kanalın önemli oranda dolduğunu tespit ettik, şimdi temizliyoruz. TEDAŞ’ın elektrik hatlarını yer altına alması cadde ve kaldırımlarımızı bozdu. Buralarda taş döşeme ve onarımın bize maliyeti ise 650 bin TL oldu. 450 bin lira bedelle İl Özel İdareye Hüsüm ve Setaş yolumuzu sıcak asfaltla kaplattık. Yayla turizmi ve Gölcük Kır Evleri için projemiz hazırlandı. Otogarın arkasına vatandaşların ve pazarcı esnafların belediyemizden istediği kapalı pazar yeri yapım projesini hayata geçirmek için imar planı değişikliğini yaptık ve ihale aşamasına aldık. Eynal’da 4 yıldızlı termal otel projemizi yaptırırken Simav’ın üretim odaklı yeni sanayi sitesinin Setaş karşısına yapılması programını takip etmeyi sürdürüyoruz. Burada 1000 metrekare büyüklüğünde 44 iş yeri olacak. TOKİ istimlak işlemlerini gerçekleştirecek. Eynal’da yapımı devam eden özel sektöre ait Ece Sultan ve Ramada tesislerine destek vermeyi sürdürüyoruz. Eynal’da yaz döneminde hizmet veren Aqua parkın üstünü kapatarak yıl boyu hizmet vermesini planlıyoruz. Karşıyaka Seyir Terası, Eynal’da güneş panelleriyle elektrik üretimi, Çavdır’a düğün salonu, Yeşilova’ya park projelerimizi tek tek hayata geçireceğiz. Askerlik Şubesinin bulunduğu alanı yeşil alan olarak kullanma şartıyla devir alıyoruz, çalışmalar başlatıldı. Çalışmalarımla Kayseri’de yılın belediye başkanı seçilmem dolayısı ile 2 ödül birden almam ise beni daha fazla onore etti” dedi.
Sözlerinin sonunda toplantının ana konularından birisi olan katlı otopark ve iş merkezi projesine tekrar dönen Başkan Özkan, “Ben Simav’daki mimar, mühendis ve müteahhitlerin bu tür yatırımlarla ilgili ilçenin geleceğine hizmet verecek projelerin ortaklaşa sunulmasını beklerdim ama olmadı. Biliyorsunuz; yapılan binalarda ya otopark yapılmasını ya da otopark ücreti ödenmesini istiyoruz. Bu konuda ödenen otopark ücreti 1 milyon 400 bin liraya ulaştı. Bu para bankada bekliyor. 4 Eylül Otoparkının bulunduğu olana, kenarındaki park ve çevresindeki ağaçlar korunarak otopark ve iş merkezi projesi yapıldı. Hazır olan bu projenin hayata geçirilmesi konusunda sizlerin güçlerini bir araya getirmesini bekliyor, Belediyemiz tarafından daha yaşanır bir Simav’ın oluşturulması yolundaki çalışmalarımıza eleştiri, öneri ve tekliflerinizi açıkça belirtmenizi istiyorum” diyerek toplantıda ikinci bölümü başlattı.
Başkan Özkan’ın moderatörlük yaptığı toplantıda ilçenin beyaz yakalıları şu görüşleri ortaya koydu:
*Süleyman Koçak (Mimar): Askerlik Şubesi alanı mutlaka yeşil alan, park olsun. Simav’ın katlı otoparka ve bazı yerlerinde de kentsel dönüşüme ihtiyacı var.
*Mehmet Tepe (İnşaat Mühendisi): Her mahallede park ve oyun alanı var ama 4 Eylül Mahallesinde yok. İlçenin cadde ve sokaklarında araba koyacak yer kalmadı. Otoparklar üretilmeli.
*Zafer Dündar (Mimar): Mimar ve mühendisler olarak ilçenin geleceği, halkın yararına ortak talepler toplanmalı. Otopark başta olmak üzere öncelikli yatırımlar başlatılmalı.
*Kemal Bütün (İnşaat Mühendisi): Yeni Belediye Hizmet Binası için proje var mıdır. Simav’ın yapılaşması renksiz ve ruhsuz. Şehrin binalarının çehresini değiştirelim, şehri renklendirelim.
*Cihat Özkan (Jeoloji Mühendisi): Simav’da yapılaşma, ada bazlı değil, parsel bazlı gerçekleştiriliyor. Depremi ciddi bir şekilde yaşamış olan Simav’da zemin etüt uygulamalarının arsa ve inşaat sahiplerince beklenen ilgiyi görmemesi düşündürücüdür. Yapı Denetim uygulamalarında zemin etütlerine de bakılmasından yanayım.
*Funda Seçkin (İnşaat Mühendisi): Şehir merkezinde otopark sıkıntısı büyük ölçüde yaşanıyor.
*Ekrem Uzun (Mimar): Cadde ve sokaklarımız dar. Otopark sıkıntımız büyük. Yer altı otoparkları yapalım, üzerleri ise yeşil alanlar, parklar olsun. Mimar ve mühendisler olarak bizler Simav’a beton yığınlarından başka bir şey bırakmadık. Şehrimize geniş cadde ve sokaklar yapamadık. Bizler kısa vadede ve öncelikli olarak neler yaparız ona bakalım. Kaldırımlar dolu, yayalar yolun ortasında. Yani vatandaş araçlara ayrılan yoldan gidip geliyor. Kaldırımların esnaflar tarafından işgaline son verilsin. Bina kotları göz önünde bulundurularak kaldırımlar merdivenli olmaktan çıkarılsın.
*Mehmet Uluer (Meclis üyesi): Simav’daki yapılaşmanın tüm unsurları bu toplantıda. Farkında mısınız, Simav’da yaşamanın bedeli her açıdan ağırlaşıyor.
*M.Yılmaz Girgin (Başkan Yardımcısı): Belediyenin yapı denetim görevi yok. Müteahhitlerin belediyemizin yaptığı ihalelere katılmayışı ise düşündürücüdür. Simav’ın başından sonuna dağdan inen 4 deresi var. Bunlar; Sayderesi, Karşıyaka, Çoklum ve Karakür’de. Bunları herkes biliyor. Neyazık ki bu derelerin çoğu kapalı. Eğer aşırı bir yağış olursa Simav büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacaktır.
*İrfan Orhan (Harita-Kadastro Mühendisi): TEDAŞ tarafından şehrin cadde ve sokaklarındaki kaldırımlarına döşenen aydınlatma direkleri ve konulan trafo kabinleri yaya yürüyüşlerini olumsuz etkilemektedir.
*Mustafa Engin Tülü (Makine Mühendisi): Simav’ın altyapı sorunları giderilmeli. Üretim olmayınca ekonomik sıkıntılar yaşanıyor. Sıcak para girişini de sağlamak için üretim ve istihdam odaklı yatırımlar hayata geçirilmeli, bunun için de güçler birleştirilmeli.
Toplantıda hazır bulunan AK Parti Simav İlçe Başkanı Av. Adil Biçer de yaptığı konuşmasında AK Parti Ailesi olarak herkese, her kesime, her düşünce ve meslek gurubuna önem verdiklerinin altını çizdi. Simav’ın geleceğe emin adımlarla ilerlemesi için Simav’ın dinamiklerinin harekete geçmesini önemsediklerini kaydeden Biçer, “Bizim de amacımız Simav’ın sorunlarının çözümü, Simav’ımızın Simavlıya yakışır bir şehir haline gelmesidir. Bu açıdan her birinizi Simav’ın bir değeri olarak görüyor, sizlerin önerilerini önemsiyoruz. Belediye Başkanı Sayın Süleyman Özkan’a da böylesine önemli bir toplantıya davet ettiği için de teşekkür ediyoruz” dedi. * Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET
BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET

Simav’ın mahallelerine ve Eynal Kaplıcalarına şehir içi yolcu taşımacılığı hizmeti veren Simav Belediyesi, ilkokuldan üniversite

EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK
EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, mevcut imkanların her alanda en iyi şekilde halk ve belediye yararına kullanımından yana olduğunu belirterek

CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI
CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI

Simav’a atanan Cumhuriyet Savcısı Bilal Karakaya, görevine başladı. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları kurası ile Simav’a