SİMAVLI BİNLERCE ÖĞRENCİNİN GELECEKLERİNİ ÇİZECEĞİ “ŞEREF KAZCIOĞLU SİMAV KENDİN YAP ATÖLYESİ” TANITILDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SİMAVLI BİNLERCE ÖĞRENCİNİN GELECEKLERİNİ ÇİZECEĞİ “ŞEREF KAZCIOĞLU SİMAV KENDİN YAP ATÖLYESİ” TANITILDI
Paylaş
Tarih : 28 Kasım 2019 - 12:05

Sorumluluk alanı olan başta Kütahya olmak üzere Manisa,
Afyonkarahisar ve Uşak illerine hizmet veren Zafer Kalkınma
Ajansının bölgede dijital dönüşüm sürecini hızlandıracak ve sürdürülebilir kılacak geleceğin nitelikli iş gücünü oluşturmak için okul çağındaki
çocukların; tasarım, yenilikçilik, üretkenlik kapasitelerinin
geliştirilmesi amacıyla 10 Milyon TL destekli YENEP projesinin
Simav’da desteklenen “Şeref Kazcıoğlu Simav Kendin yap
Atölyesi” adlı Zafer Kalkınma Ajansının desteklediği
programın açılış ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Simav Kaymakamlığı Konferans Salonunda yapılan tanıtım programına; Kaymakam Türker Çağatay Halim, Belediye Başkanı Av. Adil Biçer, Simav Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Rüştü Güntürkün, Zafer Kalkınma Ajansından Yatırım ve Destekleme Ofisi Birim Başkanı Kutlu Eser, ajansın İzleme-Değerlendirme birim Uzmanı Ezgi Geçin, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Matar, İlçe Emniyet Müdürü Aytaç Ayhan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi ve şube müdürleri ile Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, odanın Meclis Başkanı Raci Hazıroğlu, projeye katkı sağlayan diğer kurum ve kuruluşlarla eğitim kurumlarının yönetici, öğretmen ve öğrenci gurupları katıldı.
Simav Halk Eğitimi Merkezinin üst katındaki bir bölümde oluşturulacak olan Şeref Kazcıoğlu Simav Kendin Yap Atölyesi tanıtım programında ilk kürsüye gelen isim Simav İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Atalay oldu. “Eğitime yapılan yatırım, Türkiye’nin Aydınlık geleceğine yapılan yatırımdır” diyerek sözlerine başlayan Atalay, projeyle ilgili başlangıçtan günümüze yaşanan gelişmeleri anlattı. Atalay şöyle konuştu;
ATALAY, “KAZCIOĞLU EĞİTİME HER ZAMAN KATKI SAĞLIYOR”..
“Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı kapsamında (YENEP) Şeref Kazcıoğlu Simav Kendin Yap Atölyesi tanıtım toplantısına hepiniz hoş geldiniz. 30 Ocak 2019 tarihinde 10 Milyon TL bütçe ile Zafer Kalkınma Ajansı tarafından çağrısı yapılan Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı (YENEP)”e Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar ve Manisa illeriyle 60 ilçe başvuruda bulunmuştur. Simav İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Simav Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile oluşturulan proje ekibinin çalışması sonucunda 31 Temmuz 2019 tarihinde 60 proje arasından Zafer Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen 34 proje arasına projemiz girerek desteklenmesi kabul edilmiştir. Projemizin hazırlık, başvuru ve kabul edilme aşamasında bizlere desteklerini esirgemeyen Sayın Kaymakamımıza, Sayın İlçe ve Belde Belediye Başkanlarımıza. Simav Meslek Yüksek Okulumuza, Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürümüze, Simav Ticaret ve Sanayi Odasına, Proje Ekibimize ve projeye destek veren diğer eğitim destekçilerine teşekkür ederiz.”
Projenin ortaklarının Simav Ticaret ve Sanayi Odası, Simav Meslek Yüksek Okulu olduğunu hatırlatarak proje iştirakçilerimizden Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Şeref Kazcıoğlu’na herkesin huzurunda teşekkür etmek istediğini açıklayan Atalay, “Sayın Kazcıoğlu, Simav’ın eğitimine her zaman katkı sağlamış örnek birisidir. Projemize de Manisa ilinde düzenlenen proje tanıtım toplantısında İştirakçi olup 50 Bin TL destek sağlayarak projenin kabul ve başarı kazanmasında büyük emek sağlamıştır. Bir diğer iştirakçimiz Simav Orman İşletme Müdürlüğüne de teşekkür ederiz. Projemiz 15 Ekim 2019 tarihinde yapılan sözleşme imza töreni ile başlamıştır. Proje bütçemiz 412.387 TL’dir Bunun 352.387 TL’si Zafer Kalkınma Ajansı hibesidir. Geriye kalan rakam eş finansman olarak iştirakçilerimiz tarafından sağlanacaktır. Simav Halk Eğitim Merkezinin Üst Katına “Şeref Kazcıoğlu Simav Kendin Yap Atölyesi” kurulacaktır. Proje süresi 15 aydır. Öğrencilerimize yeni nesil eğitim araçların öğretecek, dijital dönüşüm süreçlerini hızlandıracak ve sürdürülebilir iş gücünü ileriye dönük sağlayacak olan “Şeref Kazcıoğlu Simav Kendin Yap” Atölyesinin tanıtım toplantısının hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.
KUTLU, “YENEP İLE HAYALLER HAREKET EDECEK”..
Zafer Kalkınma Ajansından Yatırım ve Destekleme Ofisi Birim Başkanı Kutlu Eser ise kürsüye geldiğinde Zafer Kalkınma Ajansı olarak farklı alanlarda mevzuat ve şartnameye uygun projelere destek verdiklerine dikkat çekti. YENEP’in birçok katılımcı ve iştirakçiyi bir araya getirmesi açısından önemli olduğunu, projenin bir ayağının eğitim bir ayağının da sanayi olduğuna dikkat çeken Kutlu, “Şeref Kazcıoğlu Simav Kendin Yap Atölyesi Projesinde herkes taşın altına elini koydu. Dijital çağda yaşıyoruz. Hedefimiz ise; Türkiye’nin birçok gelişmiş ülkelerle yarışır hale gelmesi için her türlü desteği sunmaktır. 9-14 yaş gurubunda bulunan çocuklar bu projeden yararlanma imkanı bulacaklar. Çocuklarımız; makinelerin birbiriyle haberleşerek üretim yapabildiği bir döneme hazırlanacak. Kısacası bilişim ve teknoloji çağına ayak uyduracak yeni nesiller yetişecek. Başka bir deyişle ‘Şeref Kazcıoğlu Simav Kendin Yap Atölyesi’ hayallerin hareket haline geldiği bir merkez olacak” dedi.
KAZCIOĞLU; “SİMAV’DAKİ VARLIKLI KİŞİ SAYISINI MERAK EDİYORUM”..
Projenin ortağı ve günün ismi olan STSO Başkanı ve Kazcıoğlu Otomotiv’in Genel Müdürü Şeref Kazcıoğlu, kendisi için hayatındaki çok özel ve önemli günlerden birisini yaşadığını, binlerce öğrenciyi geleceğe yöneltecek, onların hayallerini gerçekleşmesine katkı sağlayacak bir merkezin oluşumuna destek vermekten mutlu olduğunu dile getirdi. Projenin başlangıcına kadar Simav İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Simav TSO yetkililerinin önemli çabaları bulunduğunu ve her iki kuruma teşekkür ettiğini bildiren Kazcıoğlu, “Kazcıoğlu Ailesi için olmazsa olmazların başında eğitim gelir. Bir söz vardır; ‘Zengin parasının hesabını yapan, varlıklı ise kazandığını doğduğu toprakların ve orada yaşayanların yararına kullanandır’. Bu nedenle ben şahsen yaşadığımız bu şehirde varlıklı kişi sayısını her zaman merak ediyorum” dedi.
Simav’ın eğitim dünyasına; Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi, Raife Kazcıoğlu Çırak Pansiyonu, Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile yapılan ortak projeler, Simav Teknoloji Fakültesi için yapılan Nuran Kazcıoğlu Uygulama Atölyesi ve son olarak Simav Özel Şeref Kolejinden sonra şimdi de Şeref Kazcıoğlu Simav Kendin Yap Atölyesi ile mütevazı oranda eğitim alanında yatırımlar oluşturduklarını anlatan Kazcıoğlu, “Zafer Kalkınma Ajansının Manisada’ki toplantısında YENEP’ten söz edildiğinde 50 bin lira katılımla bugün açılışını ve tanıtımını yaptığımız projenin Simav’a kazandırılmasında belki katkım oldu. Bunun yanında Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin öncülüğünde yapılacak ‘Hami Okul’ projesinde de Belediye Başkanımız Sayın Adil Biçer’i projenin hamisi olarak görmek eğitim sevdalısı olarak beni mutlu edecektir” şeklinde konuştu.
KONU SİMAV İSE GERİSİ BİZİM İÇİN TEFERRUATTIR..
Simav’da doğup, Simav’da kazandıklarını ve kazançlarını da Simav’a adadıklarını belirterek sözlerini sürdüren Kazcıoğlu, “Eğer konu Simav ise Kazcıoğlu Ailesi için gerisi teferruattır. Onun için herkesin Simav’ımıza sahip çıkmasını bekliyorum. Bakınız, kısa bir süre önce ilçemizi ziyaret eden Kütahya Valimiz Sayın Dr. Ömer Toraman, şehrimizi, değerlerini ve güzelliklerini çok sevdi. Sayın valimiz bile Simav’ın değerlerini gördü. Gelin, hep birlikte Simav’ın değerlerine, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın çok daha iyi şartlarda okumasına katkı sağlayalım. Bu atölyede göreceksiniz çocuklarımız, torunlarımız kabiliyetli oldukları alanları görecekler, yapmak istedikleri mesleklere yöneldikleri gibi, kendisi ve ülkesi için hayaller kurup, hayallere giden yolları çizecekler. Bu atölyenin Halk Eğitimi Merkezinde açılması için önemli bir adım atılarak oluşmasını sağlayan kaymakamımız Sayın Türker Çağatay Halim ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürümüz Sayın Halil Aktay’a ayrıca teşekkür ederken, merkezin oluşmasına destek olacak Simav Orman İşletme Müdürü Sayın Osman Aksoy’a, öğrencilerin okullarından merkeze gidip gelmelerini protokol gereği üstlenen Simav Belediye Başkanı Av. Adil Biçer ve belde belediye başkanlarımızla taşımalı eğitim kapsamındaki araç sahiplerine de ayrıca teşekkür ederim. Son teşekkürüm de Zafer Kalkınma Ajansının Genel Sekreteri başta olmak üzere tüm birimlerinin yetkililerinedir. Zafer Kalkınma Ajansı Simav’da birçok projeye destek vermiştir. Simav Ticaret ve Sanayi Odasıyla proje ortakları Simav Kaymakamlığına, Simav Belediyesine verdikleri uygun projelere destek ilçemize fark yaşatmıştır. Örneğin bu salon her şeyiyle Zafer Kalkınma Ajansının desteği ile hizmete girmiştir” diyerek sözlerini tamamladı.
BİÇER, “GÖREVİMDE İMZALADIĞIM İLK ÖNEMLİ PROJEDİR”..
Kürsüye davet edildiğinde “Şeref Kazcıoğlu Simav Kendin Yap Atölyesi” projesinin anlam yüklü olduğuna vurgu yapan Simav Belediye Başkanı Av. Adil Biçer, “Simav’da yaşanan bir eksiklik bu projeyle giderilecek. Simav’da işsizler var. ‘Ne yaparsın?’ dendiğinde ‘ne iş olursa yaparım’ cevabıyla karşılaşıyoruz. “Şeref Kazcıoğlu Simav Kendin Yap Atölyesi gibi yerlerden geçen insanlar inanıyorum ki gelecekte iş ararken; ‘Benim işim şu, ben şu işi yaparım’ diyecek. O nedenle söz konusu atölyenin açılışı Simav’ın geleceğini de yönlendirecek” dedi
“Şeref Kazcıoğlu Simav Kendin Yap Atölyesi”ne ilişkin proje destekçisi olarak attığı imzanın Belediye Başkanı seçildiğinde attığı en önemli ve hayırlı ilk imza olduğuna da vurgu yapan başkan Biçer, “Belediye olarak eğitimde ve Simav’ın geleceğinde etki yapacak her projeye desteğimiz sürecektir. Kısacası çocuklarımızın sanat ve meslek sahibi olmalarını destekleyeceğiz. Bu projeyi yapanlara ve desteğini sunanlara Kazcıoğlu Ailesiyle birlikte teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı.
KAYMAKAM HALİM, “KAZCIOĞLU AİLESİ, EĞİTİMDE SÜRDÜRÜLEBİLİR DESTEĞİN TA KENDİSİDİR”..
Programın son konuşmacısı ise Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim oldu. Kaymakam Halim, ilçede anlamlı bir törene daha katıldığını belirterek, “İş adamlarımızın eğitime olan katkılarını mesleğim süresince hep gördüm. Eğitim sever iş adamları gördüğüm kadarıyla eğitim binalarını yaparak devlete teslim eder ve adının yaşatılmasını bekler. Ama Simav’da durum Kazcıoğlu Ailesiyle birlikte farklılık kazanmış. Eğitim sevdalısı Kazcıoğlu Ailesi eğitim kurumlarını yaparak devlete teslim etmekle kalmamış desteğini sürdürülebilir bir hale getirerek eğitim kurumlarımızda başarıların artmasına yönelik çabalarını hep sürdürmüş. Bugün “Şeref Kazcıoğlu Simav Kendin Yap Atölyesi” projesi bu gerçeğin ta kendisidir. Zafer Kalkınma Ajansının eğitim alanında da programlar açarak destek sunmaya başlaması da önemli bir gelişmedir. Bu nedenle ben de ilçe kaymakamı olarak Zafer Kalkınma Ajansına takdir ediyor, kutluyorum” dedi.
***
Program İbrahim Eren Simav İmam Hatip Ortaokulu öğretmeni Mesut Ünal’ın “Şeref Kazcıoğlu Simav Kendin Yap Atölyesi” projesine ilişkin YENEP programı hakkında bilgilendirmesi ve programda ilkokul ve ortaokul öğrencilerinden sonra lise öğrencilerinin de yararlanmasının planlandığını açıklamasıyla son buldu. *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle