SPORDA VEFASIZLIK

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » SPORDA VEFASIZLIK
Paylaş
Tarih : 19 Haziran 2017 - 12:53

Simav’ın spor dünyası kendimi bildim bileli futbola odaklı, futboldan başka spor dalının yaygın olmayışıyla hep dikkatimi çekmiştir.
Terzi Kaptan’lar, Sarı Necdet’ler, Dayı’lar, Trafocu’lar, İbo’lar, Topaler’ler hatta Koyuncu’lar dönemleri futbolun zirve yaptığı süreçler içindedir.
Hele hele, Simav Gençlerbirliği ile Simav Spor’un ilçe derbileri yaşattığı geçmişte kalan o günler, Kelle’ler, Çertçi’ler, Terzi İsmail’ler benim çok daha iyi hatırladığım, yaşadığım dönemlerin yıldızları, merhum Gobak Kemal ise tribünlerin çılgın taraftarıydı.
Zaman her zamanki gibi geçip giderken, futbol dünyamızda insanlar gibi kulüpler de bir açıldı, bir kapandı.
Simav İdman Yurdu, Ege Kalkan Spor, Eynal Spor ve beldelerle köylerimizde onlarca futbol kulübü.
***
Futbol, futbol, futbol.
Yatıyorsun, kalkıyorsun, yeni bir güne başlıyorsun sporda varsa yoksa futbol.
Futbollu günler yaşanırken Simav’ın yetiştirdiği değerlerden, Karate ustası, kendisini dönemin Dünya Karate Şampiyonu Bruce Lee’ye benzeten ya da Bruce Lee’ye benzeyen Hisarbeyli Nihat Yiğit Simav’da Karate Okulu açarak sporun ilgi odağında yön değiştirdi.
Günümüzde; Gonshin ismini verdiği, uzak doğu tarzı dövüş tekniğinin mucidi, ileri Türk dövüş tekniklerinin yeni nesil örneği olan bu sporun ustası Yiğit, ilkokul çocuklarından tutun, liselere varıncaya kadar hatta büyükler kategorilerinde bile onlarca insan dövüş sanatı olduğu sanılan ama aslında savunma sanatı olduğu ifade edilen karateyi öğrenmek için gelenleri kurslarına dahil etti.
Kollarını kıranlar, ellerini, bileklerini, ayaklarını incitenler, kazara gözleri moraranlar olmadı mı, oldu. Kırılan mermerler, tuğlalar, tahtalar ise işin cabası.
Simav’ın tarihinde ilk kez Ulusal Karate Şampiyonası düzenlendi.
Türkiye’nin birçok şehrinden bu sporun yetkilileri ve temsilcileri gelerek Simavlılara karate sporunu bir şampiyonayla daha iyi anlatabilme, gösterebilme gayretinde oldular.
Ve sonuçta Simavlılar, Karate’de sınıflandırma adı olan “Dan”ı da öğrendi.
***
Karate de bitti.
Yine o bir topun ardından 22 kişinin koştuğu, dünyayı peşinden sürükleyen futbola devam ettik.
Okul sporlarıyla farklı spor dallarıyla tanışsak da, Anadolu İmam Hatip, Simav Teknik Lise ve Anadolu Liseleriyle Grekoromen ve serbest dallarda güreşle tanışsak da kulüpleşme olmadığı için sezonluk sporlarımız olarak bugünlere kadar devam etti.
Simav Cumhuriyet Anadolu Lisesi 10’u aşan spor dalında yıllık faaliyetlerini başarıyla sürdürse de yine kulüpleşme olmadığı için bunlar da okul sporları olarak varlığını sürdürdü.
***
Ta ki, Kazcıoğlu Otomotiv bünyesinde Kazcıoğlu Otomotiv Spor Kulübü kuruluncaya kadar. Voleybol ile başlayıp basketbol, atletizm ve jimnastik dallarıyla Simav’ın spor dünyasında yeni bir rüzgar estiren kulüp, kısa zamanda ilçe, il ve Türkiye dereceleriyle ilçemizin, ilimizin adını başarıyla duyurdular.
Simav ekonomisine kazandırdıkları, istihdam açısından 300 kişiye iş sunarken 300 aileye ekmek sunan, son 10 yıl içinde Kütahya genelinde hep ilk 10 içine girerek Kütahya devleri arasında vergi şampiyonlukları yaşayan, Ramazan, Kurban bayramlarındaki programları, yaz döneminde ise düzenlediği toplu aile pikniğiyle Simav’daki diğer kuruluşlara ve ilimize örnek olan Kazcıoğlu Otomotiv’in spor alanındaki bu kazanımları bana göre diğer kurum ve kuruluşların da küçük-büyük yapması gereken atılımlar olmalı.
***
Gelelim VEFASIZLIK’a!
Kurulduğu günden bu yana amatör spora profesyonel bir hava kazandıran,
Küçüğünden büyüğüne, kızından erkeğine her çocuğun ailesi tarafından güven içinde teslim edildiği, anaların-babaların gözlerinin arkada kalmadığı, Akbaldır ya da Muradınlar’daki spor salonlarının ilk kez taraftarlarla dolduğu, Akbaldır Stadında yapılan bayramlarda jimnastik gösterilerinin ayakta alkışlandığı Kazcıoğlu Otomotiv Spor Kulübü’ne bu içinde yaşadığımız ilin spor dünyasını yönetenlerin vefasız davrandığına inanıyorum.
Simav’dan ilk kez bir voleybol takımının Türkiye Şampiyonasına katılması yaşanmış, değil hayal edilmiş bir hedefti.
İşte bu kulübün voleybol takımı Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından düzenlenen Festival Voleybol Altyapılar Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazandı.
Simav, Kütahya, bölge turnuvalarında hep ilk sıraya yükselerek, rakiplerini bir bir geride bırakarak Simav’ı ve Kütahya’yı temsil ederek.
2-9 Haziran 2017 tarihleri arasında Bursa’da yapılan Türkiye Şampiyonasında her biri müessese takımı olan Fenerbahçe, Tofaşspor, Beşiktaş, Galatasaray, Halkbank, Ziraat Bankası gibi sporun ünlüleri arasında yer alan Kazcıoğlu Otomotiv Spor Kulübü, 7 günlük maç maratonunda Simav’ı ve Kütahya’yı temsil etmenin gururunu, Simavlılar olarak bizler de mutluluğunu yaşadık.
***
Sözün özüne ya da baştaki başlığımıza gelecek olursak Kazcıoğlu Otomotiv Spor Kulübü’nün tüm sporcularına en büyük vefasızlık bu turnuvayı yönetenlerle Kütahya’nın Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü’nden yani Kütahya’da sporu yönetenlerden gelmiştir.
Çünkü; Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından düzenlenen Festival Voleybol Altyapılar Türkiye Şampiyonasıyla takımları ve turnuvayı tanıtan kitapçıkta ne yazık ki tüm takımların takım fotoğrafı yer alırken Kazcıoğlu Otomotiv Spor Kulübü Voleybol Takımının amatör ruhlu sporcularının yer aldığı fotoğraf tanıtım kitapçığının 52.sayfasında yer almamıştır.
Bu Simav’ı, Kütahya’yı tanıtmak, adlarını duyurmak için yola çıkmış voleybolculara en büyük VEFASIZLIKtır.
Bu vefasızlığa göz yumanlar ise kitapçıkta fotoğraflı açıklamaları bulunan Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, şampiyonanın yapıldığı Bursa’nın Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve elbette sadece Kütahya takımlarının yanında yer alan, yıllardır bu tutumunu hep sergileyen Kütahya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen’dir.
Sayın Ölçen ne yazık ki spor alanında yine Simav ile ilgili ölçümünü yapamamış, ölçememiştir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;