TAKI MI, ÖDÜNÇ MÜ?

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » TAKI MI, ÖDÜNÇ MÜ?
Paylaş
Tarih : 11 Ekim 2018 - 12:23

Türk örf, adet ve gelenekleri içinde yardımlaşma; çeşitli örnekler ve boyutlarda atalarımızdan günümüze, günümüzden de geleceğe taşınmakta.
Gıdadan, giyime, yiyecekten içeceğe, imeceden, düğünlerde takıya kadar,
Doğum-ölüm sürecinde her türlü desteği sürdürmeye varıncaya kadar ata geleneğimizde ‘yardımlaşma’ ön planda.
***
Ara verdiğim yazılarıma bugün başlıkta da yer alan düğün, sünnet, nişan hatta doğumlarda yapılan takılara değinmek istiyorum.
Günümüzde hac ve umreye gidenlere bile takı yapıldığı görülürken bence ‘Yardımlaşma’ kavramını dejenere ettik.
Yardımlaşma; kişiye yardımda bulunma, yükünü hafifletme, eksiklerini tamamlama adına yapılırken bugün yapılan 6 su veya çay bardağını, paketlenmiş havluyu, 3-4 kâseyi takılan altınların yanı sıra deftere madde madde, isim isim not edenler var.
Deftere not edildin ise yapılan takı, hediye geri ödenecek demektir.
Halbuki bu yardımlaşmanın temelinde karşılık beklemek yoktur, adı üstünde yardımdır, destektir, eksiği gidermektir.
***
Son yıllarda artık takı ve hediye meselesi esastan ödünç oldu gitti.
Hali vakti yerinde olanlar takı ve hediyeleri zaman içinde karşı tarafın düğününde, sünnetinde, nişanında, hac, umre ziyaretinde, yeni iş yeri açma, yeni eve girmede bir şekilde ödeme fırsatı bulurken, hali vakti yerinde olmayan ya da bu konuma düşenlerin vay haline.
Hele o düğün sırasında müziğin durdurulup takı töreninin başlatılmasına ne demeli.
Uzun uzadıya bir takı kuyruğu yaşanması ise Simav’da bankalarda, elektrik, su faturası ödeme kuyruklarından daha beter.
Sanırsın Simavlıların hepsi takı değil borç kuyruğunda.
***
Doların kontrol edilemez değer seyrinde geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana doların da yükselmesine paralel bir çeyrek altının alış fiyatına şöyle bir bakacak olursak;
28 Mayıs 2018’de eski tarihli hediyelik çeyrek altının fiyatı 315 TL iken zaman içindeki seyri 325, 318, 320, 375 ve doların yükselmesiyle 390, 405, 410, doların ateşinin biraz düşmesiyle 385’e gerileyiş ve ardından da 380 TL seviyelerinde seyrediş.
***
Çeyrek altının gramının sabit olmasına rağmen eski tarihlisi ile yeni tarihlisi arasındaki 5 TL’lik fiyat farkının düşündürücü olduğu Simav’da 19 Mayıs 2011 depremi ile ötelenen düğün ve sünnetler o yıldan bu yıla artarak gerçekleşip hafta içinde bile düğünler yapılıp salonlarda yer bulmak imkansız bir hal alırken en büyük sorun altın fiyatlarının yükselmesi olarak gözlendi.
Kendi düğün, sünnet, doğum ve diğer önemli günlerde yapılan takıların ödünç olduğunun altı çizilen günümüzde, takı borcu ödemelerde kişilerin önemli sorunlar yaşadığı da halk arasında hep konuşuldu.
Ama gerçek olan o takının gün gelip geri ödenmesiydi.
Hele hele takı borcu ödenecek hafta mevcut düğünün dışında bir düğün daha var ise durum daha da zor ve ağır bir hal alıyordu.
Takı konusunda artık hediye, yardım olmadığı yönünde yurt insanı tartışa dursun, sunduğu takısını kendisinin düğününde geri alamayan bir vatandaşın mahkemeye başvurarak çeyrek altınını talep etmesi Türkiye gündeminde yer buldu.
İşte o haber:
YARGIDAN İLGİNÇ KARAR
Kayseri’de geçtiğimiz Eylül ayında bir kişi çeyrek altın taktığı arkadaşını düğününe çağırdı. Ama arkadaşı gelmedi. Bunun üzerine taktığı altını icrayla geri aldı.
Kayseri’de yaşayan bir vatandaş arkadaşına düğününde çeyrek altın taktı. Bir süre sonra kendisi de düğün yapan vatandaş, arkadaşını düğününe davet etti. Ancak arkadaşı gelmedi. Bunun üzerine vatandaş taktığı altını geri istedi. Araya aracılar girdi ama altınını alamadı. Ardından icra takibi başlattı. Altını geri vermeyen kişi evine icra dosyası gidince borcunu kabul edip altının parasını yatırdı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 311

”Mehmet Dündar Kamer” Mart 2020’den bu yana içinde olduğumuz Koronavirüse karşı mücadele sürecinde tam 311 köşe yazısını sizler

KORONA GÜNLERİMİZ 310

”2 SAVAŞ DA DEVAM EDİYOR” Türkiye’nin sorunları her gün büyüyen bir yumak haline gelirken Koronavirüsle mücadele de devam ediyor. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 309

”İşler sarpa sarıyor” Gözle göremediğimiz, elle tutamadığımız Koronavirüs sanki gelişmiş bir laboratuarda üretilmiş gibi her ortama