TRAFİK GÖREVLİLERİ; “TAŞIDIĞINIZ ÇOCUKLAR ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » TRAFİK GÖREVLİLERİ; “TAŞIDIĞINIZ ÇOCUKLAR ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR”
Paylaş
Tarih : 26 Eylül 2019 - 12:44

İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda her yıl olduğu
gibi yeni eğitim ve öğretim yılı başında Simav İlçe Milli Eğitim
Müdürlüğü’ne bağlı eğitim kurumlarına öğrenci taşıyan öğrenci
servis aracı sürücülerine Jandarma ve Polise bağlı trafik tim
görevlileri tarafından Trafik Eğitimi verildi.

Eğitim programının açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerinden Mehmet Yavuz, yaptığı kısa konuşmasında taşımalı eğitim kapsamında yer alan tüm öğrenci servis araçlarının geçen yıl sıkı bir şekilde denetlendiğini hatırlatarak, “Bu yıl da denetimlerimiz sürecek. Polis ve Jandarmanın yanı sıra bizler ve okullardaki görevlilerimiz sizleri denetleyecek. Ayrıca hız sınırı uygulaması yapılacak. Bu yıl ilk kez aranıza katılan servis sürücüleri ve servis görevlileri için Halk Eğitimi Merkezimizde görev alanlarınızla ilgili kurslar verilecek. En az 12 kişinin katılabileceği 30 saat süreli kurslar sonucunda sertifika alacaksınız. Bu sertifikalar servis sürücülüğü ve servis görevliliği için şart” dedi.
Simav Kaymakamlığı Konferans Salonunda 40’ı şehir içinde hizmet veren toplam 124 servis şoförü ve servis araçlarında yer alacak 13 rehber personelin katıldığı “Trafik Eğitimi”nde ilk konuşan Simav İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik Timinden 4.Kademe Uzman Jandarma Çavuş Abdullah Yakar oldu.
İçişleri Bakanlığınca hazırlanan istatistikler ve görüntüler eşliğinde salonu dolduran servis sürücülerine ve taşınacak engelli öğrencilere yardımcı olacak 13 rehber personele seslenen Uzman Çavuş yakar, “Öncelikle şunu hepiniz çok iyi bilmelisiniz ki, eğitim kurumlarına götürüp getireceğiniz çocuklar ve öğrenciler ülkemizin birer geleceğidir. Bu nedenle araç sürücüleri hem trafik kurallarına hem de imzaladıkları sözleşmelere uymak zorundadır” dedi.
Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde yer alan konuları konu başlıkları halinde tek tek açıklayıp ilgili maddelerle yönelik bilgilendirmelerini titizlikle yapan Yakar, tüm öğrenci servis araçlarında olmazsa olmazlardan birisinin “Okul Taşıtı” ve “Dur” ışıklı uyarı yazıları olduğuna dikkat çekti. Çocukların kolayca yetişebileceği camların sabit olacağını, aracın iç düzenlemesinde açıkta demir aksam bulunmayacağını, engelli öğrenci ve çocukları taşıyacak olan okul servis araçlarının 01.07.2005 tarih ve 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun ve bu Kanuna dayalı olarak çıkarılan mevzuata uygun olacağını anlatan Yakar, okul servis aracı içindeki aksamların her an kullanılabilir durumda bulundurulacağını, okul servis araçlarının kapıları şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik veya mekanik olacağını, araçların temiz, bakımlı, güvenli durumda bulundurulacağını, 6 ayda bir bakım ve ona-rımları yaptırılmakla birlikte muayenelerinin de 
zamanında yaptırılacağını ve kesinlikle okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşının 12’den büyük olamayacağına dikkat çekti.  
Okul servis araçlarında araç takip sistemi bulundurulacak ve elde edilen kayıtların en az 30 gün sureyle muhafaza edileceğini, servis araçlarının İmal, Tadil ve Montajı Yönetmeliği ne uygun olacağını anlatarak açıklamalarını sürdüren Yakar, “Her öğrenci ve çocuk için araçlarda üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurulacak, okul servis araçlarındaki görüntü ve müzik sistemleri taşıma hizmeti sırasında kullanılmayacak, servis araçlarında kışın sıcak, yazın serin ortam sağlayacak sistemler bulundurulacak, her koltukta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca standartları belirlenen oturmaya duyarlı sensorlu sistemler yer alacak, tüm koltukları görecek şekilde iç ve dış kamera tertibatı ile bu görüntüleri en az 30 gün süreyle kaydedecek kayıt cihazı yer alacaktır. Bunun yanında tüm okul servis araçlarının camlarının üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasak olup iç mekânı gösteren beyaz cam dışında cam kullanılamayacak. Tüm bunların yanı sıra 1 Aralık 2019 tarihinde başlayacak olan kış lastiği kullanılmasına da uyulacaktır” dedi.
Servis aracı sürücüsünün öncelikle kurallara uyan kişi olması gerektiğini, bu nedenle sürücünün kesinlikle emniyet kemerini taktığı gibi aracında bulunan öğrenci ve çocukların da emniyet kemeri taktıklarından emin olması gerektiğine dikkat çeken Yakar, yapılacak denetimler arasında seyir halinde de denetim yapılacağını hatırlattı. 
26-65 yaş arasında bulunacak servis sürücülerinin görevlerini yaparken hal, davranış ve konuşma şekilleriyle öğrencilere örnek olmaları gerektiğine de vurgu yapan Yakar, temel hız kuralları konusunda da açıklamalarda bulunup aşırı hızın her şoförün görüş açısını daraltan ve kaza yapmasına neden olan en önemli sürücü hatası olduğunun altını çizdi. Hızla ilgili açıklamasında Simav-Dağardı güzergahına dikkat çeken Yakar, bu yolun kesinlikle hız yapmaya uygun bir yol olmadığına da dikkat çekti. Araçlarda mevsim şartları ve diğer gerekçeler için bulunması gereken zincir, çekme halatı ve yangın söndürme tüpü gibi ihtiyaçların yer almasını hatırlatarak yaya ve okul geçitleri konusunda yapılan denetimlerin önemine de vurgu yapan Yakar, okul servis araçlarında görev yapacak rehber personeller hakkında da açıklamada bulundu. 
22 yaşını doldurmayan ve en az lise ve dengi okul mezunu olamayanların, Adli Sicil Kaydı ile ilgili yönetmelikte belirtilen şartlara haiz olmayanların rehber personel olamayacağını hatırlatan Yakar, seminer sonunda tüm servis şoförlerine ve rehber personellere kazasız ve hatasız bir dönem temennisinde bulundu.
Okul Servis Taşımacılığı Trafik Eğitimi programının sonunda söz alan Simav Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme ve Büro Amirliğinden Trafik Polisi Mehmet Katırcıoğlu ise servis araçlarında yaptıkları denetimlerde önemli bir sorun haline gelen araçlardaki sandıklara dikkat çekti. Sandıkların malzeme değil de yolcunun oturabileceği bir yer olarak kullanılmasının yasaya aykırı olduğunu savunan, araca sabitlenmemiş bu tür sandıkların olası bir kazada önemli sorunlar oluşturabileceğini anlatan Katırcıoğlu da tüm servis sürücülerine sorunsuz bir dönem temennisinde bulunarak herkesi trafik kurallarına uymaya davet etti. *Haber: Şerif Erel
Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle