YAZ SICAKLARINDA BÖBREK SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN!

Ana Sayfa » Simav Haberleri » YAZ SICAKLARINDA BÖBREK SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN!
Paylaş
Tarih : 09 Ağustos 2017 - 12:29

Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav devlet Hastanesinin deneyimli uzman hekimlerinden Dahiliye Uzmanı Dr. Şeref Seven, yaz sıcaklarında böbreklerin korunması hakkında önemli uyarılarda bulunarak, yaz sıcaklarının yaşandığı şu günlerde her sağlıklı kişinin günde 2,5-3 litre su içmesi gerektiğini savundu.
Böbreklerin vücuttaki zehirli maddeleri temizlediğini, kemiklerin oluşumu ve yapısını koruduğunu, D vitaminini aktifleştirdiğini, kırmızı kan hücrelerinin üretimini sağlayan eritropoetin hormonunu ürettiğini, su ve elektrolit dengesini düzenleyerek vücudun asid ve baz dengesini sağladığını ifade eden Dr. Seven, böbrek işlevlerinin belirli bir limitin altına inmesi ya ani gelişen böbrek yetmezliği ya da kronik böbrek yetmezliğini işaret ettiğini anlattı.
Kronik böbrek yetmezliğinin; kemik hastalığı, kansızlık, sinirsel problemler, kalp hastalıkları gibi hayatı tehdit eden bir takım problemlere neden olabileceğini hatırlatan Seven, “Böbrek yetmezliği, her yaşta ve cinsiyette oluşabilir ancak, özellikle ileri yaşlarda daha sık görülmektedir. Araştırmalar 40 yaşından sonra daha sık görüldüğünü ortaya koymaktadır. Ülkemize bakıldığında, son verilere göre böbrek yetmezliği toplumumuzda oldukça yaygın bir problem haline gelmiştir. Özellikle şeker hastalığı, hipertansiyon, böbrekte çoklu kistler, böbrek taşı ve prostat hastalıkları kronik böbrek yetmezliğinin önemli nedenleri arasındadır. Bunların yanı sıra ülkemizde ve özellikle Kütahya ve ilçelerinde gözden kaçan en önemli hususlardan bir tanesi ağrı kesici ve bazı tansiyon ilaçları ile birlikte kullanımına bağlı böbrek yetmezliği durumudur ki, bu şekilde doktora başvuruda bulunan hastalar var” diye konuştu.
Böbrek sağlığının korunması için düzenli olarak tıbbi kontrol yapılması gerektiğini de anlatan Dr. Seven, böbrek sağlığının korunması için herkesin dikkat etmesi gereken hususları şu şekilde sıraladı:
*Kan şekerimizi belirli aralıklarla kontrol ettirelim: Şeker hastalığı olanların hemen hemen yarısından fazlasında zamanla böbrek yetmezliği meydana gelir. Bu nedenle, özellikle ailesinde şeker hastalığı olanlar, 40 yaş üzerinde ve şişman olanlar; kan şekerlerini belirli aralıklarla kontrol ettirmeleri gereklidir.
*Kan basıncınızı düzenli olarak ölçtürün: Normal kan basıncı 120-80 ve altındadır. Büyük tansiyon 120-140 ve küçük tansiyon 80-90 arası kan basıncı ölçülmesi yüksek tansiyon öncüsü değerlerdir ve bunun için düzenli egzersiz, sebzeden ve meyveden zengin, katı yağlardan ve tuzdan fakir bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Eğer kan basıncı 140/90’in üzerinde ise diğer yaşam tarzı önerileri ile birlikte düzenli ilaç tedavisi de gerekebilir.
*Tuz alımını azaltın ve düzenli beslenin: Tuz alımı günde en fazla bir çay kaşığı olacak şekilde kısıtlayalım. İşlenmiş gıdalar ve fastfood beslenmeyi terk ederek, taze sebze, meyve ve ev yemekleri tüketelim.
*Günlük yeterli su tüketimi ile böbreklerinizi koruyabiliriz: Ortalama günde 1.5-2 litre su içmek böbrek sağlığı için gereklidir. Bu yaz aylarında 2.5-3 litreye kadar çıkarılabilir. Bunun sebebi sıcaklarda terlemeyle hissetmeden 1-1.5 litre dolayında vücuttan su kaybı olabilmesidir.
*Sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlarda bulunmayın: Sigara vücutta neredeyse tüm organları ve sonunda böbreklere gelen kan akımını yavaşlatarak böbrek işlevlerini bozar.
*Ağrı kesici ve antibiyotiklerin gereksiz kullanımından kaçının: Bilinçsiz bir şekilde alınan ağrı kesici ve antibiyotikler böbrek yetmezliğine yol açabileceğinden, doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamaları gerekir.
*Böbrek taş hastalığı ve idrar yolu enfeksiyonlarının önemini kavrayın: Düşürülen taşların analizini yaptırın. Özellikle sürekli yineleyen İdrar yolu enfeksiyonlarının da nedeni belirlenmesi böbrek sağlığı açısından önemlidir.
*Düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmeyin: Haftada 3-5 gün 30 dakikalık tempolu yürüyüş ve düzenli egzersizin kan basıncını düşürdüğünü ve böylece böbrek sağlığınızın bozulmasını engellediğini unutmayın. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”
KAYMAKAM ARSLANKÖYLÜ; “MUHTARLARIMIZI HER ZAMAN YANIMIZDA GÖRMEK İSTERİZ”

2015 yılından bu yana 7.si kutlanan Muhtarlar Günü, Simav Kaymakamlığınca muhtarlar onuruna verilen öğle yemeği ile taçlandırıldı. 19

JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK
JEOTERMAL İHBARNAMELERİ SMS İLE GELECEK

Simav Belediyesi tarafından aylık ısınma ve sıcak su kullanımına ilişkin abonelere gönderilen fatura ödeme ihbarnamelerinin önümüzdeki

SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR
SİMAV’IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX’DE TANITILIYOR

Türkiye’nin yöresel ürünlerinin tanıtıldığı Yörex Yöresel Ürünler Fuarı ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde açıldı. Antalya