VALİ TORAMAN, İLK ZİYARETİNİ SİMAV’A YAPTI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » VALİ TORAMAN, İLK ZİYARETİNİ SİMAV’A YAPTI
Paylaş
Tarih : 15 Kasım 2018 - 13:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yayınladığı Valiler Kararnamesiyle Tokat Valiliğinden Kütahya Valisi olarak ilimize atanan Kütahya’nın yeni valisi Dr. Ömer Toraman, ilk ilçe ziyaretini Simav’a yaptı.

Önceki gün mütevazı bir şekilde Simav’a gelen ve ilk durak yeri Simav Kaymakamlığı olan Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, daha sonra Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan’ı makamında ziyarete geçerken Simavlı esnaflara da hayırlı işler temennisinde bulundu. Vali Toraman ardından da sıcak asfalt uygulaması yapılan Kiçir köyüne ve daha sonra da ilçeye bağlı Boğazköy’de yaşayan terör şehidi İsmail Özlü’nün babası Mehmet Özlü ile annesi Zehra Özlü’ye Kaymakam Türker Çağatay Halim, Belediye Başkanı Süleyman Özkan ile birlikte ziyarette bulundu.
Simav’a ilk gelişinde Kaymakam Halim, Belediye Başkanı Özkan ve birçok resmi daire müdürü tarafından Hükümet Konağı önünde mütevazı bir törenle karşılanan Vali Toraman, Kaymakam Halim’in makamına geçti. İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Matar, Emniyet Müdürü Aytaç Ayhan ve İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz’ın hazır bulunduğu makam ziyaretinde Kaymakam Halim, tekrar hoş geldiniz dileklerini sunduktan sonra Simav ile ilgili kısa bir birifink sundu.
Simav’ın köylerinin çoğunluğunun dağ bölgesinde olduğunu, ilçede 1867 de önce belediye, ardında da kaymakamlık teşkilatı kurulmasıyla Simav’ın ilçelik tarihinin başladığını hatırlatan Kaymakam Halim, günümüz itibariyle ilçe merkezinde 26 bin 70, 6 beldede yaklaşık 13 bin kişi ve kalan 83 köyle birlikte Simav’ın ilçe nüfusunun 64 bin olduğunu ifade etti. Bu nüfusla merkez ilçe ve Tavşanlı’dan sonra en büyük üçüncü ilçenin Simav olduğunu, 830 rakımlı Simav’ın %57’lik alanının ormanlarla kaplı, Kütahya’ya 143 kilometre, Balıkesir’e 142 kilometre ve Uşak’a ise 80 kilometre uzaklıkta olduğunu, bir başka deyişle Simav’ın Kütahya’ya en uzak ilçesi olduğuna dikkat çekti.
Emniyet, asayiş ve trafik açısından İlçe Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü hakkında sayısal bingiler aktaran,
33 mahalle 83 köy muhtarlığı bulunduğunu anlatan Kaymakam Halim şöyle devam etti; “İçişleri Bakanlığımızın talimatları üzerine kamera sistemleri ve girişi yenilendi. Kent güvenliği yönetimi çalışmaları ilçemizde başladı. Kameralar tespit edildi. Bazı kameralar kuruldu. İki adet okulumuzda bu sisteme dâhil edildi. Eynal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz ile Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz kent güvenliği sistemine bağlandı. Hiçbir kamu binamızın bina ihtiyacı yoktur. Yeterince kamu binası ilçemizde mevcuttur. Simav bazı yönleriyle öne çıkan bir ilçe. Bunların başında seracılık geliyor. 467 dekar sera var. Bunun 319 dekarı jeotermal enerji ile ısınıyor. 148 dekarı ise soğuk sera şeklindedir. Bu yönüyle Kütahya’nın öncü ilçesidir. Yine hayvancılık acısından büyükbaş ve küçükbaş olarak hayvan varlığının en fazla olduğu ilçe gene Simav’dır. 38 bin büyükbaş, 80 bin küçükbaş var. Bir başka yönümüz kestane. Kestane Simav’ında sırtını yasladığı dağ yamaçlarında yetişiyor. Bilhassa aşağı yamaçlardadır. Yaklaşık 20 kilometrelik bir hat üzerinde kestaneler yetişiyor. Bunlar devletimizin. Vatandaşımız geleneksel olarak bunları sahiplenmiş, yıllık olarak Orman Genel Müdürlüğüne ücret ödüyor. Kestaneleri topluyor, satıyor. Bu da bir gelir oluyor. Yıllık yaklaşık 20 milyon liralık bir gelir söz konusu kestanede. Yılda yaklaşık 2 bin ton kestane yetişiyor. Bir diğer önemli ürün kiraz ve vişne üretimidir. Bölgemizde yıllık 10 bin ton kiraz, 5 bin ton vişne üretimi var. Yaklaşık 70 milyon lira kiraz ve vişne gelirimiz var. Simav dağ köylerinin büyük çoğunluğu orman işçiliği yaparak yaşamlarını sürdürüyorlar. 85 bin 200 hektar ormanımız var. Karaçam ve meşe en çok olan ağaçlar. Son 1 sene içinde 280 bin adet fidan dikildi. İlçemizdeki eğitim ve öğretim içinde yer alan öğrencilerimizin %27’si taşımalı eğitim kapsamında. Bu yönüyle taşıma kapsamlı ilçeler içinde en büyük olan ilçe Simav. 89 noktadan 165 servis aracıyla öğrencilerimizi taşıma merkezi okullarımıza taşıyoruz. Geçen sene ilçemize kazandırdığımız ağır engelliler okulumuz var. Ayrıca rehberlik araştırma merkezimiz var. Bu yönüyle de Simav hem çevre ilçelere hizmet veren hemde çevre ilçelerden de taşıma ile engelli öğrenci toplayan bir ilçeyiz. 2014 yılında 6360 sayılı yasa çıktığında Simav’ın 21 adet belde belediyesi vardı. Bunun 16 tanesi kapandı. Kapanan beldelerden Kuşu idari yargı davasını kazandı ve 2017 yılı 3 Nisan tarihi itibariyle İçişleri Bakanlığınca yeniden belde oldu. Ben Kütahya Valiliği tarafından kurucu Belediye Başkanı olarak atandım. Bu görevime de devam ediyorum. KÖYDES ödeneklerinden İl Özel İdaresinden en fazla ödeneği alan ilçe biziz” diye konuştu.
Kütahya Valisi daha sonra Simav Belediye Başkanlığı ziyareti için aracıyla geldiği Cumhuriyet Meydanında önce Simav İlçe Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerinin 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ne ilişkin oluşturdukları standı ziyaret etti. Görevlilerden yapılan işlemlerle ilgili bilgi aldı. Daha sonra Kaymakam Halim, İlçe Jandarma Komutanı Matar, İlçe Emniyet Müdürü Ayhan, İl Genel meclisi Üyeleri Ali Osman Ergün, Kahraman Aktay ve Gazi Bülbül ile birlikte tarihi camiler ve şadırvanların arasından geçerek Belediyeye giden Vali Toraman yol üzerinde rastladığı esnaf ve vatandaşlarla selamlaştı.
NOT: Vali Toraman’ın Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan’a ve Kiçir Köyü ile Boğazköy’deki şehit ailesine ziyaretiyle ilgili haberler daha sonraki sayılarımızda yayınlanacaktır. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

JANDARMADAN BAŞARILI OPERASYON
JANDARMADAN BAŞARILI OPERASYON

Simav’da esrar kullanmak ve tarihi eser kaçaklığı yapmak sucundan iki kişi gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, Simav İlçe Jandarma

BİÇER; “KONUŞAN SİMAV, ÖZLEMİMDİ”
BİÇER; “KONUŞAN SİMAV, ÖZLEMİMDİ”

Belediye Başkanı Adil Biçer, düzenli olarak gerçekleştirdiği vatandaş ve esnaf ziyaretlerinden birisini daha geride bıraktı. Çalışma

KYK YURDUNDA KAYIT HAREKETLİLİĞİ
KYK YURDUNDA KAYIT HAREKETLİLİĞİ

Eğitim ve öğretim döneminin ilk 3 haftası Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda geride kalırken, YÖK’e bağlı eğitim