SİMAV’IN İLK ACİL YARDIM, ARAMA VE KURTARMA EKİBİ SERTİFİKALARINI ALDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV’IN İLK ACİL YARDIM, ARAMA VE KURTARMA EKİBİ SERTİFİKALARINI ALDI
Paylaş
Tarih : 24 Aralık 2018 - 12:17

Simav’da ilk Acil Yardım, Arama ve Kurtarma Ekibi, Haziran 2017 tarihinde IHH Kütahya İl Başkanlığına bağlı kurulan IHH Simav Temsilciliği tarafından oluşturuldu. IHH Simav’ın 8 aydır uygulamalı eğitim alan 23 kişilik Acil Yardım, Arama ve Kurtarma Ekibinin sertifika töreni ise geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Dünyanın 135 ülkesinde kurularak yine dünyanın afet ve savaşlarla mağdur kalmış insanlarına her açıdan yardım elini uzatan ve kısa adı IHH olarak bilinen İnsani Yardım Vakfı’nın Simav Temsilciliğinde sona eren Acil Yardım, Arama ve Kurtarma eğitimlerini başarıyla tamamlayanlara sertifikaların takdim töreni Kaymakamlık Konferans Salonunda yapıldı.
Törene; Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Simav Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Gavas, Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu (BESYO) Müdürü Doç. Dr. Adnan Ersoy, AK Parti Simavİlçe Başkanı Ecz. Ahmet Kulat, MHP İlçe Başkanı Nedim Demir, Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi, İlçe Müftüsü Muhammed Aydın, IHH Kütahya Şube Başkanı Mustafa Yenipazar, Naşa Belediye Başkanı Kadir Bütüner, AK Parti Simav Kadın Kolları Başkanı Av.Hicret Karaman Kaymak, ilçede görev yapan bazı resmi daire ve okulların yöneticileri, Simav’ın IHH gönüllüleri ve sertifika alacak ekipte yer alan üyelerin aileleri katıldı.

İHH SİMAV TEMSİLCİSİ ERSOY, “IHH’LI OLMAKTAN GURURLUYUZ”..
IHH Simav Acil Yardım, Arama ve Kurtarma Ekibi’nin 8 ay devam eden eğitimleriyle ilgili fotoğraf ve videoların yayını eşliğinde programın ilk konuşmacısı IHH Simav Temsilcisi Mehmet Ersoy oldu. Haziran 2017 tarihinden başlayarak günümüze dek gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsederken IHH’nın genel manada misyon ve vizyonunu açıklayan Ersoy, dünyadaki tüm mağdur durumdaki insanlığa yardım eden IHH’nın bir parçası olmaktan gurur duyduklarını ifade etti. Muhtaç ve mazlumlara, değişen dünyada değişmeyen insanlık örneklerinin sunulması için 135 ülkeden dünyaya IHH olarak yardım elini uzattıklarını kaydeden Ersoy, Simav’da yaptıkları çalışmalardan da söz ederek dünyada 400 milyon kimsesiz insanın olduğunun tahmin edildiğini bunların 200 milyonunun ise sokaklarda yaşadığına dikkat çekti. IHH Simav Temsilciliğinin kurulmasında IHH Kütahya Şube Başkanı
Mustafa Yenipazar ve Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan’ın önemli desteklerini gördüklerini de hatırlatan Ersoy, “Allah afet, kaza göstermesin. Ama bizler IHH Simav Temsilciliğinin Acil Yardım, Arama ve Kurtarma Ekibi olarak göreve hazırız” dedi.
YENİPAZAR, “İYİLİK YARIŞINDA SİMAV ÖNE GEÇME ÇABASINDA”..
Sertifika töreninin konuğu IHH Kütahya Şube Başkanı Mustafa Yenipazar, selamlama konuşmasının ardından IHH Simav Temsilciliğinin iyilik yarışında Kütahya’da en öne geçme çabasını başarıyla sürdürdüğünü kaydetti. Bu konuda Simav Kaymakamlığının, Simav Belediye Başkanlığının ve ilçedeki birçok sivil toplum kuruluşlarının da desteğini aldığını gördükleri IHH Simav’ın dünyaya iyilik sunma mücadelesinde yer alacağını söyleyen Yenipazar, “Unutmayalım ki, iyilik; her zaman, her yerde ve herkese lazım. Kişinin kendisine olduğu sorumluluk kadar topluma karşı da sorumluluğu olduğunu göz ardı etmezsek herkes herkese iyilikte bir araya gelmeli, gelebilmeli” diye konuştu.
Afetlerin ne zaman ve nerede olacağı bilinmemekle birlikte afetlere karşı her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini, 2011 yılında yaşanan depremde Simav afete hazır olma konusunda birçok acı gerçeği yaşayarak öğrendiğini hatırlatan Yenipazar, “Simav’da kurulan IHH Acil Yardım, Arama ve Kurtarma Ekibi bunun için çok önemli. Kütahya, Tavşanlı ve şimdi de Simav’dan sonra Gediz’de de bu ekibin oluşması için çaba harcayacağız. Amacımız afet gelmeden tedbirleri almak, afet gelmeden afetlere hazır olmaktır” diyerek sözlerini tamamladı.
BAŞKAN ÖZKAN, SİMAV’IMIZIN DA ACİL YARDIM, ARAMA VE KURTARMA EKİBİ OLDU”..
Belediye Başkanı Süleyman Özkan ise Simav’da IHH Temsilciliğine bağlı Acil Yardım, Arama ve Kurtarma Ekibinin kurulması için önce bir eğitimciye ihtiyaç olduğu ön görülerek İstanbul İtfaiyesinde 10 yıl eğitmen olarak görev yapan hemşerimiz Erol Ersoy’un Simav Belediyesine tayin edilmesinin sağlandığını anlattı. Bu konuda Belediye Meclis Üyelerinin tamamının desteğinin alındığını da hatırlatan başkan Özkan, “Sadece 2011 yılında değil, önceki yıllarda da Simav birçok depremle karşı karşıya kaldı. Her depremde Simav dışından gelen ekipler yardımımıza koştu. Allah afet göstermesin ama şimdi Simav’ımızın da bir Acil Yardım, Arama ve Kurtarma Ekibi var. İlçemize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.
İstanbul İtfaiyesinden tayin olup Simav Belediyesine gelen ve IHH Simav Temsilciliğinin Acil Yardım, Arama ve Kurtarma Ekibinin oluşmasında büyük emekleri olan Erol Ersoy yaptığı konuşmasında 20 hafta teorik, 2 hafta da uygulamalı eğitimler sonucunda 2’si bayan olmak üzere 23 kişinin Acil Yardım, Arama ve Kurtarma Ekibinde yer aldığını söyledi. Bu kişilerin İlk Yardım Sertifikası, Afat Katılım Belgesi ve Gönüllü İtfaiyeci Sertifikaları almaya layık olduklarını ifade etti. Sadece deprem olaylarına müdahalede bulunmayacaklarına da dikkat çeken Ersoy, “Kayıp kişilerin aranmasında, göçüklerden canlı kurtarma olaylarında, ilk yardım ihtiyaçlarında, trafik kazalarında ve yangın vakalarında görev alacağız. İşte tüm bunlara karşı her an müdahalelerde bulunmak için hazırlıklı olacağız ve eğitimlerimizi düzenli olarak sürdüreceğiz” ifadesinde bulundu.
Tören daha sonra 23 kişilik IHH Simav Acil Yardım, Arama ve Kurtarma Ekibine Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Simav Teknoloji Fakültesi Dekanı Gavas, BESYO Müdürü Doç. Dr. Adnan Ersoy, IHH Kütahya Şube Başkanı Yenipazar ve Simav İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi’nin ekip üyelerine sertifikalarını takdim etmesi, günün anısına toplu fotoğraf çekimleriyle son buldu. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle