STSO BAŞKANI KAZCIOĞLU: “MESLEK VE ESNAF ODALARININ TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ BÜYÜK”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » STSO BAŞKANI KAZCIOĞLU: “MESLEK VE ESNAF ODALARININ TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ BÜYÜK”
Paylaş
Tarih : 05 Ocak 2017 - 15:11

TOBB Mesleki Eğitim Kurulu Üyesi ve Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu,TOBB’un iş dünyasının önünü yasal, sosyal ve kültürel anlamda açarak dış ülkelerle birlikte önemli entegrasyonlar sağlanmasında yardımcı olduğunu ifade etti. Kısa bir süre önce TOBB’un Ege Bölgesi Toplantısında kısa adı EKK olan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun ülkede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen istihdam ve üretimle birlikte ülke kalkınması için önemli bir rapor sunduğunu hatırlatan Kazcıoğlu, “Zaman zaman kamuoyunda TOBB ne yapıyor, odalar ve borsalar ne işe yarıyor şeklinde sözler yer alıyor. Bu nedenle alınan karar gereğince gerek ticaret ve sanayi odaları olarak bizler, gerek borsalar ve gerekse bağlı olduğumuz TOBB verdiği hizmetler kadar yaptığı girişimleri, gerekli olan yasa, tüzük ve yönetmeliklerin çıkarılmasında oynadığı rolü kamuoyuyla paylaşma kararı aldık. Bu çerçevede STSO olarak ülkemizin sanayi alanında ekonomik ve istihdam açısından değer taşıyan hayata geçirdiği ya da hayata geçiremediği çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz” dedi.
İşte STSO Başkanı Kazcıoğlu’nun ‘TOBB olarak yaptıklarımız’ dediği Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararlarından bazı örnekler:
*İSTEĞİMİZ:
KREDİ GARANTİ FONUNDAN; KEFALET KAPASİTESİ ARTIRILSIN TALEBİMİZ İLE İHRACATA YÖNELİK İLAVE DESTEK SAĞLANSIN TALEBİMİZ OLDU.
SONUÇ: Hükümete yapılan girişimlerimizde Hazine, Kredi Garanti Fonu’na yaklaşık 20-25 milyar lira gayri nakdi destek sağlayacak. Böylece Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 250 milyar liraya kadar yeni kredi hacmi oluşturulacak. Kredi Garanti Fonunun ihracat kredileri için verdiği kefalet oranı %85’den %100’e çıkarılacak.
*İSTEĞİMİZ:
YATIRIMLARI DESTEK İÇİN YATIRIM İNDİRİMİNİN YENİDEN GETİRİLMESİNİ İSTEDİK.
SONUÇ: Bu isteğimiz çerçevesinde
imalata yönelik harcamalar için Kurumlar Vergisi indirimi tam olarak uygulanacak, teşvikin tamamını, diğer kazançlara uygulama imkanı da getirecek ve yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi verilecek.
*İSTEĞİMİZ:
SIKINTILI SEKTÖRLERDE SGK PRİM ÖDEMELERİNİN ERTELENMESİ TALEBİNDE BULUNULDU.
SONUÇ: Bu talebimiz; Aralık 2016 ve Ocak-Şubat 2017 aylarında ödenmesi gereken SGK primlerinin faizsiz olarak Ekim-Kasım-Aralık 2017’ye ötelenebilmesini getirdi.
*İSTEĞİMİZ:
İSTİHDAM İÇİN DESTEK VERİLMESİNİ, TOPLUM YARARINA PROGRAMI (TYP) AZALTILIP İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI ARTIRILMASINI İSTEDİK.
SONUÇ: Bunlara karşılık olarak; Orta ve yüksek teknolojili sektörlerde yeni istihdam sağlayacak işverenlere bir yıl süresince asgari ücretin yarısı, ikinci yılda ise yüzde 25’i kadar destek verilmesi sağlanırken 500 bin kişi işbaşı Eğitim Programı ile özel sektörde istihdam edilmesi kabul gördü.
*İSTEĞİMİZ:
FİNANSMANA ERİŞİMDE SIKINTI YAŞAYAN KOBİ’LERE DESTEK VERİLMESİ HÜKÜMET’TEN TALEP EDİLDİ.
SONUÇ: Bu konuda Bankaların, reel sektör firmalarının kredilerini yapılandırması kolaylaştırılmasına, BDDK bankacılık sektörünün reel sektöre kredilerini yeniden yapılandırılması için yetki ve imkân veren karşılıklar kararnamesi kabul edilip burada bazı yükler buradan alınıp; elde edilen kaynakları bankalar, kredi yapılandırmasında kullanabilmelerine imkan sağlandı. Ayrıca KDV iadelerinin hızlandırılması kabul gördü.
İş dünyasının önünü açacak diğer kararlar hakkında da bilgi veren Kazcıoğlu şöyle devam etti:
*İSTEĞİMİZ:
VERGİ, PRİM VE ODA AİDAT BORÇLARI YAPILANDIRILSIN AMA BUNUN YANINDA VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYENLER DE ÖDÜLLENDİRİLSİN İSTEDİK.
SONUÇ: Talebimize bağlı olarak; Haziran 2016’ya kadar olan vergi, prim, Oda aidat, odaların TOBB’a aidat borçları yapılandırdı. Bundan 1,2 milyon kişi yararlandı. 78 milyar TL’lik borç yapılandırıldı.
Yapılandırmadan 118 bin Oda-Borsa üyesi yararlandı. 88 milyon TL yapılandırıldı. Maliye Bakanı, vergisini düzenli ödeyenlerle ilgili yaptığı çalışmayı da yakında açıklayacak.
*İSTEĞİMİZ:
GEÇMİŞTEKİ SIKINTILARDAN DOLAYI BUGÜN ZORLUK YAŞAYAN ÜYELERİMİZ İÇİN «SİCİL AFFI» ÇIKARILSIN İSTEDİK.
SONUÇ: Talebimiz üzerine ilgili yasa tasarısı Meclise sevk edildi. Bu yasa hayata geçerse çıktığı tarih öncesinde karşılıksız çek, protestolu senet, kredi ve kredi kartı borcu olanlar bu borçlarını 6 ay içinde öderse ya da yeniden yapılandırırsa geçmişe yönelik olumsuz sicil kayıtları dikkate alınmayacak.
*İSTEĞİMİZ:
ÜYELERİMİZ FİNANSMANA ERİŞİMDE TEMİNAT SIKINTISI YAŞIYORDU. FABRİKA BİNASINI TEMİNAT VEREBİLİRKEN İÇİNDEKİ DEĞERİ ÇOK DAHA YÜKSEK OLAN MAKİNESİNİ TEMİNAT VEREMİYORDU. ÇÖZÜM İSTEDİK.
SONUÇ: Bunun üzerine Taşınır Rehni Kanunu hayata geçti. Ocak 2017’den itibaren yürürlüğe girdi. Bundan böyle üyelerimiz artık her türlü taşınırını teminat olarak verilecek. Alacaklar, çok yıllık ürün veren ağaçlar, fikri ve sınai mülkiyete konu haklar, kazanç ve iratlar, lisans ve ruhsatlar, Kira gelirleri, Kiracılık hakkı, Makine ve teçhizat, araç, ekipman, alet, iş makineleri, elektronik haberleşme cihazları, Sarf malzemesi, Stoklar, Tarımsal ürün, Ticaret unvanı ve/veya işletme adı, Ticari işletme veya esnaf işletmesi, Ticari plaka ve ticari hat, Ticari proje, Vagon, vb.
*İSTEĞİMİZ: KOBİ’LERE TOBB NEFES KREDİSİ:
SONUÇ: KOBİ’lere yıllık %9,90 faizle ile kredi kullandırmak, Bankaların fiyatlamasında psikolojik eşiği kırmak, Bankaların ellerindeki kaynağı KOBİ kredilerine yönlendirmesini teşvik etmek, Hükümetin kredi faizlerini düşürme politikasını desteklemek için TOBB«Nefes» Kredisi
Protokolleri geçtiğimiz 2 Aralık Cuma günü Başbakanımızın himayelerinde imzalandı. Nefes Kredisi geçtiğimiz 12 Aralık Pazartesi itibariyle 81 il, 160 ilçede hayat buldu. Yıllık %9,90, aylık %0,825 faiz ile KOBİ’lerimiz kredi kullanabilir hale geldi. Önümüzdeki haftalarda yaklaşık 80 bin üyemiz ucuz finansmanla buluşmuş olacak. Haber: Kemal Yalçın

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET
BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET

Simav’ın mahallelerine ve Eynal Kaplıcalarına şehir içi yolcu taşımacılığı hizmeti veren Simav Belediyesi, ilkokuldan üniversite

EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK
EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, mevcut imkanların her alanda en iyi şekilde halk ve belediye yararına kullanımından yana olduğunu belirterek

CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI
CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI

Simav’a atanan Cumhuriyet Savcısı Bilal Karakaya, görevine başladı. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları kurası ile Simav’a