SOKAK DOSTLARIMIZ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » SOKAK DOSTLARIMIZ
Paylaş
Tarih : 18 Şubat 2020 - 12:18

Geçmiş Tarihten günümüze doğru bakıldığında uzmanların ve araştırmacıların değerlendirmelerine göre insanlara zararı olmayan, evcilleştirilen ve insanlarla birlikte yaşayabilen hayvanlar sınıfının öne çıkan cinsleri olan kedi ve köpekler “sokak dostları” olarak adlandırılıyor.
Her birinin aslında bir arada olmaktan korktuğu ama her ikisinin de insanlarla sıcak ilişki içinde olduğu muhakkaktır.
Bu nedenle insanlarımızın kimisi evinde iş yerinde kedi ve köpek beslemekte, barındırmaktadır.
Tabiri caiz ise örneğin kedinin olduğu evde fareden söz etmek pek mümkün değildir.
Köpeğin olduğu yerde de kurt, tilki gibi canlıların düşmanı vahşi hayvanların hatta hırsızların olduğunu pek söyleyemeyiz.
***
Birçok konu başlığıyla ilgili yazıların yanında ‘Kedi ve Köpek’ten bahsetmek de nereden çıktı? Diye sorabilirsiniz.
Haklısınız..
Bilindiği gibi son yıllarda sokak dostlarına hatta doğal hayatta yaşamını sürdüren domuz, kurt, tilki gibi vahşi hayvanlara şiddet hele hele öldürmek suç olarak kabul ediliyor.
Zaman zaman sosyal medyadan, gazete ve televizyonlardan da öğrendiğimiz gibi böz konusu canlıların öldürülmesine ilişkin yayınlanan fotoğraflar bile fotoğrafta yer alan kişinin ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalmasına neden oluyor.
İşte bu cezalara maruz kalmamak için herkesin dikkatli olması gerektiği gibi özellikle evcil hayvanların korunması çok daha fazla öne çıkıyor.
Mesela; Simav’ın tarım alanlarındaki mahsulleri talan eden, insanlara bile korku salan yaban domuzlarının avlanması kanunen yasak. Avcıların deyimiyle tarım alanlarına zarar veren yaban domuzlarının sürek avıyla vurulması bile resmi makamlarının izniyle oluyor.
Eğer bu yasak ihlal edilirse örneklerini geçmişte gördüğümüz vatandaşlar ağır para cezalarına çarptırılıyor.
***
Tarım ve Orman Bakanlığı evcil hayvanların korunması, mümkünse onların yaşamlarının sürdürülmesi noktasında vatandaşların da destek vermesini istiyor.
Yaz günlerinde sokak dostlarına su ve yiyecek gibi yaşamsal yiyecek ve içeceklerle destek olunmasını beklerken, doğal hayattaki hayvanlarında yerleşim yerlerine zarar vermemesi için kış dönemlerinde beslenmesine direk katkı sağlıyor.
Hayvanların korunması konusunda geçmişten günümüze birçok sivil toplum kuruluşu da artık daha duyarlı ve daha da etkili.
Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla daha da güçlenen hayvanseverler kısa sürede bir araya gelebilmekte ve her türlü yasal girişim de dahil seslerini hayvanlar lehine yükseltebilmektedirler.
İşte kedi-köpek olarak adlandırdığımız bugün “Sokak Dostları” olarak adlandırılan bu canlılar için tüm yurtta olduğu gibi Simav belediyesi de birçok önlemler ve sokak dostlarının lehine barınak gibi oluşumlar gerçekleştirmiştir.
Kontrolsuz bir şekilde dışarıdan getirilerek Simav’a salıverilen kedi ve köpeklere de bakım uygulamaya çalışan Belediye, kendisine bağlı veteriner hekimiyle de sokak dostlarının sağlık sorunlarını gidermekte, sağlık açısından da kontrol altında tutmaktadır.
***
Gelelim geçtiğimiz hafta sosyal medya sayesinde yaygın bir şekilde duyurulan ‘Hamile bir kediye duyarsız bir kişinin tekmeyle şiddet uygulaması’ konusuna.
Bu haber, hem büyük tepki gördü hem de şiddeti uygulayan kişinin cezalandırılmasıyla sokak dostlarına daha duyarlı davranılması gerektiğini toplumumuza bir kez daha hatırlattı.
Bu konuda sosyal medyada paylaşımlarda bulunan, olayı duyarlı ve örnek gösterilecek bir yaklaşımla sahiplenerek şiddet uygulayan şahsın bulunması yönünde talimatı veren ve bu talimatla Simav Polisinin başarıyla kişiyi tespit etmesi ve yasal mevzuat çerçevesinde para cezası uygulanması, Simav’ın aynı zamanda yurt genelinde sokak dostlarına şiddete karşı olduğunu göstermiştir.
Bu konuda Kaymakam Türker Çağatay Halim’in basın açıklamasını yazımın sonunda tekrar okuyabilirsiniz.
Kaymakamımıza, Polisimize teşekkür ediyorum.
***
SİMAV KAYMAKAMLIĞINDAN BASIN AÇIKLAMASI
Yerel ve ulusal basında yer alan sokaktaki dostlarımızdan bir kediye yönelik Simav ilçe merkezinde gerçekleşen şiddet olayı ile ilgili olarak; kamera görüntüleri oldukça net. Şiddet uygulayan vatandaşın kimliğini polisimiz tespit etti. Kesinlikle kabul edilemez ve görmezden gelinmeyecek bir davranıştır. Esefle kınıyoruz. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 14 ve 28/k maddelerine göre idari para cezası uygulamak üzere işlem başlatıldı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları