TÜRKİYE’NİN TOHUM DEVİ YÜKSEL TOHUM, SİMAV’I TOHUMUN MERKEZİ YAPMAK İSTİYOR

Ana Sayfa » Simav Haberleri » TÜRKİYE’NİN TOHUM DEVİ YÜKSEL TOHUM, SİMAV’I TOHUMUN MERKEZİ YAPMAK İSTİYOR
Paylaş
Tarih : 21 Eylül 2017 - 12:41

Jeotermal kaynakları bol, yatırım alanı az olan Simav’a seracılık alanında yatırım yapmak isteyen Türkiye’nin tamamen yerli
meyve-sebze tohumu üreticisi Yüksel Tohum ikinci kez geldi. Sebze tohumu ıslahı, Ar-Ge ve üretim planladıklarını ve en az 200 dekar arazi aradıklarını ifade eden Yüksel Tohum’un kurmayları Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan ve Çitgöl Belediye Başkanı Yüksel Ünal ile görüştü.
Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan’ın makamında gerçekleşen buluşmaya AK Parti İlçe Başkanı Avukat Adil Biçer, Çitgöl Belediye Başkanı Yüksel Ünal, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Yılmaz Girgin, AK Partili ve MHP’li bazı Meclis üyeleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Tokdemir, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Simav 4 Eylül Eynal Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hakan Öztürk, Jeotermal Şefi Mehmet Pınar, Simav’ın lisanslı tek Harita-Kadastro Mühendisi Orhan Akboğa ile Yüksel Tohum A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yüksel ve Yüksel Tohum Yenilenebilir Enerji A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Türker katıldı.
Görüşmede Yüksel Tohum Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yüksel, kurucusu olduğu şirketin faaliyet alanlarını, yurt içi ve yurt dışı yatırımlarını, üretim ve ihracatını yaptıkları meyve ve sebze tohumlarıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Hayatın devamı için gerekli olan meyve ve sebze tohumlarında Türkiye’nin dış ülkelere bağımlılığını en aza indirmek amacıyla kuruluşunu yaptıkları Yüksel Tohum’un
kısa zaman içinde yurt içinde ve yurt dışında başarıyla büyümekte olduğunu katılımcılara ifade eden Yüksel, dünya genelinde 72 ülkeye ‘Yüksel’ markasıyla tohum ihraç ettiklerini, Simav bölgesinde jeotermal kaynaklara yakın Yüksel Tohum olarak yapacakları yatırımlar için en az 200 dekar araziye ihtiyaçları olduğuna dikkat çekti.
Belediye Başkanı Süleyman Özkan ise ikinci kez ilçeye yatırım alanı talebinde bulunmak için gelen Yüksel Tohum’un yetkililerine nasıl bir arazi, planladıkları yatırım miktarının yaklaşık bedelini, ilçeye sağlayabilecekleri istihdam yani çalıştıracakları personel miktarı hakkında sorular sordu.
Sözlerine Simav Belediyesi olarak jeotermal kaynak yakınlarında talepte bulunulan yeterli arazinin olmadığını, Organize Sera Bölgesi kurulumunda bu tür taleplerin cevap bulacağını, özel şahıslara ait arazilerin de pahalı olduğuna vurgu yapan Başkan Özkan’a Yüksel Tohum’un Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yüksel yanıt verdi.
Sebze tohumu ıslahı, Ar-Ge ve üretim planladıkları arazi miktarının yaklaşık 200 dekar olması gerektiğine dikkat çeken Yüksel, “Yapacağımız yatırımın Simav’a, ülkeye ve milli ekonomiye oluşturacağı katkı ve katma değerin maliyeti yaklaşık 40 Milyon TL’dir. (eski para birimiyle 40 trilyon lira).Yapılacak yatırımın inşaat ve işletme süresince yerel esnaflar için gelir kaynağı oluşacağı gibi kurulum sonrası yaklaşık 150-200 kişi de istihdam edilebilecektir. Bu açıdan bakıldığında bir ailenin en az 3 kişiden oluştuğunu düşünürsek yaklaşık 600 kişiye ekonomik katkı sağlamış olacağız. Ayrıca Türkiye’nin en büyük tohum üreticisi olmamız, Simav’a yaptığımız yatırım yerli ve yabancı kuruluşlarının dikkatini çekecek, görmek isteyenler aynı zamanda Simav’ı da tanıyıp, Simav’ın tanıtımı yapacaklar, ilçeye yeni yatırımcıların gelmesine katkı sağlayacaklardır. Bunun için jeotermal kaynağa dayalı kurmayı planladığımız tarım işletmesi için uygun arsa temini ve projenin hayata geçirilmesi için yardımlarınızı rica ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
Toplantıda hazır bulunan ve Simav Belediyesine jeotermal enerji ve kaynak alanında danışmanlık hizmeti veren MTA’nın görevlisi Jeoloji Mühendisi Ömer Faruk Tamgaç ise ilçenin önemli jeotermal kaynak alanlarına sahip olduğuna vurgu yaptı. Tamgaç, Eynal bölgesindeki jeotermal kuyuların ısılarına ilişkin raporlarda yer alan bilgileri hatırlatarak, bölgenin Türkiye’de elektrik enerjisi üretilebilecek gözde alanlardan birisi olduğuna dikkat çekti.
Çitgöl Belediye Başkanı Yüksel Ünal ise belediyesinin sınırları içinde Çitgöl Kaplıcaları ile Naşa Kaplıcaları arasında yer alan ve 1000 dekara yakın ‘kovalık’ olarak tabir edilen bir arazi olduğundan söz etti. Bu arazinin tarım alanı olarak kullanılabilmesi ve seracılık yapılması için girişimlerde bulunduklarını, bürokratik işlemlerin devam ettiğini anlatan başkan Yüksel, “Beldemizden belediyemize başvurarak jeotermal enerji desteğiyle sera kurmak isteyen vatandaşlarımızın müracaatı var. Bunların isteği dışında kalan kovalıklardan 200 dekarlık bölüm gözden çıkarılabilir. Bunun için bürokratik işlemlerin tamamlanması gerekiyor” açıklamasında bulundu.
Toplantının son konuşmasını yapan Belediye Başkanı Süleyman Özkan da yapılacak yatırımda jeotermal enerji yetersizliği yaşanırsa Simav jeotermalinin dönüş suyundan enerji takviyesi yapabileceklerini belirtti.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET
BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET

Simav’ın mahallelerine ve Eynal Kaplıcalarına şehir içi yolcu taşımacılığı hizmeti veren Simav Belediyesi, ilkokuldan üniversite

EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK
EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, mevcut imkanların her alanda en iyi şekilde halk ve belediye yararına kullanımından yana olduğunu belirterek

CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI
CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI

Simav’a atanan Cumhuriyet Savcısı Bilal Karakaya, görevine başladı. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları kurası ile Simav’a