“TÜRKİYE’DE 7 MİLYON DİYABETLİ VAR”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » “TÜRKİYE’DE 7 MİLYON DİYABETLİ VAR”
Paylaş
Tarih : 24 Kasım 2017 - 13:39

Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesinde daha önce duyurulan ve 3 hafta açık kalacak olan Diyabet Okulundailk ders geride kaldı.
Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesi yönetimi tarafından başlatılan 4. Diyabet Okulu, önceki gün “Diyabette Genel Bilgiler, Fizyopatolojisi ve Diyabetle Yaşam Konusu” ile başladı. Günün ilk dersini veren Diyabet Hemşiresi Sema Erşil, görsel görüntülerle desteklediği dersine halk arasında ‘Şeker Hastalığı’ olarak adlandırılan ‘Diyabet Hastalığı’nın tanımını yaparak başladı. Bayanların çoğunlukta olduğu Diyabet Okulunda Diyabet tipleri olarak adlandırılan Tip-1 ve Tip-2 türü diyabet hastalıklarını, vücudun insüline olan ihtiyacını, insülinin yetersizliğini ve glikozun önemini anlatan Erşil, insülinin her insan vücudunun adeta bir anahtarı ve diyabetli hastaların yaşam kaynağı olduğuna vurgu yaptı.
KİMLER DİYABET RİSKİ TAŞIYOR..
Kimlerin diyabetli olma riski taşıdığına dair açıklamasında kalıtım yoluyla yaşanan Tip-1 diyabet nedeniyle yakın akraba kuşağında ve 40 yaş üzeri kişilerde görülen Tip-2 Diyabetinin ise obezite, kalıtım, stres, hipertansiyon sorunu yaşayan kişilerle 4,5 kilogramdan ağır bebek dünyaya getirenlerde diyabet hastalığı görülebileceğini anlatan Erşil, diyabetin kontrol altına alınmaması durumunda ise diyabetlilerin görme bozukluğu, böbrek, kalp ve damar hastalıklarıyla, felç, duyu kapıları, yaraların geç iyileşmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalabileceklerine dikkat çekti.
DOĞRU BESLENME VE EKZERSİZ..
Diyabetin doğru beslenme, düzenli eksersiz ve hastalıkla ilgili bilgilerin edinilerek uygulanmasıyla kontrol altına alınabileceğini, insülin tedavisiyle yoluna devam eden hastanın ensülinli bir yaşam sahibi olduğunu kabul etmesinin çok daha önemli olduğunu söyleyen Erşil, diyabette yaşanması olası psikolojik sorunlardan bazı örnekler anlatarak bu konuda psikolojik destek alınmasını tavsiye etti.
AYAK BAKIMI..
Diyabet hastalarında cilt bakımının önemli olduğunu, özellikle ayak bakımının dikkat isteyen bir faktör olarak kabul edilmesi gerektiğini anlatarak sözlerini sürdüren Erşil, “Diyabet hastalığında önemli bir unsur olan hijyen için ayaklar ve parmak araları her zaman temiz olmalı, düzenli olarak yıkanmalı, pamuklu çoraplar ve rahat ayakkabılar giyilerek tırnakların kesimi de düz yapılmalı. Ayrıca ağız sağlığı açısından en az 6 ayda bir diş hekimine görünmeli ve her yıl düzenli olarak grip aşısı yapılmalı, sigara ve alkolden uzak durulmalı” dedi.
7 MİLYON DİYABETLİ..
Stresten uzak durmanın ve günlük düzenli aktiviteler yapmanın diyabetli yaşamın olmazsa olmazlarının başında geldiğini de ifade eden Erşil, Türkiye’de yaklaşık 7 milyon dolayında diyabet hastası olduğuna dikkat çekerek Simav’daki diyabet hastaların öne sürdükleri en önemli şikayetlerinin başında ise şekerin kontrol altına alınamaması geldiğini belirtti.
Dersin sonunda katılımcılardan gelen soruları da tek tek cevaplayarak 29 Kasım ve 6 Aralık tarihlerinde verilecek derslerin diyabet hastalarının yaşamı için önemli olduğuna vurgu yapan Erşil, gelecek derslerde anlatılacak konu başlıklarından söz ederek dersini tamamladı.
DR.ARSLAN, “DÜZENLİ YÜRÜYÜŞ, BESLENME VE STRESTEN UZAKLAŞMA ÇOK ÖNEMLİ”
Diyabet Okulu’nun ikinci konuşmacısı ise “Diyabette Fiziksel Aktivite” konusu ile hastanenin uzman hekimlerinden Uzman Dr. Hakkı Arslan oldu.
Diyabet hastalarının zaman içinde organlarında yaşanacak olası sorunlar yanı sıra eklem ve kaslarında da sorunların olabileceğini, bu nedenle düzenli eksersizin çok önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Arslan, “Diyabetlide görülen eklem rahatsızlıkları, o kişinin diyabetle birlikte yaşadığı sorunudur. Düzenli şeker takibi, düzenli beslenme, ilaçları doktorun önerisi doğrultusunda kullanma ve yapılacak eksersiz diyabetli yaşamın kontrol altında sürdürülmesi için şarttır” dedi.
Eksersizlerin ne zaman, nasıl, ne şekilde ve ne kadar süre yapılacağı konusunda bilgiler aktararak eksersizler sırasında kan şekerinin durumunun da önemli olduğunu anlatan Arslan, “Düzenli olarak yapılması gereken en yararlı ve etkili eksersiz yürüyüştür. Haftada 3-5 gün ve günde 30-40 dakika zorlanmadan yapılabilecek yürüyüşler diyabet hastalarının korkulu rüyası olan kalp, tansiyon, böbrek ve damar hastalıklarından önemli oranda uzak kalmasına yardımcı olur” dedi.
Sözlerinin sonunda katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Arslan, diyabet hastalarının ayakkabı seçimini iyi yapması ve günlük su tüketimini artırmasının da önemine vurgu yaptı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA
ARMAĞAN MOTİVASYON TURUNDA

Hatay’ın Antakya ilçesinde, Motivasyon otobüsü, Bozhöyük İlk ve Ortaokulu’nda Türk ve Suriyeli öğrencileri koltuklarında ağırladı.

LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI
LEZZETİN USTASI AŞÇILIĞA BAŞLADI

Simav Eynal Kaplıcaları Restoranında 28 yıl aralıksız aşçılık yaparak emekliye ayrılan Ünal Baybuk, yakın çevresinin ısrarları ile

ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU
ŞEREF KOLEJİ’NİN TÜRKİYE ŞAMPİYONU

Simav Özel Şeref Koleji Deneme Sınavında Türkiye Birinciliği elde etti. Başarıya imza atan öğrencisi Ahmet Bera Kırmacıyı ise başarı