ÜRETİCİ DE PERİŞAN TÜKETİCİ DE PERİŞAN

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ÜRETİCİ DE PERİŞAN TÜKETİCİ DE PERİŞAN
Paylaş
Tarih : 17 Şubat 2020 - 13:42

Simav’ın değişmeyen en köklü sosyal yaşantılarından birisi de Çarşamba günleri kurulan pazardır.
Simav’ın 18 mahalle, 6 belde ve 83 köyüyle birlikte Sındırgı, Demirci, Hisarcık, Şaphane ve Pazarlar ilçelerinin Simav’a yakın olan yerleşim birimlerinden de yüzlerce vatandaş Çarşamba günü Simav’dadır.
Önemli bir nüfus, üretici ve tüketici olarak Çarşamba Pazarında buluşur.
***
Yusuf Koyuncuoğlu İlkokulundan başlayıp Belediye Meydanı ve ardından da Osmanbey Ortaokuluna kadar sağlı sollu uzayıp giden pazarın bir parçası da adeta semt pazarı gibi algılanan, haftanın 7 günü açık Sebze Pazarı ve çevresidir.
Kimisi tarlasında ürettiği sebze, meyve gibi ürünleri tezgâhında pazarlar, kimileri sebze-meyve toptancılarından aldığı şehir dışından gelen ürünleri pazarlar.
Kısacası eskiden üretici olarak pazara gelen kırsalımızın çilekeşlerinin çoğu şimdi birer manav gibi tüketiciyle buluşmalarını sürdürmektedir.
***
Simav’ın Çarşamba Pazarı ünlüdür. 7’den 70’e herkesin buluştuğu yiyecekten içeceğe, yağdan peynire, zeytinden balığa, zücaciye ürünlerinden soba ve kuzinelere, çerezcisinden zahirecisine (Kestane, Ceviz) varıncaya kadar sayısız ürünün satışa sunulduğu pazarda “Çile” de parasızdır, dert de!
Bu da nereden çıktı demeyin..
Çarşamba Pazarının insanı yakan güneşli günleri, insanı adeta kavuran soğuk günleri de vardır.
Yaz güneşini çeşitli örtülerle savuşturan, kendisinden önce ürünlerinin donmaması için kış günlerinde ateşler yakan, yağmurdan korunmak için ise çareler geliştiren Çarşamba esnafı her türlü olumsuzluğa rağmen saat tam 10.00’u gösterdiğinde belediye hoparlöründen yapılan Pazar duasına açar ellerini, kurar hayalini, yapar duasını, bekler nasibini.
***
Hep özlediği; yakın çevremizde de görülen, Sındırgı, Gediz ve Uşak’ta olduğu gibi üstü kapalı pazar yeridir, üreticilerin, tüketicilerin belediyeden beklediği.
Ama ne hikmetse bir türlü kapalı pazar yeri konusunda istenen sonuca varılamamıştır.
Geçtiğimiz dönemin belediye başkanı Süleyman Özkan’ın otogar arkasına yapmaya başladığı çok amaçlı kapalı pazar yeri bile örtü kolonlarının yapılmasının ardından parasızlık nedeniyle yarım kalmıştır.
Anlayacağınız Simav’ın Kapalı Pazar Yeri hayali bir başka bahara, baharlara kalmıştır.
***
Ya pazarcı değil de yani alıp satan pazarcılar dışındaki gerçek üreticilerin, bir gün önce tarlasından topladıkları ıspanak dahil sokak çeşmelerinin soğuk suyunda yıkayıp Çarşamba sabahının ilk saatlerinde pazardaki yerini alıp akşama kadar satabildikleriyle bakkal ve diğer ihtiyaçları için para kazanmaya çalışanların suskunluğuna ne demeli.
Beş on bağ maydanoz, soğan, roka, üç bey lahana, biraz kuru soğan, biraz patates ile para kazanma hayalini; belediyeye ayda ödediği işgaliye parasıyla öteleyen çilekeş üreticinin sesini duyan, duyuracak esnaf odası mu?
Simav’da onca ekmek fırınında 100’den fazla istihdam yapılırken, nerede, kimin, nasıl ve hangi ortamda pişirdiği belli olmayan tezgâh altından satışa sunulan ekmekleri kim denetleyecek.
Bir başka deyişle vergisiz kazanç uygulamalarına ne denilecek?
Hadi üretici çiftçi kazanç peşinde ve devlet onları vergi açısından koruyor, Çarşambadan Çarşambaya tezgâh açıp toptancıdan aldıklarını üretici gibi satanlarla gerçek üreticilerin çelişkilerini kim giderecek?
***
Başlıkta da belirttiğim gibi Çarşamba günleri Simav’da “Üretici de perişan, tüketici de”.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları