SİMAV’IN NEFESİYİZ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » SİMAV’IN NEFESİYİZ
Paylaş
Tarih : 09 Ocak 2020 - 13:04

Türkiye’de 2019 yılına gazeteci olarak bakacak olursak 2019 yılının medya açısından sıkıntıların en yoğun yaşandığı bir yıl olduğunu, içinde yer aldığımız Anadolu basınının umutlarının 2020 yılına taşındığı söyleyebilirim.
***
Her yıl Ocak ayının 10.gününde yurt genelinde kutlanan “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” çerçevesinde gazetecilik mesleğini yılın sadece bir günü için öne çıkarıp mesleğimizi değerlendirmek istiyorum.
Biliyoruz ki; gerek yaygın basın, gerekse yerel gazete olarak tüm Türk basını bu ülkede her yıl ortak kaderi paylaşıyor.
Yazılı, sözlü, görüntülü, dijital ve internet alanında faaliyet gösteren tüm yayın organlarını ve bu mecralarda görev yapan meslektaşlarımızı ilgilendiren bütün dertler, tasalar, sorunlar, problemler; geride bıraktığımız yıl içinde hiç abartısız üzerimize kara bulutlar gibi çöktü.
Yurdumuz genelinde yerel basından imdat çığlıklarının yükseldiği, yayın kuruluşlarının kapandığı, çoğunun da kapanma aşamasına geldiği, resmi ilanlarda çeşitli sorunların yaşandığı, işsizliğin zirve yaptığı, maaş, tazminat gibi en temel özlük hakların tamamen dibe vurduğu, benzer sorunları iliklerine kadar hisseden yaygın basında ise kurtuluşun el değiştirmelerde arandığı, bazı köklü gazetelerin hatta televizyonların kapandığı, hele hele yerel manada hizmet veren gazetelerin ve televizyonların çaresizliklerle boğuştuğu talihsiz bir yıl olarak anacağımız 2019’u 10 gün önce tamamladık.
***
Bu olumsuzluklara rağmen, 2020 yılına umutla bakmak istiyoruz.
Basın kuruluşları, toplumun sadece gözü, kulağı, sesi değil aynı zamanda nefesi olduğunu ifade ederek, bu ülkede hatta Simav’da yerel basının önemine, yerel basının abartısız gerçekleri yansıtarak yerel basının yerelin olmazsa olmazı konumunda bulunduğunun altını çizmek istiyorum.
Unutulmamalıdır ki, bir şehrin yerel medyası ne kadar güçlüyse o şehrin yaşananlardan ve yaşanacaklardan bilgi sahibi olması geleceğe atılan en sağlam toplumsal adımların önde gelenedir.
Demokrasilerin teminatı olduğu kuşku götürmeyen basının, yeniden hak ettiği seviyeye yükseltilebilmesi için tüm kesimlere büyük sorumluluklar düştüğünün de bilincindeyim.
Simav’ın Sesi Gazetesi olarak bugünümüzü ‘kutlandığımız bir gün’ olarak değil, Simav’ın meselelerine bakışımızın sürdürülmesi, okuyucularımızın çok daha dikkatli olarak yerel basının önemini kavraması açısından daha değerli bulduğumu ifade etmek istiyorum.
Yeni yılda iyi niyetle el ele vererek, gazeteci olarak hep iyiyi ve güzellikleri görme azminden vazgeçmeyerek, asla kırıp dökmeden, kimseyi ötekileştirmeden yolumuza devam etmek istiyoruz.
Bu yolda yürürken geçmişte ilçenin sorunlarına parmak basan diğer yol arkadaşlarımız olan gazetelerin kapanıp unutulduklarını ve ilçe halkının nefesi olarak sadece Simav’ın Sesi Gazetesinin yoluna devam ettiğini de hatırlatmak isterim.
Simav’ın Sesi Gazetesini, haberlerimizi, köşe yazılarımızı takip eden tüm gerçek gönül dostu okurlarımıza sağlıklı günler dileyerek herkesin Yeni Yılını bir kez daha tebrik ederim.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları