SİMAV’IN EN VERİMLİ KEÇİLERİ

Ana Sayfa » Genel » SİMAV’IN EN VERİMLİ KEÇİLERİ
Paylaş
Tarih : 03 Nisan 2017 - 12:55

Geçtiğimiz yıl %100 hibe ile başlayan ‘Honamlı Tekesi ile keçilerde verimliliğin arttırılması’ projesinin Simav’da başarılı olduğu gözlendi.
Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Sait Bayramoğlu ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Tokdemir, Karakoca Köyü Efedamları Mahallesinde hayvancılık yapan ve geçen yıl proje kapsamında 2 adet Honan Tekesi verilen Yusuf Erdil’in başarısını görmek için Karakoca köyüne gitti.
“Honamlı Tekesi ile keçilerde verimliliğin arttırılması’ Projesi kapsamında geçen yıl kendisine %100 hibe ile teslim edilen 3 bin 200 TL değerindeki 2 Adet Honan Tekesini yaklaşık 105 Anaç Keçisi içine salan Yusuf Erdil’in yüzü bu yıl doğan oğlaklar ile güldü. Şuanda 90 oğlağı olan Yusuf Erdil’in hala doğum yapacak tahmini 40 keçisi var.
Projenin başarılı olduğunu göstermek için oğlakların bulunduğu alanın kapısının açılmasıyla dışarıya fırlayan oğlakların yetkilileri şaşırttığı gözlendi. Kaymakam Türker Çağatay Halim’in, “Bunlar hangi keçiden doğdu bu kadar”, “Bu kadar oğlak’ın doğmuş olması projenin başarılı olduğunu gösteriyor” demesi yetkililerin şaşırdığının göstergesi olarak kameralara yansıdı.
Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, projenin adının ‘Honamlı Tekesi ile keçilerde verimliliğin arttırılması’ olduğunu hatırlatarak, “Basının huzurunda verimliliğin arttığını bizzat gördük. Baya verimli olmuş” dedi.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Tokdemir ise, ‘Honamlı Tekesi ile keçilerde verimliliğin arttırılması’ projesi kapsamında İlçede yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi; “Simav İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce hazırlanan ve İl Özel İdaresi 2016 yılı bütçesinden karşılanan ‘Honamlı Tekesi ile keçilerde verimliliğin arttırılması’ projesi kapsamında 2016 Yılı Haziran ayında Simav İlçemizde çeşitli köylerden 8 kişiye 2 şer adet Honamlı ırkı teke dağıtımı yapılmıştı.
Hiçbir ücret alınmadan % 100 hibe şeklinde uygulanan bu proje; ilçemizde 100 adetin üzerinde keçisi olan sürü sahiplerinden seçilen 8 üretici ile uygulanmaktadır. Bu üreticilerimizin 2 kişi Yeniköy, 2 kişi Darıcı, 1 kişi Söğüt, 1 kişi Samat, 1 kişi Naşa ve 1 kişi de Karakoca köylerimizdedir.
Bu yıl projemizin ilk yılıdır ve ilk oğlaklar doğmuşlardır. İlçe Müdürlüğümüzce takibi yapılan projeden yararlanan üreticilerimizin projeden oldukça memnun oldukları gözlemlenmektedir. İkiz doğum oranı yüksek olan bu ırkın keçileri fundalık, çalılık, ormanlıklar içinde, anızlar ve nadasa bırakılan tarlalar ile meralarda beslenerek çok az masrafla yetiştirilebilmektedir. Honamlı keçi ırkı neredeyse yılın her döneminde merada yaşayabilen bir ırktır. Önümüzdeki yılarda dağıtılan tekelerin daha da büyük olacağı ve tekelik kalitesinin artacağından dolayı bundan sonraki yıllarda projenin faydasının ve üreticilerimizin memnuniyetinin daha da artması beklenmektedir” dedi.
Hayvancılık yapan Yusuf Erdil ise, “Geçen yıl sürüme katılan 2 adet Honanlı Tekesi’nin bu yıl oğlakları doğdu. Oldukça verimli olduğu ve sağlıklı oğlaklar doğduğu için mutluyuz. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Allah razı olsun” diye konuştu. *Haber:Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

17 SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALINACAK
17 SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALINACAK

Konya Teknik Üniversitesi 17 Sözleşmeli Personel Alacak Basın ilan kurumu resmi internet sitesinde yayımlanan ilana göre 657 sayılı Devlet

ÖĞRETİM-ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ALINACAK
ÖĞRETİM-ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ALINACAK

Avrasya Üniversitesi Öğretim-Araştırma Görevlisi Alacak Basın ilan kurumu resmi internet sitesinde yaymlanan ilana göre 2547 sayılı Kanunun

5 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ VE 1 ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ALINACAK
5 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ VE 1 ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ALINACAK

İzmir Bakırçay Üniversitesi 5 Öğretim Görevlisi ve 1 Araştırma Görevlisi Alacak Basın ilan kurumu resmi internet sitesinde yayımlanan