SİMAV’IN KURTULUŞUNA ÇİFTE TÖREN

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV’IN KURTULUŞUNA ÇİFTE TÖREN
Paylaş
Tarih : 04 Eylül 2019 - 12:48

Simav’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97.yıldönümü çifte törenle kutlandı. İlk tören Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesi karşısındaki kavşak ortasına Simav Sarı ve Mor Zeybekler Yareni
tarafından yaptırılan Yaren simgesi anıtının açılışı olarak gerçekleşirken ikinci tören Hükümet Konağı yanındaki Atatürk büstüne çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından
Cumhuriyet Meydanında ilçe protokolünün, halkın ve yarenlerin katılımıyla yapıldı. Simav bir kez daha Yunan işgalinden kurtuluşunun yıldönümünü törenlerle kutladı. Kaymakam Türker Çağatay Halim, Belediye Başkanı Av. Adil Biçer, Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Simav Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Gavas, siyasi partilerin ilçe yöneticileri, ilçedeki bazı resmi daire ve okulların yöneticileri, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, birçok sivil toplum kuruluşunun başkanları ve geçmişten günümüze yaren geleneğine emek veren, katkı sağlayan yarenlerin katıldığı ilk tören Çevre Yolu Fuar Alanı önündeki kavşakta yapıldı. Döner kavşağın ortasına yerleştirilen elinde şirşaneli yaren figürlü heykelin açılışı öncesi kısa bir konuşma ise Belediye Başkanı Av. Adil Biçer tarafından gerçekleştirildi.
Sözlerine; “Simav’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97.yılı kutlamalarına hepiniz hoş geldiniz” diyerek başlayan başkan Biçer, “Bugünün anısına Simav Sarı ve Mor Zeybekler tarafından Simav’ımızın kültürel değerlerinden olan Yarencilik kültürünü dışarıda diğer iller bazında, Türkiye’miz çapında ve hatta dünya çapında temsil eden, temsil edilmesine yardımcı olan Efe figürünün, efe anıt heykelinin aynı zamanda açılışını yapacağız. Anıt heykelin yapımında emeği geçen başta Sarı ve Mor Zeybekler Yaren başı nezdinde tüm yarenlerimize ve emeği geçenlere ben sizler adına teşekkür ediyorum. İlçemizin kültürel değerlerinin tanıtılması yönünde önemli ve onurlu katkıları olacağına inanıyorum” dedi.
Daha sonra Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Av. Adil Biçer ve Sarı ve Mor Zeybekler Köşe İhtiyarı Rıza Mert ile Büyük Yarenbaşı Ömer Ertürk tarafından Efe heykelinin açılışı alkışlar eşliğinde gerçekleştirildi.
ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNUMU VEKORTEJ YÜRÜYÜŞÜ..
Bu törenin ardından Hükümet Konağı yanındaki tören alanında Belediye Başkanı Biçer ile Sarı ve Mor Zeybekler tarafından Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu, saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okundu. Bu törene katılan protokol üyeleri ardından Hükümet Konağı-Azerbaycan Caddesi-Atatürk Caddesi üzerinden kortej halinde Cumhuriyet Meydanına günün ikinci töreni için geldi.
Kalabalık bir halk topluluğunun hazır bulunduğu buradaki törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye başkanı Av. Adil Biçer yaptı.
BAŞKAN BİÇER KONUŞTU..
Cumhuriyet Meydanını dolduran halka, protokol üyeleri ve yarenlere seslenen Biçer, “4 Eylül Simav’ımızın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. Yıl Kutlama Törenimize Hoş geldiniz. Sefalar Getirdiniz. Hepinizi saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum” diyerek sözlerine başladı. Biçer şöyle devam etti:
“Bugün Simav’ın Düşman işgalinden kurtuluşunun ve bu topraklarda Türk hâkimiyetinin kıyamete kadar var olacağının dünyaya kabul ettirilişinin 97. Yılı. Simav en başından itibaren Milli Mücadelenin her aşamasında önemli bir yer almıştır. 15 Mayıs 1919’da İzmir’in İşgal edilmesinden hemen sonra Simavlılar tepkilerini koymuşlar ve vakit kaybetmeden bu işgali protesto eden telgraflar göndermişlerdir. Uzun savaşların getirdiği yokluk yıllarında, bir de 1912 yılındaki yangında büyük bölümü yanan Simav’ımızın tüm fertleri vatanın kurtuluşu için bütün varlıklarını ortaya koymuşlar, Simavlılar cepheden cepheye koşmuşlardır.
Tüm imkânlarını vatan için ortaya koyan Simavlılar Simav Müdafaa-i Hukuk Cemiyetini kurarak bu sayede de Milli Mücadeleye destek olmuşlardır. Milli mücadele yıllarında bir çok Simavlı düşmana esir düşmüş veya Şehit olmuştur. Milli Mücadelenin en önemli kahramanları arasında Simavlı din adamlarından Simav Müftüsü Mehmet Arif Efendi ve Müderris Hafız Rasih Efendi de önemli işlere imza atmışlardır. 1 Kasım 1919’da kurulan Simav Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Başkanlığına Müderris Rasih Efendi getirilmiştir. Rasih Efendi Milli Mücadelenin Simavlı önemli kahramanlarından biri haline gelmişse de 1922 ‘nın Mayıs ayında Yunanlılar tarafından sürgüne gönderilmiştir. Milli Mücadelenin Simavlı kahramanlarından bir diğer önemli isim de Simav Müftüsü Mehmet Arif Efendi olmuş ve adını Milli Mücadele tarihine yazdırmıştır. Ayrıca oğlu Sabit Eren de Büyük Taarruz da yer almış ve İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir. Daha sonra Simav Belediye Başkanlığı da yapan Sabit Eren Simav’ın İstiklal Madalyalı Belediye Başkanı olarak tarihe geçmiştir.
Değerli hemşehrilerim. Yaren, sevgi ve kardeşlik hamurunun, birlik ve dayanışma potasında yoğurularak, İslam ahlak ve fazileti ile şekillenmesinden meydana gelen çelik yürekli Anadolu insanlarının bir araya gelerek belirli ilke ve kurallar üzerine inşa ettiği, özel mekanlarda yaşanan milli kültür mirasımızın bir müessesesi, Oğuzlardan günümüze ulaşan ilim ve irfan yuvası milli ahilik müessesesinin bir şubesidir.
1000 yıllık bir geleneğin dejenere olmadan bu güne kadar gelebilmesi, UNESCO’nun da dikkatini çekmiş ve Yaren Kültürünü “Somut Olmayan Kültür Mirası” olarak onaylamıştır. Bu Bağlamda ortak mirasımız olan kültürümüzde emeklerini esirgemeyen tüm yaren mensuplarına huzurlarınızda şükran ve minnetlerimizi sunuyorum.
Değerli hemşehrilerim, bu duygu ve düşüncelerle, başta Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu vatanı bizlere kazandıran tüm şehitlerimize ve tüm gazilerimize, vatan koruması ve demokrasi direnişi esnasında şehit edilen bütün asker, polis ve Devlet Görevlilerimiz ile vatandaşlarımıza Simav halkı adına bir kere daha Yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve Cenab-ı Allah’tan sabır diliyorum.
Şu anda doğuda ve güneydoğuda vatan haini teröristlerle mücadele eden görevi başındaki askerlerimize, Suriye topraklarında sınır güvenliğimiz için mücadele veren, vatan savunmasında görev başında olan kahraman ordumuza ve bütün kahraman askerlerimize Yüce Allah’tan güç kuvvet diliyorum. Biz Türk Milleti olarak arkalarındayız, Yüce Rabbim de yar ve yardımcıları olsun. Vatan Sevgisi, Kuvayı Milliye ve efelik ruhuyla bezenmiş olan siz değerli hemşerilerimin kurtuluş gününü bir kere daha kutluyor, hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. 4 Eylül Simav’ımızın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97.yılı hepimize kutlu olsun.”
YÖRESEL OYUNLAR, ŞİRŞANE ATIŞLARI, BASKIN ZEYBEĞİ İLE FİNAL VE TEBRİKLERİN KABULÜ..
Başkan Biçer’in alkışlanan konuşmasının ardından Sarı ve Mor Zeybekler, Cumhuriyet Meydanının her köşesinde yöresel zeybek oyunlarını sergiledi. Şirşane atışlarının birbirini izlediği yöresel oyunlar Murat Gürçeşme’nin sergilediği Baskın Zeybeği oyunuyla son bulurken Belediye Başkanı Av. Adil Biçer Belediye başkanlığı makamında Sarı ve Mor Zeybekler Yaren yönetiminin ve protokol üyelerinin kurtuluş günü tebriklerini kabul etti. *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle