YATIRIMLARIMIZ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » YATIRIMLARIMIZ
Paylaş
Tarih : 02 Aralık 2019 - 13:00

Şu Simav’da hayırsever, eğitim sever ve ilçenin önde gelenlerinin toplantılar yaparak hastane, sağlık ocağı ve okul yapımı için dernekler kurup, hayaller gerçekleştirdiğini çok çabuk unuttuk.
Özellikle Simav Devlet Hastanesinin Simav Endüstri Meslek Lisesinin (Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi), Simav İmam Hatip Lisesinin kurulması için sadece omuz omuza değil cüzdanların da yan yana geldiği o günler çok gerilerde değil.
Diyeceksiniz ki, “Simav’da devlet hiç bir şey yapmadı mı?”
Elbette yaptı.
Diğer eğitim kurumlarını, belediye aracılığıyla sayısız hizmetleri gerçekleştirdi.
Simav’a yapılan devlet yatırımlarının 19 Mayıs 2011 tarihinde yaşanan ve ilçenin ‘Depreme maruz bölge’ kapsamına alınmasına yol açan Simav Depremi sonrasında hız kazandığına inanıyorum.
Örneğin; Simav’ın kurulum itibariyle en pahalı okulu olarak bilinen Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Yeşilköy kavşağındaki kampusu andıran eğitim blokları, yine deprem sonrasında Beyce Köy’e yapılan Anadolu İmam Hatip Lisesi kampusu, Hükümet Konağı, Halk Eğitimi Merkezi,
150 Yataklı Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesi, depremde yıkılan Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi yerine yapılan devasa okul, 19 Mayıs Ortaokulu, Özel Şeref Kolejinin bulunduğu eğitim bloğu ve 900 den fazla afet konutu.
***
Yukarıda da belirtildiği gibi sanki önce millet, ardından da devlet yatırımları Simav’ı donatmış gibi görünüyor.
Tabi ki Simav’ın yılan hikayesine dönen bir de ‘Yol Hikayesi’ yok değil.
Simav-Gediz-Abide-Uşak, Simav-Sındırgı, Simav-Dağardı-Bursa-İstanbul, Simav-Selendi güzergahlarının günün şartlarına uygun yapılması hâlâ özlemle bekleniyor.
Konumuz değil ama bir süre önce Karadeniz Gezisinde gördüğüm Karadeniz Sahil Yolu’nu, denizin doldurulmasıyla yapılan hava limanını, tünelleri, alt geçitleri görünce Ege bölgesinde birçok ilin, ilçenin yol beklentilerinin tam olarak neden gerçekleşmediğini de anlamak pek zor olmasa gerek.
***
Tabi ki Simav’da her şey durmuş, bitmiş değil.
Kısa bir süre önce Simav Kaymakamı Sayın Türker Çağatay Halim, Kütahya İl Özel İdaresi, İlçe Özel İdaresi, Köylere Hizmet Götürme Birliği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaynaklarıyla hayata geçirilen, geçirilecek devlet yatırımlarını bir bir Kaymakamlığın resmi internet sitesinden yayınladı.
Bilmek ayrı şey, görmek ise daha ayrı olduğunu sayfayı incelediğimde bir kez daha anladım.
Çitgöl ve Güney beldelerinde her türlü ihtiyaca cevap verecek devasa eğitim kurumları, Kelemyenice-Boğazköy arasında kalmış, çeşitli sorunlara yol açmış bağlantı yolun sıcak asfaltla kaplanması.
Bu memleketin garibanlarına, yalnız yaşayanlara sıcak yemek sunan, Ramazan aylarında iftar yemeklerinin pişirildiği Simav Aşevini günün şartlarına uygun hale getiren kaymakamlık, devasa Hükümet Konağının “Unutulmuş!” engelli giriş rampasını, engelli tuvaletlerini de hizmete sundu.
Kuşu beldesindeki eğitim kurumların yararlanacağı sentetik çimli spor sahasını hizmete sunan Kaymakamlık, yıllarca belde olan ama alt-üst yapıları yapılmayan Kuşu, Beyce, Yeniköy, Yeşilköy gibi birimlerin özlenen yatırımlarının da hayata geçmesinde elbette Kaymakamlığın ve Kaymakam Halim’in emeği unutulmamalı.
Kısacası artık Simav’da dernek vakıf kurarak halk yararına yapılan yatırım dönemi sanki bitti.
Şimdi devlet harekete geçti.
Olması gereken de bu değil mi?

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları