SİMAV’IN MUHTARLARI KAZCIOĞLU OTOMOTİV’E HAYRAN KALDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV’IN MUHTARLARI KAZCIOĞLU OTOMOTİV’E HAYRAN KALDI
Paylaş
Tarih : 28 Temmuz 2018 - 10:53

Otomotiv, iş makinesi ve savunma sanayi sektörünün Simav’daki yıldızı Kazcıoğlu Otomotiv’i ziyaret eden Simav’daki 18 mahalle muhtarından 15’i Kazcıoğlu Otomotiv’e hayran kaldıklarını belirtirken, gerçekleri görmek isteyen herkesin ilçenin üretim ve istihdam merkezi Kazcıoğlu Otomotiv’i ziyaret
etmeleri gerektiğini vurguladılar. Hisarardı, Karşıyaka ve Sırapayam mahalle muhtarlarının mazeretleri nedeniyle katılamayıp diğer 15 mahalle muhtarının Simav Muhtarlar Derneği Başkanı Hidayet Şahin ile birlikte yer aldığı Simavlı Muhtarlarının Kazcıoğlu Otomotiv gezisi muhtarlar açısından olumlu geçti.

Cumhuriyet Meydanında Kazcıoğlu Otomotiv servis aracıyla alınan muhtarlar Kazcıoğlu Otomotiv merkezinde şirketin Genel Müdürü Şeref Kazcıoğlu, İdari Genel Müdür Yardımcısı Şener Kazcıoğlu, Teknik Genel Müdür Yardımcısı İsmet Kazcıoğlu, Kalite Yönetim Müdürü Şerafettin Kazcıoğlu, Üretim Müdürü İzzet Muştu ve İnsan Kaynakları Sorumlusu Kaan Sülün tarafından karşılandı. Genel Müdür Kazcıoğlu ziyaret ve kapsamı hakkında kısa bir bilgi aktararak katılımlarından dolayı muhtarlara teşekkür etti. Daha sonra iki guruba ayrılan mahalle muhtarlarına Kalite Yönetim Müdürü Şerafettin Kazcıoğlu ile Üretim Müdürü İzzet Muştu tarafından Kazcıoğlu Otomotivin başlangıcından ürünlerin ambalajlanmasına, kimyasal arıtma tesisinden istihdam ve üretim bilgilerine hatta AR-GE merkezine varıncaya kadar bilgiler yerinde ve gösterilerek anlatıldı.
Üretim tesislerinde tamamlanan inceleme gezisinin ardından öğle yemeğinde bir araya gelen 2 muhtar gurubuna yemekte tüm Kazcıoğlu Otomotiv yönetimi eşlik ederken, karşılıklı sohbetler gerçekleştirildi. Daha sonra tesislerin ortasındaki bahçede yapılan çay sohbetinde Genel Müdür Şeref Kazcıoğlu, Kazcıoğlu Otomotiv’in başlangıçtan günümüze geçirdiği evreleri anlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi halkın oylarıyla seçilen her muhtarın değerli olduğuna dikkat çekip, her mahalle muhtarının Simav’da ne olup bittiğinden bilgisi ve haberi olması gerektiğine vurgu yapan Kazcıoğlu, “Sizlerin merak ettiği sorulardan birisi olduğumuzu biliyoruz.
Onun için sizlerin sorularına hem cevap vermek sizlerin de sorularınıza görerek, duyarak cevap bulmanızı istedik. Hepiniz hoş geldiniz. Sizlerden sonra belli bir takvim dahilinde bölüm bölüm Simav’ın belde ve köy muhtarlarını da davet ederek Kazcıoğlu Otomotiv’i tanımalarını sağlamak istiyoruz” dedi.
“Ailemizin lideri merhum Halil İbrahim Kazcıoğlu ile başlayıp bizim için büyük değer merhum ağabeyimiz Şerafettin Kazcıoğlu ile devam eden, onların oğulları ve torunlarıyla 4 kuşak Kazcıoğlu Ailesinin sahip olduğu bu şirket Türkiye’de faaliyet gösteren 10 bin şirket arasında 4 şirketten birisidir” diyerek sözlerine başlayan Kazcıoğlu, “Sizlerden ricamız, bu tesislerden üretimden istihdama hatta arıtma tesisimize varıncaya kadar gördüklerinizi Kazcıoğlu Otomotiv’i tanımayanlara anlatmanızdır. Bunun yanında devletimizin en ücra köşesindeki en önemli yetkilisi olarak eğer giderek tanımak istediğiniz bir başka fabrika ya da üretim tesisi var ise bizlere söyleyin yöneticiliğini yaptığım Simav Ticaret ve Sanayi Odası, bir sivil toplum kuruluşu olması açısından sizleri oralara da götürebilecek, fikir ve bilgi sahibi olmanızı sağlayabilecektir” dedi.
Kazcıoğlu Otomotiv tesislerinde 400 dolayında personelin görev yaptığını, 27 mühendis konumundaki personelle birlikte çalışanların yüzde 98’inin kırsal bölgeden geldiğini anlatan Kazcıoğlu, Kazcıoğlu Otomotiv olarak kırmızı çizgilerinin ise kalifiyeli elemanla çalışmak, mevzuatlar çerçevesinde her yıl olduğu gibi düzenli olarak vergilerini devlete ödemek, zekat konusunda da Simav Eğitim Vakfı başta olmak üzere hesaplanan zekatları dağıtmak olduğunun altını çizdi.
Ramazan Bayramı öncesi bayram tatilini de göz önünde bulundurarak üretim alanındaki bazı makinelerin yer değişikliği ve elektrik sistemi ile diğer alanlardaki düzenlemeler için bayram tatiline ek olarak 3-4 gün üretimi durduklarını, yaklaşık 9 gün çalışmadıklarını ve bu durumun kendileri için bir kayıp olduğunu anlatan Kazcıoğlu, “Bu tür işletmeler resmi tatil günlerini değerlendirir. Biz de böyle yaptık. Ama bu nedenleri bilmeyen ve kendini köşe yazarı olarak birisi asılsız ve mesnetsiz duyumlarla battığımızı, fabrikayı kapattığımızı ifade etmiş. Bu durum Kazcıoğlu Ailesi olarak bizleri üzdü. Bu tür dedikodulara inanmayın. Biz bir aile şirketi olsak da isteyen kişi ve kurumlara bilgi verecek kadar da şeffafız” ifadesinde bulundu.
SİMAV’IN ÖNEMLİ MESELELERİ VAR!
SETAŞ..
Kazcıoğlu Otomotiv olarak ilçede üretim ve istihdamın artmasından yana olduklarını, mesleki eğitimin kendileri için önemli olduğunu bu nedenle bu konulardaki ilçe meselelerini önemsediklerini belirterek sözlerini sürdüren Şeref Kazcıoğlu bir anonim şirket olarak kurulan, halkın geniş katılımıyla oluşan SETAŞ A.Ş.’nin önce üretimi durdurduğunu sonra da makinelerinin adeta çürümeye terk edildiğini hatırlatarak bugün bacasının tütmesini de merkezi Eskişehir’de olan Küpeliler A.Ş.tarafından sağlandığına dikkat çekti.
Kazcıoğlu, “Setaş tesislerinin sadece bir bölümünü kiralayarak hem 130 dolayındaki Simavlı işsize iş ve aş olan hem de Türkiye’nin ihtiyacı olan OSB’yi üreten Küpeliler, hem ilçede üretim hem de istihdam sağlamaktadır. Tesislere yenilerini katmak isterken Setaş Yönetiminin kira sözleşmesini yenilemeyeceği konusundaki görüşünü bildirmesi, hem şirket yöneticilerini, hem Simavlı çalışanları, hem üretilen OSB’yi Türkiye’nin dört bir yanına taşıyan nakliyeci esnaflarımızı hem sanayi çarşısından Simav’daki diğer esnaflara varıncaya kadar endişelendirmektedir. Setaş’da söz sahibi Koyuncuoğlu A.Ş. burada kendisinin üretim yapacağını ifade etmekle birlikte geçmişte de Setaş’ta üretim çalışmasına girişmiş ve herkesin de hatırlayabileceği gibi başarısız olmuştu. Simav’da yaşayan herkes kadar siz muhtarlar da sorumluluk taşıyorsunuz. Küpeliler’in üretimini sürdürmesi, istihdamı artırarak yeni birimler oluşturması konusunda ilçenin en önemli sivil toplum kuruluşu olarak yani Muhtarlar Derneği olarak meseleye bakmanızı ve üstünüze düşen görevi yerine getirmenizi bekliyorum. Unutmayınız, bu konuda vereceğiniz mücadele ve göstereceğiniz dayanışma kendiniz için değil, söz konusu yerde çalışanlarının evlerine aş, ekmek götürebilmeleri, kamyoncuların işsiz kalmaması, esnafların kazanç kaybetmemeleri içindir” dedi.
ÜNİVERSİTE..
Kazcıoğlu Otomotiv Ailesi olarak Simav’da verilen üniversite eğitiminin mühendislik eğitimi bölümlerinin kendilerini yakından ilgilendirdiğini ve bunun için Simav Teknoloji Fakültesi ile dirsek-temas
halinde olduklarını ifade eden Kazcıoğlu, Simav Teknoloji Fakültesinde mühendislik eğitimi veren ve verecek bölümlerin açılması ilçeye yeni bir kan kazandırdı, fakültenin de değerini artırdı. Makine Mühendisliği geleceği olan bir bölüm. Kazcıoğlu Ailesi olarak bu bölümün ihtiyacı olan modern bir atölye yapımını sağladık. Fakültenin ikinci önemli bölümü olan Elektrik-Elektronik bölümü için de bu atölyenin yanına 800 bin ya da 1 milyon liraya mal olması tahmin edilen ikinci bir atölyenin de Simavlı hayırseverler tarafından yaptırılması bekleniyor. İnşallah Simav sevdalısı biri ya da birileri çıkar da yapar” şeklinde konuştu.
EĞİTİM..
Simav’ın eğitim dünyasının ihtiyacı olan ilk ve orta öğretim alanında bir özel eğitim okulu açmak istediklerini, Kazcıoğlu Ailesi olarak ihtiyacı olmamakla birlikte ilçe menfaati açısından Şeref Koleji adıyla özel bir okul açtıklarını ifade ederek ilçenin eğitim konusuna giren Kazcıoğlu, “Simav’da doktorlar niye kalmıyor, hakim, savcı niye gidiyor, tayinle gelen kamu yöneticileri neden uzun süre görev yapmıyor, üniversitemizde neden öğretim üyesi, öğretim elemanı sıkıntısı çekiliyor gibi soruların cevapları arasında ilçede tam gün eğitim veren bir özel okulun olmayışı ilk sıralarda yer alıyor. Kazcıoğlu Ailesi olarak bizler bu nedenle Şeref Koleji mücadelesine girdik. Sosyalleşmenin yetersiz olduğu bu ilçemizde en azından bu alanda ihtiyaç olan özel okul ihtiyacına cevap vermek istedik. Bunun için de kendini kanıtlamış alanında söz sahibi en iyi öğretmenleri bu okulda buluşturduk” dedi..
MESLEKİ VE ÇIRAKLIK EĞİTİM..
“Kazcıoğlu Otomotiv olarak elbette mesleki eğitim ve çıraklık eğitime özel bir ilgimizin olması kadar normal bir şey olmamalı” diyerek mesleki eğitime dikkat çeken Kazcıoğlu, babamızın adını taşıyan Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi yanı sıra annemizin adını taşıyan Raife Kazcıoğlu Çırak Öğrenci Pansiyonu, teknik ara elaman yetiştirilmesi konusunda Simav’ın olduğu kadar ülkemizin de parmakla gösterilen mesleki eğitim merkezlerindendir. Bugün kurum müdürü Çetin Terzioğlu yönetiminde önemli başarılara imza atan bu kurum, Çırak Öğrenci yetiştirilmesi konusunda Türkiye’deki 5 pansiyonlu merkezden biridir. Burada 50 kişilik öğrenci pansiyonu yer almaktadır. Öğrenciler haftanın bir günü bu kurumda teorik, diğer 5 günde de yer aldığı kuruluşta uygulamalı eğitim görmektedir. Buradaki öğrencilerden 18 tanesi Kazcıoğlu Otomotiv’de görev yapmakta hem okuyup hem öğrenirken aylık 680 TL ücret alırken sigortaları karşılanmaktadır. Bu öğrenciler isterlerse mevzuata bağlı olarak ortaokul, lise hatta üniversite eğitimi de alabileceklerdir. Bu bakımdan teknik ve mesleki eğitime önem veriyoruz. Eğer, Raife Kazcıoğlu Çırak Öğrenci Pansiyonunun 50 kişilik kontenjanı dolarsa bu kez Kazcıoğlu Otomotiv Ailesi olarak 100 kişilik yeni bir pansiyon yapma sözümüz zaten vardır” dedi.
Simav’ın köylerine bakıldığında öğretmeni olup eğitim ve öğretim veren 15 dolayında köyün olduğunu bununla birlikte tüm köylerde mutlaka kadrolu bir imam ya da müezzinin bulunduğuna dikkat çekerek sözlerini eğitim konusunda sürdüren Kazcıoğlu, “İmam Hatip Eğitimine asla karşı değiliz. Ama anne ve babaların çocuklarını imam hatip eğitimlerine ısrarla yönlendirilmeye çalışılmasını şaşkınlıkla karşılıyoruz. Bakınız Türkiye’de işsiz kalmayan ya da günümüzde bir kişiye bile iş bulmanın güç olduğu bir dönemde mesleki eğitim almış kalifiyeli hiçbir kişi işsiz kalmamaktadır. Bana göre anne ve babalar çocuklarını mesleki eğitime yani Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine, Simav Mesleki Eğitim Merkezine hatta Simav Teknoloji Fakültesine yönlendirmeli. Çünkü Türkiye’nin teknik elemana daha çok ihtiyacı var” diyerek sözlerini tamamladı.
Çay sohbetinin sonunda söz alan muhtarlardan bazıları ise Kazcıoğlu Otomotiv Ailesine ziyaretle ilgili olarak teşekkür ederken şu ifadelerde bulundu:
*Teşekkürler, Tesislerinizi gezince Simav açısından hem gurur duyduk hem de gerçekleri gördük. Kazcıoğlu Otomotiv hem Simav’a hem de sizlere yakışır bir hale gelmiş”.
*Bazılarının yaptığı gibi kamuoyunda biz muhtarların da Kazcıoğlu Otomotiv için eleştirileri oldu. Bugün burada gördük ki, yanılmışız. Teşekkür ediyoruz, gıyabınızda yanlış bilgilere sahip olduğumuz için özür diliyoruz. Hakkınızı helal edin. Kazcıoğlu Otomotiv’i biz böyle bilmiyorduk. Bir işsize bir ekmek vermek ve bunu artırarak sürdürmek çok önemli”.
Kazcıoğlu Otomotiv İdari Genel Müdür Yardımcısı Şener Kazcıoğlu tarafından Kazcıoğlu Otomotiv’de çalışmak isteyen teknik elemanlara ilişkin aranan vasıf ve özellikler hakkında bilgi verildikten sonra Simav’ın mahalle muhtarlarının gerçekleştirdiği ziyarete son noktayı Simav Muhtarlar Derneği Başkanı Hidayet Şahin koydu. Şahin, Kazcıoğlu Otomotiv’in Ziyaret Defterine dernekleri adına şu ifadelerde bulundu:
“Çok değerli Kazcıoğlu Otomotiv Yetkilileri;
Bugün sizlerin daveti üzerine mahalle muhtarlarımız ile gezdiğimiz bu tesis, öğrendik ki sadece Türkiye’ye değil dünyaya üretim yapan bir tesis olmuş. Yıllardır Simav’ın kanayan yarası olan işsizlik sorunu bugün 400 kişiye ulaşmış Kazcıoğlu Otomotiv gibi tesislerle inşallah son bulur. Simav’ımıza yapılan bu tesisin hayırlı olmasını ve Kazcıoğlu Otomotiv gibi fabrika kuran müteşebbis kişilerin artması bizlerin onuru olacağını unutmayın. Mahalle muhtarlarım adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum”. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle