TEMA DEDE ÖMER ÖNDER “BEYAZ MELEĞİNE KAVUŞTU”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » TEMA DEDE ÖMER ÖNDER “BEYAZ MELEĞİNE KAVUŞTU”
Paylaş
Tarih : 07 Aralık 2020 - 12:02

Simav’ın “Ziraatçı Ömer”i, TEMA Simav’ın kurucusu ve her şeyi, çocukların ve gençlerin Toprak Dedesi, yeşilin diğer ismi ve Simav’ın “Zekiye Öğretmen”i merhum Zekiye Önder’in eşi Ömer Önder geçtiğimiz 25 Aralık 2020 Cuma günü saat 16.00 sularında evinde hayata gözlerini yumdu.

Simav’ın TEMA Dedesi emekli ziraat teknisyeni Ömer Önder (97) bir süredir yaşlılığa bağlı rahatsızlıklarıyla ilgili evinde tedavi görürken geçtiğimiz Cuma günü hayata gözlerini yumdu. Önder, 30 Ocak 2020 tarihinde hayata gözlerini yuman çok değer verdiği eşi merhum emekli öğretmen Zekiye Önder’in Demirciköy Kabristanındaki mezarının yanına defnedildi.

Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze dek önemli bir sürecin yakın tanığı olan, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı sonrası yaşadıklarıyla büyüyen, her konuşmasında tarihimizden bilgiler aktarırken gün geldiğinde ilçe tarımının gelişmesi için, gün geldiğinde de Simav çiftçisinin bilgilenmesi için çabalar harcayan, yaklaşık son 30 yıldır da TEMA bayrağı altında hem ilçemiz hem de ülkemiz için toprak, erozyon, çevre ve hava kirliliği, su, kağıt, elektrik israfı konularında mücadele eden ve ölümüne dek sadece miniklerin değil büyüklerin de TEMA Dede’si, Toprak Dede’si olan Ömer Önder için ne yazık ki pandemi koşulları ve sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle mütevazı bir tören yapıldı.

Yeni Cami Caddesindeki evinin önünden pandemi kuralları çerçevesinde Önder, Öner Aileleri ve çok yakınlarının katıldığı ilk törende dualar yapılıp helallik verilmesinden sonra doğduğu

Demirciköy Belde Kabristanına götürülen Ömer Önder’in naaşı, burada yine yakın aile fertlerinin, Demirciköy Belediye Başkanı Cahit Onar, Simav Belediyesi eski başkanı Süleyman Özkan ve bazı isimlerin yer aldığı defin işleminin ardından kabristanda yer alan sınırlı sayıdaki katılımcıların taziyelerini de Ömer Önder’in oğlu Mehmet Önder Kabul etti.

Simav’da yaşayan her ferdin bir şekilde en azından bir teşekkür borcu olduğu Ömer Önder’in vefatı büyük üzüntüye yol açarken, bugün bile sosyal medya hesaplarından en güzel düşünceler ve üzüntüler dile getirilip insanlar sokağa çıkma yasağını hatırlatarak cenaze törenine katılamadıklarını üzüntüyle duyururken Kütahya Valisi Ali Çelik, Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Adil Biçer ve AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Kulat taziye mesajları yayınladı.

Kütahya Valisi Çelik mesajında, “Kütahya’mızın yeri doldurulamayacak değeri Toprak Dedemiz Ömer Önder’in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Bu toprakları sevmeyi öğreten, ömrünü gönül verdiği toprakları ağaçlandırmaya adayan Toprak Dedemize Kütahya olarak çok şey borçluyuz. Merhum Önder’in mekânı cennet olsun.” derken Simav Kaymakamı Halim, “Simav’ın yeri doldurulamayacak değeri, uzun yıllar TEMA temsilciliği yapan Ömer ÖNDER yaşamını yitirdi. Bu toprakları sevmeyi öğreten, ömrünü gönül verdiği toprakları ‘Can Dostları’yla birlikte ağaçlandırmaya adayan Toprak Dedemize Simav olarak çok şey borçluyuz. Mekânı cennet olsun. Tüm Simav’ın başı sağ olsun.” ifadesinde bulundu.

Simav Belediye Başkanı Biçer de; “Hayatını orman ve ağaçlara adayan, Simav’ımızın yeri doldurulamayacak değeri Tema Dedemiz Ömer Önder’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabırlar diliyorum. Mekânı Cennet Olsun. Tüm Simav’ımızın Başı Sağ olsun.” derken AK Parti İlçe Başkanı Kulat, “Simav’ımızın Tema Dedesi Ömer ÖNDER amcamızın vefat haberini almanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Hayatı boyunca iyilik ve güzellik peşinde oldu, rabbim rahmeti ile muamele etsin, ailesine, sevenlerine ve tüm hemşerilerimize baş sağlığı diliyorum.”

Simav Cumhuriyet Yareni Büyük Yarenbaşısı Süleyman Koçak da Simav’ın önemli bir değerini, Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze dek sürece şahitlik yapan yaşayan tarihlerinden birini daha kaybettiğine dikkat çekerek, “Cumhuriyet Yareni olarak ilçemizin Cumhuriyet sevdalılarından TEMA Dedemiz Ömer Önder’e Allahtan rahmet diliyoruz. İnşallah Işıklar içinde uyusun” dedi.

Simav’ın Sesi Gazetesi olarak uzun yıllar gazetemizde köşe yazarlığı yapan, tüm TEMA çalışmalarına gazetemizi de katarak gazetemizi adeta ‘Tarihin Noteri’ ünvanını kazandıran Ömer Önder yazarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına ve Simav halkına başsağlığı dileriz. *Haber:Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KAYBOLAN PONÇİK ARANIYOR

Esenevler mahallesinde kaybolan Ponçik isimli ev kedisi aranıyor. Esenevler mahallesinde ikamet eden Fikret Önder’a ait olan Ponçik isimli

SANAYİ SİTESİ YAPI KOOPERATİFİNDEN “ANKARA TURU”

Simav’da taşınmasına karar verilen Simav Oto Sanayi Sitesiyle ilgili yeni kurulan Simav Esnaf ve Sanatkârlar Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi

AŞIRI HIZ VE DİKKATSİZLİK FELAKET GETİRİYOR

Son yıllarda karayolu yapımında Türkiye önemli bir evreyi geride bırakıp hava alanlarından duble yollara, köprülere hatta tünel yollara