VEFA ve VEFASIZLIK

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » VEFA ve VEFASIZLIK
Paylaş
Tarih : 25 Ekim 2017 - 14:01

“100 yıllık süreç ya da 1 asır nedir” diye soracak olursak, cevabı vermek güç değildir. Bana göre ise 70’lik 2 ayrı yetişkin insanın 50’şer yıllık verimli sürecidir 100 yıl. Ya da 50+50=100
Belki acımasız olacak ama bir asır o kadar da uzun bir süreç değildir.
***
Doğarsın, büyürsün, yaşarsın ve ölürsün.
Bu, hayatın sürecidir.
Son yıllarda Türkiye’de ortalama hayat süresi 70 ve civarı olsa da 80’ini aşanlar, 90’ına varıp 100’e doğru merdiven dayayanlar da yok değil.
Ama hayat bu. Sonuçta “Bir varsın”, “Bir yoksun”.
***
Hayat denen bu sürecin belirli bir döneminde Simav’ın özellikle eğitim dünyasına 70 yaşlarında fırtına gibi giren Dr. İbrahimNaci Eren’in yaklaşık 10 yıllık sürece 50 yıllık Simav özlemini sığdırabilmesi, Simav’a vefasını eserleriyle sunması, hele hele büyük şehrin hanımefendisi eşini bile bu vefanın peşine takıp getirmesi ilkeleri, kuralları hatta olmazsa olmazları olan Dr. İbrahim Naci Eren için zor olmadı.
Daha ilk kez izinli olarak geldiği, Simav’a bir şeyler kazandırma gayretine girdiği, zaman içinde özellikle Simav’ın üniversite dünyasına özlenen eserleri kazandırdığı o yıllar gözümün önünde bir film misali kayıp gidiyor.
Akrabadan ileri kadim dostu Hasan Doğan Eren ile birlikte düşündüklerini gerçekleştiren ve bir doktor olarak ömrünün sonuna yaklaştıkça zamanla adeta kavga eden bu cesur yürek, efsane adam beklendiği gibi bir rahatsızlık ve ardından hayata veda ile çekip gidiverdi.
***
Açık sözlülüğü, kimselerin diyemediği sözleri sahibine adeta adres teslimi yapan Naci Amcanın geçtiğimiz 20 Nisan Cuma günü birinci ölüm yıldönümü idi.
Yaşarken avuçlara sığmayan, herkesin sevdiği, saydığı ya da benim öyle gördüğüm Naci Amcamız acaba birinci ölüm yıldönümünde hatırlanır, yâd edilir, vefa gösterilir mi diye hep kendime sormuştum.
Çok sevdiği eşi hastayken bile Simav için yollara düşen,
ADD Simav şubesi aracılığıyla üniversitelerde okuyan Simavlı öğrencilere eğitim bursu veren, ABD’deki birikimlerini Simav’ın üniversitesi ve eğitim dünyası için harcayan bu efsane insan ne yazık ki bana göre yeterince hatırlanmadı, layık olduğu vefayı görmedi.
Belki de o tarihlerde Simav’ın gündemi yoğundu bilinmez ama Simav’ın ikinci bir Dr. İbrahim Naci Eren’i yok ki!
***
Her şeyini verdiği, gecesini gündüzüne kattığı, adını taşıyan Dr. İbrahim Naci Eren yerleşkesinde Simav Teknoloji Fakültesi tarafından yerleşke içindeki mezarı başında mütevazı bir tören ve az sayıda katılımcıyla anıldı Simav’ın efsane adamı. Bir de Simav Meslek Yüksek Okulu tarafından Eren’in ruhuna Mevlit-i Şerif okutuldu o kadar.
***
Hal bu ki, Eren hayatını kaybettiğinde onlarca insan çeşitli şekillerde duygularını ve üzüntülerini dile getirmişti.
Onlardan bazılarını hatırlatmak istiyorum.
Hatırlatayım da hiç olmazsa gelecek yıl şu Simav’dan rüzgar gibi gelip geçen Dr. İbrahim Naci Eren için vefamızı gösterelim..
***
“Geçen yıl bu zamanlar..”
Cihat Pala Dr. Naci Eren’in vefatını İzmir’de duydum. O, gerçekten bir Simav sevdalısıydı. ABD’deki bütün nimetleri teperek Simav’a gelmiş ve doğduğu bu topraklara son görevini fazlasıyla yapmıştır. Onu tanımaktan, hayatıyla ilgili bilgileri paylaşmaktan ziyadesiyle mutluyum. Simavlıların ve bütün eğitim camiasının ona olan şükranlarını göstereceğine inanıyorum. Allah toprağını bol, mekanını cennet eylesin..
“Dr. Naci Eren, bir Simav sevdalısıydı. Doğduğu topraklara, Simavlılara son görevini yapmak için ABD’den dönerek gelmişti. Kafasında daha birçok proje vardı. Onları gerçekleştiremeden aramızdan ayrıldı. Atatürk Cumhuriyeti’ne yürekten bağlıydı. Özellikle kız çocuklarının okutulmasına ayrı bir değer veriyordu. Bu yurtsever, milliyetçi, aydınlık yüzlü adamı çok arayacağız. Allah onu yüce katına kabul etsin. Simavlıların başı sağ olsun.”
TC Osman Karaarslan: Çok üzüldüm. Bir Simav’ı sevenler vardır. Bir de seviyor gibi görünenler. Bir Simav için, şunu şunu yaptık diyenler vardır. Bir de yapanlar.. Ansiklopedi cildi gibi tapu biriktirenler mi çok mu seviliyor, Naci amca mı? Örnek insan…. Örnek Simavlı. Allah rahmet eylesin…
Murat Özalp : İnne lillehi ve ve ileyhi raciun, yaptığın tüm hayırlar ALLAH katında en makbulüyle karşına çıksın. ALLAH rahmet eylesin.
Eşref Saygılı: Simav bir hayırseverini kaybetti. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun nur içinde yatsın.
Cemil Baybuk: Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Simav’ımıza yaptığı eserlerle anılacak.
Abbas Hilmi Önel: Simavlı müstesna insan değerli doktorumuzun vefatı Önel ailesini çok üzdü. Allah rahmet eylesin nurlar içinde yatsın. Simavlıların başı sağ olsun.
İbrahim Üstünel: Ölümünden 5 gün önce hâlâ Simav için neler yapabiliriz diyordu Naci amcam. Simav aşığı idi, şimdi o bir SİMAV EFSANESİ artık. Kabrin cennet olsun Naci amcam…
Hüseyin Cihan: Allah rahmet eylesin. Hepimizin örnek alabileceği Simav sevdalısı bir büyüğümüzü kaybettik. Sevenlerine baş sağlığı dilerim. Mekanı cennet olsun.
Şehmus Kayapınar: Tüm yakınları, sevenleri ve Simavlıların başı sağ olsun. Allah gani gani rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.
Abdurrahman Laçinkaya: Büyük kayıp sevenlerin başı sağ olsun.
Doç.Dr. Nurullah KIRATLI: Bugün gönlümüz hüzünlü gözlerimiz yaşlı olsa da canımız Simav ilçemizin hayırsever doktoru Naci Eren amcamızın güzel geçen ömrü son bulsa da Allah’ım onu cennetine koysun. Mekânı cennet olsun. Tüm Simav halkının başı sağ olsun.
İsmail-Nuriye Göçüm: Simav için değerli bir kayıp, Kütahya’ da aynı liseden mezun olmak ve aynı kader merdivenlerini tırmanmak gibi kader birliğimiz var. Sevenlerinin ve Simavlıların başı sağ olsun.
Uğur Karayörük: Gönüllerde iz bıraktı Simav’a imzasını attı unutulmaz insanlar arasında yerini aldı rahmetli Naci amcamız. Mekânı cennet olur inşallah. Naci amcanın örnek davranışları imkânı olan insanlara rehber olur umarım. Sağken toplumdaki yerini bilen insanlar kendini affettirmeli ilçesiyle barışmalı bence hocam memleketimizde Naci amcadan daha geniş imkânlara sahip olan insanlar var.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;