SİMAV’IN SEÇİM ÖNCESİ SON MUHTARLAR TOPLANTISI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAV’IN SEÇİM ÖNCESİ SON MUHTARLAR TOPLANTISI
Paylaş
Tarih : 16 Mart 2019 - 11:30

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Simav’ın merkez, belde ve köylerinde
halkın oylarıyla seçilen muhtarlar Kaymakam Türker Çağatay Halim’in çağrısıyla son kez bir araya geldiler. Eynal Kaplıcaları Firuze Salonunda gerçekleşen buluşma son muhtarlar toplantısı olması yanı sıra özellikle Simav’ın kırsalını ilgilendiren önemli konuların ele alındığı bir toplantı olarak tarihe geçti. Simav ve çevresine elektrik enerjisinin dağıtımına ilişkin yatırım ve hizmet denetimini yapan TEİAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğü yetkililerinin şikayetleri ele aldığı, Simav Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü’nün toprak analizi konusunda açıklamalarda bulunduğu, Simav Ziraat Odası Başkanlığının yaptığı ve yapacağı çalışmaları anlattığı, TKDK Kütahya İl Koordinatörlüğü’nün yeni hibe dönemine ilişkin açıklamalarda bulunduğu toplantının açılış konuşmasını Kaymakam Türker Çağatay Halim yaptı. Sözlerine toplantıya katılanlara hoş geldiniz diyerek başlayan kaymakam Halim, “Bu toplantımızda önemli sunumlar olacak. Simav Meslek Yüksek Okulumuzda toprak analiz laboratuarı var. Çok fazla tanınmadığını dile getirdiler. Onlar bir sunum yapacaklar. Ziraat Odası’nda yeni yönetim belirlendi. Yeni bir dönem başlıyor. Onların sizlerle paylaşacağı bilgiler var. Onlardan sonra Tarımda Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ki çok önemli projelere imza atıyor. Onun İl Müdürü bizimle. Sizlerle paylaşacağı değerli bilgiler var. Son olarak da enerji konusunda TEDAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğü’nden personeller burada. Onlarında sizlerle paylaşacağı değerli bilgiler olacak. Bu yüzden ben sözü fazla uzatmak istemiyorum. Bu toplantının bir özelliği de sizlerle birlikte yaptığımız son muhtarlar toplantısı olacak. Yeni dönemde Köylere Hizmet Götürme Birliğimizi oluşturan muhtarlarımızdan bazıları yeni dönemde de görev alacak. Bazıları yeni dönemde artık biz yorulduk bayrağı başkalarına teslim edeceğiz diyecekler. Yeni olsun eski olsun tüm İl Genel Meclisi üyelerimizin ve muhtarlarımızın bizim gözümüzdeki kıymetleri bakidir” dedi.
Daha sonra toplantı gündemine bağlı olarak ilk konuşmayı DPÜ Simav MYO Öğretim üyesi Melis Çerçioğlu, okul bünyesinde yetkili olarak hizmet veren Toprak Analiz Laboratuarı konusunda açıklamalarda bulundu. Çerçioğlu, “2010 yılından bu yana Dumlupınar Üniversitesi Simav Meslek Yüksek Okulu Toprak Analizi biriminde görev yapmaktayım. Aynı zamanda da toprak Analiz Laboratuarı sorumlusuyum. Öncelikle laboratuarımız hakkında kısa bir bilgi vereceğim. Meslek Yüksek Okulu Toprak Laboratuarı Üniversitemizin, Simav Ziraat Odası Başkanlığının, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün, Simav Süt Birliğinin ve Muhtarlar Odasının katkılarıyla 2013 yılında hizmete girmiştir. 2013 yılında laboratuarımız dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından akredite olmuş ve temel analizler konusunda yetkilendirilmiştir. Laboratuarımızda toprak su içeriği, toprak tuz, kireç içeriği, Azot içeriği, fosfor ve potasyum analizleri yapılmaktadır. Toprak Analizi ücreti 40 TL” dedi.
Daha sonra Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner kürsüye gelerek başkanlığını yaptığı Ziraat Odasının çalışmalarından söz etti. Başkan Bütüner, “Bize verilen süre içerisinde kısa bir konuşma yapıp ardından danışmanımız Ziraat Mühendisi Sayın Şaziye Tokdemir Ziraat Odamız ile ilgili sunumunu yapacak. Ben kısaca Ziraat Odamızın faaliyetlerini anlatacağım. Ziraat Odası Başkanlığına 2008 yılında göreve başladığımızdan beri köylerimizi sürekli geziyor, çiftçilerimizle buluşuyoruz. Danışmanımızla, teknik elemanımızla hakikaten Simav Ziraat Odası Başkanlığı olarak yapamadığımız, yapmak istediğimiz konuları devamlı olarak masaya yatırıyoruz. Tarım konusunda Kaymakamımız Sayın Türker Çağatay Halim’in de desteklerini görüyor, önemli konularda işbirliği yapıyoruz. Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüz de çalışmalarımız içinde yer almakta, desteklerini sürekli görmekteyiz. Çitçimize hizmet konusunda bizlerin yanında yer alan her kuruma ve yöneticilerine teşekkür ederim. Biz çiftçimiz için ne yapılmak istenildiğini, nasıl yapılması gerektiğini bilgilendirme toplantılarına katılmaktayız. Bu amaçla yaptığımız faaliyetlerde çiftçilerimiz için tohum eleme makinesi, taş toplama makinesi aldık. Ayaklarına kadar giderek çiftçimize destek oluyoruz. Arazimizin daha verimli olabilmesi için taşları toplamak ve orada daha iyi şartlarda ekim yapmak doğrultusunda ekipmanımızı aldık. Aynı zamanda en önemli konu gördüğümüz toprak analiz laboratuvarına Süt Birliği, Muhtarlar Derneği birleşerek Simav Meslek Yüksek Okulu’na kazandırdık. Toprak analizi konusunda son zamanlarda analiz sayısı düşmeye başladı. Bunun araştırmasını yaptık. Karşımıza, arazilerin parçalı olması sorunu çıktı. Bunun içinde Toprak Laboratuarı Genel Müdürlüğüne parçalı tarım alanlarının birleştirilerek toplulaştırılması için Tarım ve Orman İlçe müdürlüğü aracılığıyla Tarım ve Orman Bakanlığına defalarca müracaatta bulunduk. İnşallah Simav’ımızda en kısa zamanda topraklarımızı toplulaştırma mücadelemiz en kısa zamanda gerçekleşecektir. Tabii parçalı olan arazilerde çiftçimizin derdi çoğalıyor. Örneğin 30 dekarlık bir alanda 100 dolayında parçalı araziyle karşı karşıya kalınıyor. Bu da yakıt, gübreleme, işçilik ve zaman konusunda büyük israflar oluşturuyor. Bu konuda yerel yönetimlere de iş düşüyor” dedi.
Başkan Bütüner’den sonra Simav Ziraat Odası Danışmanı Ziraat Mühendisi Şaziye Tokdemir Ziraat Odası’nın faaliyetleri ve çalışmaları hakkında geçmişten günümüze ve geleceğe yönelik planlanan yatırım ve hizmetlerle ilgili geniş kapsamlı bir sunumda bulundu.
Son muhtarlar buluşmasının en önemli açıklamalarından birisi de Tarımda Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kütahya İl Koordinatörü Ahmet Yıldırım tarafından yapıldı. TKDK’nın Kütahya ve ilçelerinde projelere bağlı olarak sunduğu hibe desteklerinden, tesislerden söz ederken Simav’ın bu konuda çok gerilerde kaldığına dikkat çeken Yıldırım, “Simav’ın bizde ayrı bir yeri var. Nasıl ayrı bir yanı var? Biz Simav’a bir türlü destek vermeyi başaramamışız. O yüzden bizde ayrı bir yeri var ve Simav’a TKDK olarak bir şeyler kazandırmak istiyoruz. Yatırımları burada desteklemek istiyoruz. TKDK hibe veren bir kurum. Bir kamu kurumudur. Simav’da çok bilinmediğini bildiğim için temelden girdim. Simav’da bazı köy ziyaretlerimizi oldu. Buralarda gördük ki birçok muhtarımızda dahil TKDK’yı duymamışlar ya da veya ne iş yaptığı ile bilgileri yok. Bu yüzden TKDK’yı tanıtmak istiyorum önce. TKDK, Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu. Avrupa Birliğinden Kırsal Kalkınma ile ilgili sağlanmış olan belirli bir fon var. Bu fonları hibe olarak ülkemizde yatırımlara kullandıran bir kurum. Hangi alanlarda destek veriyor? Hayvancılıkla ile ilgili yatırımlar. İşleme tesisi ile desteklemeler. Süt işleme, et işleme tesisi gibi yatırımlar ve bunun yanında çiftçilerimize daha fazla hitap eden Tıbbi aromalı bitki yetiştiriciliği, Seracılık desteklerinin sağlanması, Güneş enerji tesisi kuracaklar ile ilgili desteklerin sağlanması, otel yapımına destek vermek gibi birçok başlıkta ayrıca hibe desteklerimiz bulunmakta. TKDK şu an ikinci programın 5. Çağrı ilanını yayınladı. 16 Şubat tarihi itibariyle 5. Çağrı ilanımız yayınlandı. Birinci 15. Çağrı geçmişti ikinci programın 5. Çağrı ilanındayız. Bu dönemde hayvancılık ile ilgili yatırımlara ya da işleme tesisi gibi yatırımlara hibe desteği sağlayacağız. Bu dönem bizim için önemli. Niçin önemli? Birincisi Simav için ayrı bir ehemmiyeti var. Çünkü bugüne kadar TKDK olarak Kütahya geneline verdiğimiz hibe tutarı 75 milyon Lira (eski parayla 75 Trilyon), Simav’da verdiğimiz hibe tutarı 30 bin TL. Tek bir kişiye 30 bin TL hibe verebildik. Toprak veriminiz yüksek. Bu dönemde o nedenle birkaç yatırıma destek sağlayalım istiyoruz. Bunun ilk adımı da atıldı. İnşallah bir tane hayvancılık yatırımı var. Devamı da gelsin umut ediyorum inşallah ardı gelir. Bu dönemde birinci yatırım olarak hayvancılık yatırımlarına destekliyoruz. Hayvancılık yatırımlarından kastımız süt hayvancılığı, besicilik tesisi olan modern tesisler kurmak veya var olan tesisleri yenilemek için hibe desteği. Diğer başlığımızda Süt toplama, Süt işleme tesisleri, Kırkma, Kesme, Et işleme tesisleri için bunların modernizasyonu için destekler. Hayvancılık yatırımları için inşallah başvurularımız 8 Nisan’da başlayacak. Mayıs ayının ortalarına kadar devam edecek” dedi.
Muhtarlar toplantısının son konuşmacısı ise Eskişehir TEDAŞ Bölge Müdürlüğünden Elektrik Mühendisi İbrahim Bahçe oldu. Toplantıya Aydınlatma ihbar mobil uygulamasını tanıtmak için geldiklerini ifade eden Bahçe, “Öncelikle TEDAŞ’ın kurumsal yapısını ve kurumsal kimliğini tanıtmak istiyorum. Genelde özel dağıtım şirketiyle TEDAŞ faaliyetleri birbirine karıştırıyor. Bilindiği üzere 2009 yılında eski adı TEK ve TEDAŞ olan Türkiye’deki Elektrik dağıtım sektörü özelleştirildi ve 21 bölgede 21 ayrı dağıtım şirketi kuruldu. TEDAŞ Bölge Müdürlüğü olarak bizde Enerji Bakanlığı’na bağlıyız. TEDAŞ Bölge Müdürlüğü olarak 21 İlde Dağıtım şirketlerini, faaliyetlerini denetleyen bağımsız kuruluş olarak yani Devlete bağlı bir kuruluş olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bölge Müdürlüğümüz asıl faaliyetleri proje onay ve kabul işlemleri yapmak, Dağıtım şirketinin yapmış olduğu yatırım faaliyetlerini denetlemek ve kamulaştırma işlemlerini yapmaktayız. Genel itibariyle bizim çalışma faaliyetlerimiz bu kısımdan ibaret. Dağıtım Şirketleri ise sayaç okuma olsun, arıza onarım olsun, lamba tamiri olsun bu işlerle ilgilenir ve bu işlerin takipçiliğini biz Bölge Müdürlüğü olarak yapıyoruz. Bu iki kurumum faaliyet alanları birbirinden ayrı. Bölgenizde dağıtım faaliyetinde bulunan şirket ise Osmangazi EDAŞ adına Zorlu’dur. Biz aydınlatmanın etkin ve verimli yapılabilmesi için Enerji Bakanlığı ve TEDAŞ Genel Müdürlüğü ortak çalışması sonucu hayata geçen bir mobil ihbar uygulamamız var. Sizlere bunu tanıtacağız. Pilot bölge Osmangazi yani 5 il seçildi. Biz buradaki elektrik testlerini yaptık. Siz muhtarlarımızın yanmayan elektrik direklerini fotoğraflarını çekip uygulamaya atmak için sizlere sunuyoruz. Burada ki testten de geçtikten sonra tüm Türkiye’ye sunulacak. Telefonlarınıza playstore’dan “Aydınlatma İhbar” diye yüklüyoruz. Hem ios, hem de android uygulamamız var. Programı yükledikten sonra kayıt oluyorsunuz. Kayıt olduktan sonra yeni ihbar butonu çıkıyor. Yanmayan bir lamba gördüğünüzde telefonunuzla programı açıp yeni ihbar butonuna tıkladığınızda program fotoğraf çekmemizi istiyor. Telefonunuzda GPRS açıksa otomatik konum bilgisi alıyor dilerseniz haritadan kendinizde işaretleyebilirsiniz. İşaretledikten sonra tamam diyorsunuz ve ihbar oluşuyor. İmar alanı içinde 24 saat, imar dışı köylerimizde ise 48 saat süre veriyoruz. Eğer bu süreler içinde sorun giderilmezse ilgili kurum için para cezası kesiliyor. Bir de Kablo tamiri gerektiren arızalar yaşanıyor. O tür arızaların giderilmesi için 72 saat süre veriliyor” dedi.
Sözlerinin sonunda köy muhtarlarına seslenerek, “Elektrik dağıtımı konusunda sorun yaşanıyor mu?” şeklindeki sorusuna birçok muhtardan sözlü açıklama gelen Bahçe, bunlarla ilgili olarak tek tek açıklamada bulunarak sözlerini tamamladı. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KAYBOLAN PONÇİK ARANIYOR

Esenevler mahallesinde kaybolan Ponçik isimli ev kedisi aranıyor. Esenevler mahallesinde ikamet eden Fikret Önder’a ait olan Ponçik isimli

SANAYİ SİTESİ YAPI KOOPERATİFİNDEN “ANKARA TURU”

Simav’da taşınmasına karar verilen Simav Oto Sanayi Sitesiyle ilgili yeni kurulan Simav Esnaf ve Sanatkârlar Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi

AŞIRI HIZ VE DİKKATSİZLİK FELAKET GETİRİYOR

Son yıllarda karayolu yapımında Türkiye önemli bir evreyi geride bırakıp hava alanlarından duble yollara, köprülere hatta tünel yollara