SP SİMAV İLÇE BAŞKANI ÖZCENGİZ, ANAYASA NASIL OLMALI SORUSUNU CEVAPLADI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » SP SİMAV İLÇE BAŞKANI ÖZCENGİZ, ANAYASA NASIL OLMALI SORUSUNU CEVAPLADI
Paylaş
Tarih : 10 Mart 2017 - 12:47

Saadet partisi (SP) Simav İlçe Başkanı Gökalp Özcengiz, AK Parti tarafından hazırlanan ve Milliyetçi Hareket Partisi tarafından destek görerek meclis’te yapılan oylamadan sonra cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Referandum oylaması kararı verilen Anayasa referandumuna ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu.
SP olarak Anayasa değişikliği, Anayasa’nın nasıl olması gerektiği konularında partisinin görüşlerini Simav kamuoyuyla paylaşan başkan Özcengiz, Anayasaların bağımsız her ülkenin milleti ile toplumsal antlaşması olması gerektiğine dikkat çekti. Açıklamalarında “Anayasa nasıl olmalı?” sorusuna da açıklık getiren Özcengiz’in ifadeleri şöyle:
ANAYASA NASIL OLMALI?
“Anayasalar toplumsal antlaşmadır ve 80 milyon insanın huzur ve barış içerisinde yaşamasının teminatıdır. Anayasanın hazırlanmasında insan hakları ve hürriyetinin esas alınması gerekir. Bu hakların başında din ve vicdan hürriyeti gelmektedir. Bu da 4 maddede ifade edilebilir.
1-ifade ve Yayma özgürlüğü, 2-Öğrenim ve Öğretim özgürlüğü, 3-Birlik olma özgürlüğü,4-İnandığı gibi yaşama ve ibadet etme özgürlüğü.
Yeni bir anayasa nasıl oluşturulmalı?
Madde 1: Bütün siyasi partilerin birlikte hazırladıkları bir anayasa olmalıdır. Ancak bu şekilde yeni bir anayasa toplumda barış ve huzuru sağlayabilir.
Madde 2 : Anayasanın değiştirilmesini istiyoruz. Siyasi partiler milli iradenin temsilcileridir bundan dolayı bütün siyasi partilerin bir araya gelerek bir uzlaşma temin etmeleri esastır.
Madde 3 : Eğer bir iki partinin kendi arasında belli maksatlar için anlaşarak bir anayasa değişikliği yapmaya kalkarsa bu anayasa ülkedeki sancıyı gidermez. Böyle bir değişiklik ilave huzursuzluklara sebep olur.
Madde 4 : Ne olursa olsun bir değişiklik yapalım veya müteakip kaldığımız maddeleri esas alalım böyle bir şeyi de kabul edemeyiz.Böyle bir anayasa toplumun sorunlarına çözüm olmaz gerçek çözüm olacak asıl anayasanın gelmesini geciktirir.
İdeal bir anayasa yapılırken nelere dikkat edilmeli?
Madde 1: Öncelikle fikir ve inanç hürriyeti önündeki bütün kısıtlamalar kaldırılmalı ve bütün tabular yıkılmalıdır. Tabularla anayasa yapılamaz, fikir ve inanç özgürlüğü kısıtlanarak anayasa yapılamaz. Anayasa yapılırken herkes fikrini özgür bir şekilde söyleyebilmelidir.
Madde 2 : Samimiyet esas alınmalıdır. Dilinizle demokrasi derken bir yandan milleti kendi istediğinize uydurmayı kastediyorsanız bu demokrasi sözünün hiçbir kıymeti yoktur. Siz insan haklarına saygı derken insan haklarını kısıtlamayı hedef alıyorsanız sizin insan hakları sözünüzün de bir kıymeti yoktur.
Madde 3 : Anayasaya yazılanların gerçekleştirilebilirliği, 18 yaş kanunu ele alınırsa ve siyasi partilerin millet vekillerinin yaş ortalamasına bakılırsa tatbikatta hayata geçmesinin ne kadar güç olduğu görülebilir. 18 yaşında bir kimseye mühendis olma ve öğretmen olma hakkı vermeyen bir sistem 18 yaşındaki kişilerden mühendis ve öğretmenlerin fikirlerini dile getirmesi beklenmektedir.
Madde 4 : İnsan haklarının teminat altına alınması ve gerçek demokrasinin teminat altına alınmasıdır.
82 Anayasası’nı ele alalım; söylediğimiz maddelere aykırı bir anayasadır ve biran önce değişmesi gerekmektedir.
82 Anayasasında neler var?
1: Müslümanlığın tatbikatta yasaklanması,
2: Hile rejiminin hayata geçmesi yani demokrasi olmayacak, milletin dediği olmayacak
3: Azınlığın çoğunluğa tatbikatı söz konusudur
82 Anayasasındaki maddeler kökten değişmediği sürece, seçilme yaşını 18’e çekelim halkın gözünü boyayalım anayasada bir değişiklik yaptık diyelim, bunun kime ne faydası var? SP olarak biz böyle bir arzuya alet olamayız.
Seçim barajının kaldırılmadığı, 82 Anayasasının kökten değiştirilmediği, dinin devlet idaresi altında olduğu, bir iki siyasi partinin kendi aralarında belli maksatlarla oluşturmuş olduğu bir anayasa toplumun sancılarına çözüm olamaz.
‘Biz anayasayı değiştirelim, seçilme yaşını 18 yapalım, Milletvekili sayısını 600 yapalım, başbakanlık gitsin başkanlık gelsin, anayasayı değiştirecek gücümüz var demek’ toplumun sancılarını gidermez ve çözüm olacak asıl anayasanın gelmesini geciktirir.
Seçim üslubu nasıl olmalıdır?
Vatandaş kendi düşüncelerin özgürce dile getirmeli, baskı altında bırakabilecek söylemlerden uzak durulmalıdır.17 Nisanda yüz yüze bakacağız. ‘Evet’ veren bölücü olmadığı gibi ‘Hayır’ verende hain
değildir. Kutuplaştırıcı söylemlerin kimseye faydası olmadığı gibi toplumda huzursuzluklara sebep olacaktır. Simav SP İlçe başkanı olarak referandumun hayırlara vesile olmasını temenni ederim”. *Haber:Kemal Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET
BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET

Simav’ın mahallelerine ve Eynal Kaplıcalarına şehir içi yolcu taşımacılığı hizmeti veren Simav Belediyesi, ilkokuldan üniversite

EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK
EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, mevcut imkanların her alanda en iyi şekilde halk ve belediye yararına kullanımından yana olduğunu belirterek

CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI
CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI

Simav’a atanan Cumhuriyet Savcısı Bilal Karakaya, görevine başladı. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları kurası ile Simav’a