SPORCU KADAR SEYİRCİ DE CENTİLMEN OLMALI

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » SPORCU KADAR SEYİRCİ DE CENTİLMEN OLMALI
Paylaş
Tarih : 10 Nisan 2017 - 12:53

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” sözünün ne kadar önemli ve yerinde bir söz olduğunu kısa bir süre önce Akbaldır Spor Salonunda bir kez daha öğrendim.
***
Simav Belediye Başkanlığının 13 Mart tarihinde başlatıp ve 7 Nisan akşamı final maçıyla sonlandırdığı “Takımını Kur, Voleybol Heyecanını Sen de Yaşa” adlı Voleybol Turnuvasında Gümüşsuspor Şampiyon olurken güçlü rakibi Kazcıoğlu Otomotiv Spor’un turnuva ikincisi olması kimilerine göre beklenen bir sonuç, kimilerine göre ise sürpriz oldu.
Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğü’ne ‘spordan gelen adam’ olarak bilinen Mustafa Sapmaz’ın atanmasıyla ilçedeki spor aktivitelerinde çok önemli gelişmelerin yaşandığını, spor tesisleri açısından önemli güncellemeler ve malzemeler kazanıldığını söz konusu bu turnuvada yakından görmek mümkün oldu.
Bir zamanlar sadece sporu yapanların çok yakınında bulunanların “izleyici” olduğu Simav’da artık kitleler spor karşılaşmalarını izliyor.
Bundaki diğer önemli faktörler ise spor öğreticisi elemanları, yani Yıldıray Kaya, Yusuf Tanyeli, Zeki Bulut, Özcan Çelik ve Çetin Aysu gibi isimlerle Kazcıoğlu Otomotiv’in ilçede ilkleri başlattığı spora özel sektör desteğinin yer almasıdır.
***
Yukarıda bahsettiğim önemli spor organizasyonunun final gecesinde bırakın protokol üyelerini, salon görevlilerini, küçük yaştaki çocuklardan anne ve babalardan tutun da her yaştaki spor tutkunu ya da bir şekilde salona gelen insanlar spor coşkusunu heyecanla birlikte ben de dahil yaşadım.
Şampiyon olmak gibi önemli bir hedefe ulaşmanın çok çalışmak ve mücadele etmek yanında seyirci desteğine ya da motivasyonuna ihtiyaç olduğunu da orada anladım.
Ama söz konusu bu motivasyon zıtlaşmaya, karşılıklı hakarete hatta küfüre kadar varan olumsuzluklar yaşatırsa orada ne spor, ne de spora sevgi, ilgi olur.
Gümüşsuspor-Kazcıoğlu Otomotiv Spor Voleybol Finaline de damga vuran bu küfürlü motivasyonlar oldu.
Kulakları sağır edecek sesler ve bağırışlar yanında kişileri çocuğunun, karısının, eşinin yanında rencide edecek ifadeler bana kalırsa hiçbir taraftara yakışmadı.
Küfürlü ve tepki çeken motivasyonları kimler yaptı diye bana sormayın.
O taraftar gurubunu açıklayarak onlara savunma ya da cevap hakkı vermek istemiyorum.
Herkes kendini biliyor.
Ama yazımın başında da Atatürk’ün ünlü sözünde belirttiği gibi, sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısı olmalı ama bence seyircinin de zeki, çevik ve ahlaklısı olmalı.
***
Söz sözüm Belediye Başkanı Süleyman Özkan’a dır.
İnsanlarımızı kahve köşelerinden, televizyona esir olmaktan kurtarıp çocuklarımızın, arkadaşlarımızın yaptığı spor müsabakalarına seyirci olarak çekmeyi lütfen sürdürünüz.
İlçede daha fazla spor ve kültürel etkinliğe fırsatlar yaratınız.
Teşekkür ederim.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da